A cukorbetegség általában észrevétlenül kezdődik, tünete szinte alig van. Felfedezése legtöbbször valamilyen szövődmény kialakulásával történik. A súlyos szövődmények elkerülésének egyetlen módja a cukorbetegség idejében történő felfedezése, melyre a cukorbetegség szűrése az egyetlen lehetőség.
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A cukorbetegség szűrésének legegyszerűbb módja a terheléses vércukorszint mérés (OGTT).
A cukorbetegség szűrésének komplett módja a cukorbetegség szűrés és rizikóbecslés:
A teszt a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. A vizsgálat során nem csak a "nagyrutin" laborban ismert éhgyomrivércukorszintet vizsgáljuk, hanem felnőttek esetében 75gramm glükóz elfogyasztáa után (ha az orvos másképp nem rendeli) 60. és 90. percben veszünk vért a pácienstől. Ez az úgynevezett három pontos terhelés. Ezt a vizsgálatot javasoljuk kiegészíeni inzulin szint méréssel, mely a páciensnek nem jelent plusz vérvételt, ugyan abból a levett mintából meghatározható min a vércukorszint.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Para Györgyi
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.