Csontritkulás

Csontritkulás

Módosítva: 2024.08.16 21:12

A csontritkulás, más néven oszteoporózis, egy alattomosan kialakuló betegség, amely a csontok tömegének és sűrűségének fokozatos csökkenésével jár. Bár a csontritkulás kezdetben észrevétlenül zajlik, idővel a csontok törékenyebbé válnak, növelve a törések kockázatát, különösen olyan területeken, mint a csípő, a gerinc és a csukló. Ez a csendes ellenség különös figyelmet érdemel, hiszen megfelelő megelőzéssel és időben történő kezeléssel jelentősen csökkenthető a súlyos következmények kialakulásának esélye, megőrizve az életminőséget és a mozgás szabadságát.

Mi is az a csontritkulás?

A csontritkulás kialakulásának okai

Endokrin kórképek, amelyek a csontritkulás mögött állhatnak

A csontritkulás tünetei

A csontritkulás megelőzése

A csontritkulás diagnosztizálása

A csontritkulás terápiája

Mi is az a csontritkulás?

A csontritkulás, más néven oszteoporózis, egy olyan krónikus betegség, amelyben a csontok tömege és sűrűsége fokozatosan csökken, ennek következtében a csontok gyengébbé, törékenyebbé válnak. Ez a folyamat az idő előrehaladtával természetes módon is bekövetkezik, de bizonyos tényezők felgyorsíthatják vagy súlyosbíthatják, növelve a törések kockázatát, különösen a csípő, a gerinc és a csukló területén.

Az endokrinológiai vonatkozások kiemelt szerepet játszanak a csontritkulás kialakulásában és kezelésében, hiszen a hormonális egyensúly közvetlenül befolyásolja a csontanyagcserét. A csontok egészségének fenntartásához elengedhetetlen a megfelelő hormonális szabályozás. Például az ösztrogén hormon, amely nők esetében a menopauza előtt nagy mennyiségben van jelen, segít megőrizni a csontok sűrűségét. A menopauza idején, amikor az ösztrogénszint hirtelen csökken, a csontritkulás kockázata jelentősen megnő. Hasonlóan, a férfiaknál a tesztoszteronszint csökkenése szintén növelheti a csontritkulás kockázatát.

A pajzsmirigyhormonok túltermelődése, mint például a hyperthyreosis esetén, fokozhatja a csontlebontást, míg a mellékpajzsmirigy túlműködése (hyperparathyreosis) a kalcium anyagcserére gyakorolt hatása révén hozzájárulhat a csontok ásványianyag-tartalmának csökkenéséhez. Ezen kívül a kortizol, a mellékvesekéreg által termelt hormon, szintén jelentős szerepet játszik: tartósan magas szintje, például krónikus stressz vagy hosszan tartó szteroidkezelés következtében, szintén csontritkulás kialakulásához vezethet.

A csontritkulás kezelése és megelőzése magában foglalja a hormonális egyensúly fenntartását, megfelelő táplálkozással, mozgással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel kiegészítve. Az endokrinológusok szerepe ebben kiemelkedő, mivel a hormonális diszfunkciók felismerése és kezelése segíthet megelőzni a csontok további károsodását, valamint javítani a betegek életminőségét.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A csontritkulás kialakulásának okai

A csontritkulás (osteoporosis) kialakulását két tényező befolyásolja: az élet első 40 éve során megvalósuló csont-felépülés, valamint az ezt követő csont leépülés mértéke. A csontszövetben mind fiatal mind idős korban folyamatos épülés és lebomlás zajlik és ez dinamikus egyensúlyban van. A csont ilyen szintű anyagcseréjével alkalmazkodik a környezeti megterheléshez, újítja meg időről időre szöveti felépítését. A csontritkulás akkor kezdődik, amikor a csont lebontása nagyobb mértékű, mint a csont-építés, vagyis, amikor az egyensúly felborul.

A csontanyagcsere nem azonos szintű a két féle csontállományban: a szivacsos állományban nagyobb mértékű, a kompakt állományban alacsonyabb. Ennek megfelelően a csontritkulás tünetei (csontsűrűség csökkenése, csonttörések) először azon csontokban jelentkeznek, ahol nagyobb a szivacsos csont állománya: csukló, gerinccsigolyák, combcsont.

A csontátépülésben megfigyelhető arányváltozás – lebomlás előtérbe kerülése – mögött elsősorban a klimaxszal összefüggő endokrinológiai változások, vagyis az ösztrogén szint jelentős csökkenése áll. Az ösztrogén ugyanis a csont épülését fokozza.

Másodlagos csontritkulást idézhet elő: anorexia nervosa, hiperprolaktinémia, pajzsmirigy működési zavar, mellékpajzsmirigy működési zavar, mellékvesekéreg túlműködés, emésztési és felszívódási zavarok, csontvelő betegségek, autoimmun betegségek, alkoholizmus, reumatoid artritis, mozgásképesség elvesztése, szteroid-kezelés.

Endokrin kórképek, amelyek a csontritkulás mögött állhatnak

A csontritkulás hátterében számos endokrin kórkép állhat, amelyek a hormonháztartás zavarain keresztül befolyásolják a csontok anyagcseréjét és egészségét. Ezek közül néhány jelentősebb állapot a következő:

  • Hipogonadizmus: A hipogonadizmus olyan állapot, amelyben a nemi hormonok (ösztrogén a nőknél, tesztoszteron a férfiaknál) termelése csökken. Ez különösen jelentős a nők esetében a menopauza után, amikor az ösztrogénszint hirtelen esik, de férfiaknál is előfordulhat, ha a tesztoszteronszint csökken. Mindkét esetben a nemi hormonok alacsony szintje felgyorsítja a csontvesztést.
  • Hyperthyreosis: A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) a pajzsmirigyhormonok túlzott termelését jelenti. A túl sok pajzsmirigyhormon fokozza a csontok lebontását, ami csontvesztéshez és csontritkuláshoz vezethet.
  • Hyperparathyreosis: A mellékpajzsmirigy túlműködése (hyperparathyreosis) megnövekedett parathormon (PTH) termelést eredményez. A PTH szabályozza a kalcium anyagcseréjét, és túlzott mennyiségben a csontokból szabadítja fel a kalciumot, ami így sajnos a csontok gyengüléséhez vezet.
  • Cushing-szindróma: Ez endokrin betegség a mellékvesekéreg által termelt kortizol hormon krónikusan magas szintjével jár. A tartósan magas kortizolszint csökkenti a csontképződést és növeli a csontlebontást, ami így a  csontritkulás kialakulásához vezethet.
  • Diabetes mellitus: Különösen az 1-es típusú cukorbetegség, de a 2-es típusú diabétesz is, növelheti a csontritkulás kockázatát. A magas vércukorszint és az inzulinrezisztencia károsítja a csontok szerkezetét és sűrűségét.
  • Primer hyperaldosteronizmus: Ez a kórállapot nem mással, mint a mellékvese túlzott aldoszteron termelésével jár. Az aldoszteron túltermelődése nemcsak a vérnyomást emeli, hanem hosszú távon csökkentheti a csontok ásványianyag-tartalmát is, ami csontritkuláshoz vezethet.
  • Hypophysis adenoma: A hipofízisben található daganatok, különösen azok, amelyek túlzott mennyiségű növekedési hormont termelnek (akromegália esetén), vagy a kortizol túltermeléséhez vezetnek (Cushing-kór), szintén hozzájárulhatnak a csontritkulás kialakulásához.
  • Anorexia nervosa és más táplálkozási zavarok: Ezek a rendellenességek hormonális zavarokat okozhatnak, beleértve a hipogonadizmust, ami jelentősen növelheti a csontritkulás kockázatát.

Az endokrin rendszer kórképei tehát jelentős szerepet játszhatnak a csontritkulás kialakulásában, ezért ezek felismerése és kezelése alapvető fontosságú a betegség megelőzésében és kezelésében. Az endokrinológusok ebben kulcsszerepet töltenek be, hiszen ők azok, akik a hormonális egyensúly helyreállításával segíthetnek megvédeni a csontok egészségét.

Kapcsolódó cikkünk

Rosszul vagyok a pajzsmirigy gyógyszeremtől. Miért?

A pajzsmirigy alulműködéssel küzdő betegek rendszerint gyógyszeres terápiában részesülnek, melynek során pótlásra kerülnek a hiányzó hormonok, amik a szervezet egészséges működését támogatják. Azonban olykor előfordulhat, hogy a páciens – vagy már a kezdetektől vagy egy idő után- rosszul reagál a kezelésre. Hogy miért, azt dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája válaszolja meg.

A csontritkulás tünetei

A csontritkulás, vagyis az oszteoporózis, egy alattomosan kialakuló betegség, amely hosszú ideig tünetmentes maradhat, ezért gyakran csak előrehaladott állapotában ismerik fel. A csontritkulás tünetei akkor válnak szembetűnővé, amikor a csontok már jelentősen vesztettek sűrűségükből és szilárdságukból.

A csontritkulás egyik leggyakoribb jele a csonttörés, amely minimális erőbehatásra is bekövetkezhet, például egy kisebb esés vagy akár egy hirtelen mozdulat következtében. Az ilyen törések leginkább a csípő, a csukló és a gerinc területén fordulnak elő. A gerinctörések különösen veszélyesek, mivel nemcsak fájdalmat okoznak, hanem a testtartás megváltozását, és idővel púpos hát kialakulását is eredményezhetik. Ez a jellegzetes görnyedés, amelyet kyphosisnak nevezünk, szintén a csontritkulás következménye lehet.

A csontritkulás tünete lehet a fokozatos testmagasság-csökkenés is, ami a gerinccsigolyák összeroppanásának eredményeként alakul ki. Az ilyen típusú gerinctörések -vagyis a kompressziós csigolyatörés- gyakran nem okoznak azonnali, éles fájdalmat, hanem inkább egy állandó, tompa fájdalomként jelentkeznek, amely idővel súlyosbodhat.

További tünet, amely a csontritkulás fennállására utalhat, az izomgyengeség és a testtartás instabilitása, amely növeli az esések kockázatát, ezáltal tovább fokozza a törések valószínűségét. A csontritkulás miatt kialakuló csontfájdalom gyakran a háti és ágyéki gerincszakaszra koncentrálódik, és a fájdalom lehet állandó vagy mozgásra fokozódó.

Végső soron a csontritkulás tünetei és azok súlyossága változó lehet, de a közös bennük, hogy a csontok gyengülésének következményei. Ezért rendkívül fontos a csontritkulás korai felismerése és kezelése, hogy megelőzzük a súlyosabb szövődményeket, és megőrizzük az életminőséget.

A csontritkulás megelőzése

A csontritkulás megelőzése kiemelkedően fontos feladat, hiszen a csontritkulás okozta szövődmények jelentősen ronthatják az életminőséget. A csontritkulás megelőzése érdekében Csontritkulása csontok egészségére már fiatal korban érdemes odafigyelni, mivel a csonttömeg legnagyobb része gyermek- és fiatalkorban épül fel.

A csontritkulás megelőzésének egyik alappillére a megfelelő táplálkozás. A kalciumban és D-vitaminban gazdag étrend hozzájárul a csontok erősségének megőrzéséhez. A tejtermékek, zöld leveles zöldségek, valamint a dúsított élelmiszerek, mint például a D-vitaminnal gazdagított tej, mind fontos szerepet játszanak a csontritkulás megelőzésében. Emellett a D-vitamin előállítása érdekében elengedhetetlen a rendszeres napfényhatás, amely szintén segíti a csontritkulás elkerülését.

A rendszeres testmozgás, különösen a teljes testes és izomerősítő gyakorlatok, szintén alapvető fontosságúak a csontritkulás megelőzése szempontjából. Az ilyen jellegű mozgásformák, mint például a gyaloglás, futás, tánc vagy súlyemelés, segítik a csontok erősödését és a csonttömeg megtartását, ezáltal csökkentve a csontritkulás kialakulásának kockázatát.

Ezen túlmenően, a csontritkulás megelőzésének része lehet a rendszeres egészségügyi ellenőrzés, különösen azok számára, akiknél fennáll a csontritkulás fokozott kockázata. Az időben elvégzett csontsűrűség-mérés segíthet a csontritkulás korai felismerésében, így szükség esetén már a kezdeti stádiumban be lehet avatkozni.

Végső soron, a csontritkulás megelőzése egy tudatos, életmódra épülő folyamat, amelynek célja a csontok egészségének megőrzése és a csontritkulásból adódó komplikációk elkerülése. Az élet minden szakaszában érdemes odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, a rendszeres mozgásra és az egészséges életmódra, hiszen ezek mind hozzájárulnak a csontritkulás megelőzéséhez és az egészséges, aktív élet megőrzéséhez.

A csontritkulás diagnosztizálása

Csontsűrűség

A csontritkulás diagnózisának alapja a csontsűrűség mérése. A csont sűrűségének mérése során gyakorlatilag a csont kálcium tartalmát mérjük. A csontsűrűségre nem létezik abszolút viszonyítási szám. A mérés során kapott eredményt minden esetben az illető nemének, életkorának megfelelő „egészségesekben” mért átlagértékhez viszonyítjuk, és az átlagtól való eltérés mértékében adjuk meg.

A csontsűrűség mérésének legpontosabb módja az ún. DEXA, azaz a röntgen sugarak elnyelődésén alapuló mérés. Leggyakrabban mért régiók a szivacsos csontállományban gazdag területek, mint a csukló, a csigolyák és a csípő. Gyors és szűréshez alkalmas a sarokcsont sűrűségét mérő ultrahangos készülék.

A csontsűrűség elsősorban a kezeletlen csontrendszer állapotának felmérésére alkalmas. Kezelést követően már csak a kezelés eredményességére lehet következtetni a kiindulási értékekhez hasonlított változásokból.

Laborvizsgálatok

A csontritkulás diagnózisának felállításához, a pontos mértékének megállapításához elengedhetetlen a csontanyagcserére jellemző laborparaméterek meghatározása: szérum kálcium szint, szérum foszfát szint, parathormon szint.

Röntgen

A csontritkulás szövődményeinek felderítésére, súlyosságának megállapítására szolgál. Csonttörések, csigolyatest összeroppanások állapíthatók meg belőle.

Csonttörési rizikó megbecslése

A csontritkulás súlyosságának egyik fokmérője, hogy mekkora esélye van a betegnek csonttörés kialakulására a következő tíz évben. A WHO által kidolgozott becslési kérdőívet itt találja: FRAX (http://www.shef.ac.uk/FRAX/tool.jsp?locationValue=16)

A csontritkulás terápiája

A csontritkulás terápiája összetett és átfogó megközelítést igényel, hiszen célja nemcsak a csontritkulás progressziójának megállítása, hanem a csontok megerősítése és a törések megelőzése is. A csontritkulás kezelése személyre szabott, figyelembe véve a beteg állapotát, életkorát, valamint az esetlegesen fennálló egyéb egészségügyi problémákat.

A csontritkulás terápiájának egyik alapvető eleme a megfelelő étrend kialakítása, amely biztosítja a szükséges kalcium- és D-vitamin-bevitelt. A kalcium elengedhetetlen a csontok egészségéhez, míg a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását és beépülését a csontokba. Ezen tápanyagok pótlása történhet étrendkiegészítők formájában is, ha a táplálékkal bevitt mennyiség nem elegendő.

A gyógyszeres kezelés szintén központi szerepet játszik a csontritkulás terápiájában. A csontritkulás kezelésére különféle gyógyszercsoportok állnak rendelkezésre, amelyek célja a csontlebontás gátlása és a csontépítés serkentése. Az úgynevezett biszfoszfonátok például a csontok lebomlását lassítják, míg más készítmények, mint például a hormonpótló terápia vagy a parathormon-analógok, a csontképződést serkentik. Az újabb terápiás lehetőségek közé tartoznak az antitest-alapú kezelések is, amelyek specifikusan gátolják a csontlebontásért felelős sejteket.

A csontritkulás terápiájában kiemelt fontosságú a rendszeres testmozgás. Az orvos által javasolt, célzott mozgásprogramok, mint például a súlyt hordozó gyakorlatok és az egyensúlyt fejlesztő tréningek, hozzájárulnak a csontok erősítéséhez, valamint csökkentik az esések kockázatát, így a törések megelőzésében is fontos szerepet játszanak.

Összességében a csontritkulás terápiája egy integrált megközelítést igényel, amely a gyógyszeres kezelés, a megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás és az életmódbeli változtatások kombinációján alapul. Ezzel a komplex kezeléssel nemcsak a csontritkulás tünetei enyhíthetők, hanem a betegség előrehaladása is jelentősen lassítható, így a páciensek hosszabb ideig élhetnek teljes, aktív életet.

Téma szakértői

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Csengei Gábor

Dr. Csengei Gábor

reumatológus

Hírek

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek
Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK