Diabetológia

Diabetológia

Módosítva: 2024.08.15 23:14

Az endokrinológián belül a diabetológia szakterülete foglalkozik részletesebben a cukorbetegséggel. A cukorbetegség ma már szinte népbetegségnek számít, mindannyiunknak van cukorbeteg ismerőse. Ennek ellenére sajnos sokszor csak akkor kerül felismerésre a cukorbetegség, amikor már komoly szövődményeket okozott. A diabetológia feladata a cukorbetegség szűrése és kezelése.

Mivel foglalkozik a diabetológia?
Mik a diabetológia fő betegségei?
Milyen egyéb esetekben segíthet a diabetológia?
Mikor érdemes felkeresni egy diabetológia szakrendelést?
Diabetológia magánrendelés Budapesten

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Endokrin Központban

  • Diabétesz szűrése
  • Cukorbetegség diabetológiai gondozása
  • A cukorbetegség szövődményeinek felismerése és kezelése
  • Életmód-tanácsadás
  • Hormonális kivizsgálás

Mivel foglalkozik a diabetológia?

A diabetológia az endokrinológia egyik szakága, ami a szervezet szénhidrát (cukor) -anyagcseréjével és a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozik. A diabetológia a cukorbetegség különböző formáit kezeli, beleértve az 1-es, a 2-es típusú és a terhességi diabéteszt. A diabetológia feladata, hogy felmérje a cukorbetegség rizikó faktorait, hogy hatékonyan kezelje a felismert eseteket és mindent megtegyen azért, hogy elkerüljék a betegség lehetséges szövődményeit. A cukorbetegség egy életre szóló állapot, így a diabetológia hosszú éveken át elkíséri és nyomon követi a pácienseket.

Természetesen mint minden krónikus betegség esetén, úgy a cukorbetegség esetén is igaz: a legjobb kezelés a megelőzés. A diabetológia fontos feladata, és a munka jelentős részét képezi a prevenció. A cukorbetegség nem minden típusát tudjuk megelőzni, de a leggyakoribb, 2-es típusú cukorbetegség kialakulás ellen sokat tehetünk. A diabetológia segíti a megelőzést a páciensek – különösen a rizikócsoport – egészséges életmódra való buzdításával. Fontos megismertetni a páciensekkel a cukorbetegség kialakulásának, lefolyásának és szövődményeinek mechanizmusát és azt, hogy mit tehetnek a cukorbetegség kialakulása ellen. Már kialakult cukorbetegség esetén a prevenció a szövődmények megelőzésére irányul. A diabetológia figyelmet fordít a cukorbetegség szövődményeinek megelőzésére és kezelésére, például a szív- és érrendszeri betegségekre, idegrendszeri károsodásokra, vesebetegségekre és látásproblémákra. A cukorbetegség gyakran társul más betegségekkel, így a diabetológia feladata, hogy a terápiát összhangba hozza, és egyedi, személyre szabott kezelési sémát állítson fel.

Kapcsolódó cikkünk

Keveset mozog? Így hat a vércukor és az inzulin szintjére

Sokan a home office vagy más ok miatt sokkal többet ülnek és kevesebbet mozognak, mint korábban tették. Ez pedig mind az inzulinrezisztencia, mind a cukorbetegség egyik rizikófaktora lehet, a már diagnosztizált betegeknél pedig ronthat az állapoton. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus az összefüggésekről és a megoldási lehetőségekről beszélt.

Mik a diabetológia fő betegségei?

Ahogy már említettük a diabetológia a cukorbetegség különböző típusainak diagnosztizálásával, kezelésével és megelőzésével foglalkozik. A cukorbetegségnek számos típusa van, melyek közül a leggyakoribbakat mutatjuk be röviden, valamint a pre-diabéteszt, vagyis a cukorbetegséget megelőző állapotot.

Pre-diabétesz

A pre-diabétesz a cukorbetegséget megelőző, az anyagcsere kezdődő felborulásával járó állapot. Jellemzője, hogy a vércukorszint a normális és a diabéteszes vércukorszint közötti átmenetben helyezkedik el; vagyis a vércukorszint magasabb a normálnál, de még nem éri el a diabétesz szintjét. Kezelés nélkül diabéteszbe fordulhat az állapot, kezeléssel viszont megelőzhető. A pre-diabétesz diabetológiai jelentősége éppen ebben rejlik: ha a diabetológia szakrendelésen időben felismerésre kerül az állapot, korai és hatékony kezeléssel (életmódváltás, metmorfin) meg lehet előzni a cukorbetegség kialakulását.Diabetologia

1-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegséget másnéven inzulin függő diabétesznek is nevezik. Ez egy autoimmun betegség. Ilyenkor a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket. Az 1-es típusú cukorbetegségre leggyakrabban gyermekkorban, valamint 24-35 éves korban derül fény, onnantól kezdve viszont egész életen át megmarad a betegség. Az 1-es típusú cukorbetegség ugyanis a tudomány jelenlegi állása szerint gyógyíthatatlan, viszont hatékonyan kezelhető. A diabetológia feladata, hogy megtanítsa helyesen mérni a vércukorszintet és ennek függvényében inzulint adagolni. Az 1-es típusú cukorbetegeknek ugyanis mindenkinek egyénileg kell, hogy mérjék a vércukorszintet és adagolják az inzulint, ám ebben nagy segítség lehet a rendszeres konzultáció a diabetológia szakrendelésen. A diabetológia szakrendelésen van lehetőség áttekinteni az elmúlt hetek, hónapok vércukorértékeit és finomítani az inzulin adagolást, ha szükséges. Az 1-es típusú cukorbetegségben nagyon fontos, hogy a vércukorszintet optimális tartományban tudjuk tartani, ugyanis mind a hipoglikémia, mind a hipergikémia vagy ketoacidózis súlyos, akár életveszélyes állapotot idézhet elő.

Ma már egyre több féle inzulin került forgalomba, így javasolt ezekről érdeklődni a diabetológia konzultáción a szakorvosoknál, akik bővebb tájékoztatást tudnak adni az újtípusú inzulinokkal kapcsolatban.

Az 1-es típusú cukorbetegség gyakori tünetei:

  • súlyvesztés
  • állandó szomjúság érzet
  • fokozott vizeletürítés
  • fokozott étvágy
  • fáradékonyság

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja a vércukorszint csökkentő hatását megfelelően ellátni. A szervezetnek a vércukor (szénhidrát) szolgáltat energiát, az inzulin pedig segít a sejteknek a vércukor felvételében. Ha a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben (inzulinrezisztencia) akkor a vércukor sem képes bejutni a sejtekbe, így pedig sejtszintű (endogén) éhezés jön létre. Ez az inzulinrezisztens állapot egy ideig tünetmentes, mert a szervezet képes kompenzálni és a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint termel. Emiatt kezdetben még a vércukorszint sem emelkedik meg, mivel a nagyobb mennyiségű inzulin képes ellensúlyozni a fent említett inzulin rezisztens állapotot.

A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulin rezisztens állapotot, és a hasnyálmirigy kimerül. A diabetológia feladata, hogy minél hamarabb történjen meg ennek az állapotnak a felismerése, lehetőleg még inzulinrezisztens állapotban. Az időben észrevett betegség ugyanis megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalábbis kitolható a hasnyálmirigy kimerülése. Nagyon fontos emellett, hogy a 2-es típusú cukorbetegség már korán elkezdi károsítani az ereket, így a szövődmények megelőzése céljából is elengedhetetlen a korai felismerés a diabetológia szakrendelésen.

A 2-es típusú cukorbetegség az alábbi esetekben fordul elő gyakran:

  • túlsúlyos állapot
  • mozgásszegény életmód
  • genetikai hajlam
  • hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek túlzott fogyasztása

Terhességi (gesztációs) diabétesz

A kismamák körében gyakran fordul elő a terhességi cukorbetegségnek nevezett szénhidrát anyagcsere zavar. A diabetológia feladata ennek kiszűrése és kezelése. A várandósság alatt különös figyelmet kell fordítani a diabetológiai gondozásra és megfelelő kontrollra, így érdemes szoros kapcsolatban maradni a diabetológia rendelővel. A diabetológia segíti a megfelelő és egyéni étrend kialakításában, illetve szükség szerinti módosításában ahogyan előrehalad a terhesség. A gesztációs diabéteszt elsősorban az étrend megváltoztatásával, diétával kezelik, ha viszont ez hatástalan inzulin terápiára is szükség lehet. A diabetológia szakrendelésünkön teljes körű tájékoztatást és betanítást kaphatnak a kismamák a vércukorméréshez és az inzulinadagoló, pumpa stb. eszközök önálló, szakszerű használatához. Az is fontos, hogy a szülés után is megmaradjon a kapcsolat a friss anyuka és a diabetológia között, a gesztációs diabétesz ugyanis hajlamosít a későbbi, 2-es típusú cukorbetegség kialakulására. A diabetológia rendszeres szűrővizsgálatokkal lehetővé teszi ennek a korai felismerését.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen egyéb esetekben segíthet a diabetológia?

A diabetológia a fentiek mellett a cukorbetegség hosszú távú szövődményeinek szűrésével, kezelésével és megelőzésével is foglalkozik. A cukorbetegség ugyanis több szervrendszert is érintő, súlyos és az életminőséget jelentősen csökkentő szövődményeket okozhat. A diabetológia részt vesz a cukorbetegség szövődményeinek szűrésében és kezelésében, például a következőkben:

  • Diabéteszes neuropátia (idegkárosodás)
  • Diabéteszes retinopátia (szemkárosodás)
  • Diabéteszes nefropátia (vesekárosodás)
  • Diabéteszes láb (rossz keringés és idegkárosodás miatt kialakuló lábproblémák)
  • Szív- és érrendszeri betegségek

A cukorbetegség gyakran társul más, krónikus betegségekkel is. A diabetológia részt vehet ezeknek a betegségeknek a felismerésében és kezelésében is. Az 1-es típusú cukorbetegség például gyakran társul más autoimmun betegségekkel, például autoimmun pajzsmirigy betegségekkel, cöliákiával vagy vitiligoval.  A 2-es típusú cukorbetegség esetén a következő betegségek előfordulása szintén gyakori:

Mikor érdemes felkeresni egy diabetológia szakrendelést?

A diabetológia szakrendelést több okból is érdemes lehet felkeresni, hiszen segít a cukorbetegség megelőzésében, diagnosztizálásában vagy kezelésében. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány konkrét helyzetet, amikor tanácsos lehet a diabetológia rendelést felkeresni:

Diabetológia magánrendelés Budapesten

A diabetológia rendelésen a szakorvosaink kedves ügyfeleink részére elvégzik az általános belgyógyászati és állapotfelmérő vizsgálatokat is. A cukoranyagcsere betegségeinek kezeléséhez a szakorvos a szervezet általános egészségi állapotát is áttekinti, beleértve a kórelőzményt, a társuló betegségeket, a szedett gyógyszereket és az életmódot. Nagy hangsúlyt fektetünk rá, hogy a diabétesz társbetegségeit is alaposan kivizsgáljuk. Az elhízás, a vérnyomásproblémák, érszűkület, vesebetegség, látás elvesztése (pl. zöld hályog kialakulása következtében), stroke, impotencia mind olyan szövődményes betegségei a diabétesznek, amit kezelni kell.

A cukorbetegség gyanúja vagy az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség fennállása esetén a terápia meghatározása és beállítása, valamint a rendszeres kontroll is kizárólag diabetológia szakrendelésen lehetséges. A diabétesz sikeres kezelése érdekében a kezelés megkezdése előtt diabetológus szakorvosunk a pácienssel együtt átbeszéli az összes fontos tényezőt, mely a sikeres kezeléshez szükséges. A szakorvosok segítenek a megfelelő életmód kialakításában, étrendi tanácsokkal látják el a pácienseket, és szükség esetén gyógyszeres kezelést, például inzulin terápiát írnak elő.

Központunkban elérhető kezelések a diabetológia szakrendelés keretében:

  • Diabétesz szűrése
  • Cukorbetegség diabetológiai kezelése, rendszeres ellenőrzése, cukorbetegek gondozása,
  • A cukorbetegség szövődményeinek felismerése és kezelése,
  • Életmód-tanácsadás cukorbeteg diétára és életmódra vonatkozóan
  • BEMER kezelés

    Téma szakértői

    Dr. Ferenczy Péter

    Dr. Ferenczy Péter

    kardiológus, diabetológus
    Prof. Dr. Somogyi Anikó

    Prof. Dr. Somogyi Anikó

    endokrinológus, diabetológus, belgyógyász
    Dr. Mutnéfalvy Zoltán

    Dr. Mutnéfalvy Zoltán

    endokrinológus, belgyógyász

Hírek

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek
Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK