Pajzsmirigy aspirációs citológia

Pajzsmirigy aspirációs citológia

Módosítva: 2021.11.08 16:32

A leggyakrabban előforduló hormonális betegségek hátterében a pajzsmirigy kóros működése áll. Sokszor a szervben göbök alakulnak ki, melyek a pajzsmirigy működését eredményezik. A vizsgálatuk aspirációs citológiával történik, mely kiértékelése után a mielőbbi, pontos terápia felállítható.

A pajzsmirigy

A pajzsmirigy, pillangó alakú, lebenyekből álló, belső elválasztású mirigy, mely a légcső, illetve a gége előtt helyezkedik el, és a szervezet hormon és anyagcsere folyamataiért felel. Pajzsmirigy betegségeiben bizonyos esetekben a pajzsmirigy szerkezetébe eltérő nagyságú göbök alakulnak ki, melyek a hormontermelést nagymértékben befolyásolják. Ez járhat pajzsmirigy alulműködéssel, túlműködéssel, esetleg komoly gondot is okozhat.

Göbök a pajzsmirigyben

Kétféle göb lehetséges, melyek elkülönítése izotóp vizsgálattal történik. A meleg göbök a szervezetbe juttatott izotóp anyagot felveszik, így a képalkotás során piros színű képet ad, míg a hideg göbök kevésbé veszik fel a befecskendezett anyagot, így a kép világos színű lesz. Általában a hideg göbök rosszindulatú elváltozást okoznak.

A pajzsmirigy alul-, illetve túlműködés tüneteit, vagy a nyakon észlelt göböt észlelve fontos a mielőbbi szakorvosi kivizsgálás. Annak megállapítására, hogy a göb jó- vagy rosszindulatú elváltozást eredményez, minden esetben aspirációs citológiai vizsgálat javasolt.

Aspirációs citológia

Rendelőnkben az aspirációs citológiai mintavételt ultrahang specialista és citopatológus szakorvos team munkában történik.

A minimális fájdalommal járó pár perces beavatkozás ambuláns keretek között végezzük. A vizsgálatkor ultrahang segítségével választja meg a képalkotásban jártas szakorvos a vizsgálni kívánt területet, majd a citopatológus szakorvos egy vékony tűvel a megjelölt helyen mintát vesz. A vékonytű biopszia által nyert minta kiértékelésével kapjuk meg a pontos diagnózist és történik a terápia felállítása.

Nagyon fontos, hogy a vizsgálatban jártas szakemberek végezzék a beavatkozást. Az időben történő ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálat életet menthet.

Az időben történő ultrahang vezérelt aspirációs citológiai vizsgálattal

  • pontosan képet kapunk, hogy a göb belső állományáról.
  • a ciszta tartalmáról, mely tartalmazhat vért, vagy rosszindulatú daganatos sejteket,

Ezért az időben elvégzett vékonytű biopsziás vizsgálat akár életet menthet!

Téma szakértői

Dr. Szavcsur Péter

Dr. Szavcsur Péter

radiológus

 

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK