A cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség kezelése

Módosítva: 2024.12.07 22:36

A cukorbetegség gyakori és alattomos anyagcsere betegség. A cukorbetegség tünetei olykor már csak a betegség előrehaladott állapotában jelentkeznek. Hazánkban sajnos már közel félmillió a cukorbetegek száma, ami évről évre egyre nő. A cukorbetegségben az inzulinhatás csökken, a vérből a sejtek nem jutnak cukorhoz, a cukor kiürül a vizelettel. A cukorbetegség súlyos szövődményekkel járhat.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegség típusai

1-es típusú cukorbetegség kezelése

Ilyenkor a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak. Ez sajnos bármely életkorban előforduló autoimmun betegség. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése kizárólag inzulinpótlással lehetséges.

2-es típusú cukorbetegség kezelése

A csökkent glükóz-tolerancia miatt jön létre az inzulin-rezisztancia. Kiváltója elsősorban a hasi zsírszövet megnövekedett mennyisége, tehát az elhízás. A 2-es típusú cukorbetegség kezelése életmódváltással, diétával és ezt kiegészítő gyógyszeres kezeléssel lehetséges.

Másodlagos cukorbetegség kezelése

Másodlagos cukorbetegségről beszélünk, ha a cukorbetegség hasnyálmirigy károsodás kapcsán alakult ki. A másodlagos cukorbetegség kezelése inzulinpótlással lehetséges. Az inzulinpótlás beállítása diabetológus szakorvos felügyelete alatt történhet, aki a vércukor kontrolljában szaktanácsadással is segítséget nyújt a cukorbetegeknek.

A cukorbetegség kezelése inzulinpótlással

A lecsökkent inzulintermelés miatt egy szint után már inzulinpótlás nélkül nem valósítható meg a cukorbetegség kezelése. A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében használatos tabletták egyik csoportja a fokozza az inzulinérzékenységet, az inzulintermelést, míg a másik lassítja a szénhidrátok felszívódását. 

A cukorbetegség kezelése diétával és gyógyszeres úton

 A 2-es típusú cukorbetegség kezelése gyógyszeres módon történik, amit a diabetológussal egyeztetett diéta és életmódváltás egészít ki. Az inzulin-rezisztancia csökkentése a kezelés célja. Ehhez járul hozzá a testsúly normalizálása a testmozgással és a megalapozott diabetes diétával. Alapvető fontosságú mindkét típusú cukorbetegség kezelése alatt a zsírok, fehérjék és szénhidrátok megfelelő arányban történő bevitele.

A terhességi cukorbetegség kezelése        

Rendelőnk további specialitása a terhességi cukorbetegség kezelése és kontrollja. A vércukor-kontroll ilyenkor még szigorúbb a magzati károsodás elkerülése érdekében. A cukorbeteg kismamák diabetológiai és nőgyógyászati terhes-gondozására a Prima Medica neves szakértőkkel áll az anyukák rendelkezésre mind a születendő gyermek, mind a édesanya védelmében.   

Cukorbetegség kezelése magánrendelőnkben

A cukorbetegség kezelése, az inzulinos kezelés beállítása széleskörű ismereteket igénylő feladat.  Egyrészt a cukorbetegséghez társuló gyakori betegségek miatt (anyagcserezavar, vesebetegség), másrészt a betegség szövődményei miatt.

Okoseszközök és cukorbetegség

A szöveti cukormonitorozás (CGM) modern eszköz, amely a cukorbetegek számára folyamatos és pontos információt nyújt a vércukorszint változásairól. A bőr alá helyezett szenzor a szöveti folyadék glükózszintjét méri, és az adatokat egy okoseszközre továbbítja. Az eszköz valós idejű riasztásokkal segít megelőzni a veszélyes hipoglikémiát vagy hiperglikémiát.

A CGM előnye, hogy folyamatos nyomon követést biztosít, szemben a hagyományos vércukormérőkkel, amelyek csak egy adott pillanatot rögzítenek. Ez lehetővé teszi az étrend, az inzulinadagolás és a napi tevékenységek pontosabb összehangolását. Különösen hasznos 1-es típusú cukorbetegek, instabil vércukorszintű páciensek és intenzív inzulinterápián lévők számára.

A szöveti cukormonitorozás segít megelőzni a szövődményeket, támogatja a pontos terápiát, és javítja a betegek életminőségét. Ez a technológia kulcsfontosságú a cukorbetegség modern kezelésében.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • Szöveti cukormonitor felhelyezése és kiértékelése
    • Terhességi cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • 1-es típusú cukorbeteg kismamák gondozása
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
      • Mammut 2: kedd, szerda, péntek
      • Kolosy tér: hétfő
      • Bosnyák tér: csütörtök
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
 

Hírek

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.

További részletek
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.

További részletek
A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK