Hashimoto étrendi kezelése

Hashimoto étrendi kezelése

Szerző: Endokrinközpont | Módosítva: 2023.09.29 12:26

A Hashimoto thyreoiditis étrendi kezelésében többféle irányelvet is ismerünk, ám egységes szakmai irányelv még nem született. Egy friss tanulmány felhívta a figyelmet a szelén pótlására, a zöldség- és gyümölcsfogyasztás szerepére egyaránt. A gluténmentes, tejmentes diéta relevanciája is egy sarkalatos kérdés az autoimmun pajzsmirigy megbetegedésekben.

A Hashimoto betegség

A pajzsmirigy egy belső elválasztású mirigy, amely hormonokat bocsájt ki a véráramba. Hatása szerteágazó, az anyagcsere folyamatokért felelős, a kalcium-anyagcserére, így pedig a csontok állapotára is hatással van.

A hashimoto egy gyulladásos, autoimmun eredetű pajzsmirigy betegség. Hosszú ideig lappanghat, ebben rejlik veszélye is, ugyanis hajlamosít ischeamiás megbetegedésekre, metabolikus betegségekre is. A leggyakoribb pajzsmirigybetegségként tartják számon, a jódhiányos országok lakosságának körében gyakran manifesztálódik. Nők körében jóval gyakoribb, mint férfiakban, átlagosan minden 25.-31. nő autoimmun pajzsmirigybeteg.

A hashimoto tünetei változatosak lehetnek, a hajhullástól kezdve a hízékonyságig terjednek. A pajzsmirigy hormonok hatással vannak a növekedésre, az anyagcsere állapotára is. A páciensek zöme túlsúllyal, nehéz fogyással is küzd.

A hashimoto tünetei:

  • hajhullás
  • fáradékonyság
  • ingerlékenység
  • hízékonyság
  • koncentrációs zavarok

A hashimoto betegség kezelésében lényeges szerepe van a hormonpótlásnak, mely mellett az étrendnek sem elhanyagolható. Sok esetben a terápia kiegészítéseként javasolt szelén, cink, vagy jódpótlást is étrendi változtatásokkal lehet megoldani. A dietetikus által összeállított megfelelő étrenddel meg lehet támogatni a pajzsmirigy működését, ám a dietetoterápiában a betegek egyéni érzékenységét is minden esetben figyelembe kell venni, hiszen a Hashimoto betegséghez sok esetben társulhat valamilyen ételintolerancia.

Zöldség- és gyümölcsfogyasztás szerepe

A hashimoto betegség étrendjének alapját az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlások adják, tehát napi több adag zöldség- és gyümölcsfogyasztás, magas rosttartalmú köretek és zsírszegény fehérjeforrások. Ugyanakkor vannak olyan élelmiszerek, amelyek kimondottan jótékony hatásúnak bizonyulnak a pajzsmirigy működésére.

A mennyiségi zöldség- és gyümölcsfogyasztás elengedhetetlen eleme a diétának, hiszen ezek a makronutriensek gazdagok antioxidánsokban, vitaminokban, immunmoduláns és gyulladáscsökkentő anyagokban. Egy tanulmány szerint a napi több adag gyümölcs és zöldség elfogyasztása csökkenti a hashimoto, vagy pajzsmirigy alulműködés kialakulásának kockázatát.

Giotrogén növények hatása hashimoto-ban

Vannak olyan élelmiszerek, amelyek a pajzsmirigy működését befolyásolhatják, ilyenek a keresztesvirágú zöldségek, vagy a szójakészítmények. Az ezekben található giotrogén anyagok a pajzsmirigy működését, a hormonok hatását befolyásolhatják kedvezőtlen módon.

Ilyen növények például:

  • kelkáposzta
  • bordás kelkáposzta
  • fehér répa
  • köles
  • fehér káposzta
  • brokkoli
  • kelbimbó
  • karfiol
  • szójabab

A pajzsmirigy működését gátolják, így kompenzációként a pajzsmirigyet fokozott működésre serkenti, amely pajzsmirigy megnagyobbodáshoz, göb kialakulásához vezethet. A jód felszívódását is gátolják, így aki jódhiányos betegek esetén pajzsmirigy alulműködéshez vezethet a keresztesvirágúak nagy mennyiségű, nyers formában való fogyasztása.

A giotrogén növények fogyasztása ezek szerint nem javasolt nyersen, nagy mennyiségben hashimoto betegség esetén. Azonban hőkezelt vagy fermentált formában már nem jelentenek magas kockázatot, így a főtt brokkolit, tofut (fermentált szójakészítmény) nyugodtan fogyaszthatják jódhiányos pajzsmirigybetegek is. A hashimoto ritkán jár jódhiánnyal, így a giotrogén növények nem feltétlen okoznak egészségügyi kockázatot.

Olajos magvak az étrendben

Az olajos magvak fogyasztását is érdemes beépíteniük a napi rutinba, hiszen ezek magas szeléntartalmúak. Kiváltképp a brazil dió, amelyből átlagosan 2 szem fedezi a napi ajánlott szelén adagot, ugyanakkor nehéz ebből a dióból pontosan bevinni a napi ajánlott szelén adagot, hiszen akár 30-512.000 mikrogramm/kg között is ingadozhat a szeléntartalma. Egyéb olajos magvak fogyasztása is ajánlott, hiszen mindegyik más-más ásványi anyag és vitamin tartalommal rendelkezik, akár a tökmagról, dióról, manduláról, vagy a kesudióról van szó.

Magas rosttartalmú köretek, pékáruk szerepe

A teljes kiőrlésű, magas rosttartalmú köretek fogyasztása is jótékony hatású lehet a pajzsmirigy alulműködés, hashimoto étrendjében. Ennek hátterében a vitamin- és ásványi anyagtartalom, illetve az élelmi rostok jótékony hatásai állnak. A hashimotoban javasolt szelén pótlását is meg tudja támogatni a teljes kiőrlésű termékek fogyasztása, mivel ezekben a gabonatermékekeben is magasabb a szelén tartalom. A bennük található élelmi rostok pedig a hashimotosoknál oly gyakori túlsúly rendezésében is segítenek: vizet kötnek meg, amellyel telítettség-érzetet keltenek a gyomorban, emellett pedig az emésztésre is jótékony hatással vannak.

Finomított, feldolgozott élelmiszerek helye a diétában

A különféle cukrok, cukrozott italok, édességek fogyasztását is érdemes limitálni a hashimoto étrendjében, mivel ezek mértéktelen fogyasztása hízáshoz vezethet. Nem mellesleg pedig a pajzsmirigy betegek körében nagyobb eséllyel alakul ki diabétesz, így érdemes a cukrokat, mézet, szirupokat édesítőszerre cserélni, az élelmiszerekben jelen lévő cukrot is elkerülni.

Az édesítőszerek használata jó megoldás lehet, ám egyes kutatások rávilágítottak a mesterséges édesítőszerek TSH-szint növelő hatására. Noha egységes állásfoglalás még nem született a témában, javasolt a természetes édesítőszereket előnyben részesíteni, a mesterségesekből pedig mértékkel fogyasztani.

Ezek mellett a tápanyagszegény gyorsételek kerülése is fontos lehet, hiszen az inzulinrezisztenciát növelhetik, fogyasztások nagyobb kockázatot jelent a metabolikus betegségek kialakulására.

 

Vitamin és ásványianyag szupplementáció

Szelén és cinkbevitel

Szelén nemcsak a teljes kiőrlésű termékekben, hanem állati eredetű élelmiszerekben, a halakban, tenger gyümölcseiben is nagyobb arányban fordul elő, így érdemes beépíteni ezeket is a mindennapokban, akár konzerv formájában.

Élelmiszer

Szeléntartalom (mikrogramm/100g-ban)

brazil dió

1917

tonhal

108

osztriga

154

sertéshús

47

bárányhús

36

csirkemell

32

teljes kiőrlésű tészta

36

garnéla rák

49

shiitake gomba

24

Cinkben gazdag állati eredetű élelmiszerek fogyasztása is javasolt heti rendszerességgel hashimotósok körében.  Kutatások mutatták ki, hogy a cinkhiány a T3 és T4 hormonok alacsony szintjéhez, a pajzsmirigy alulműködés tüneteinek megjelenéséhez vezethetnek. A húsokban és a tojásban található nagyobb mennyiségben cink, így ezek rendszeres fogyasztása javasolt.

Kalciumban gazdag élelmiszerek

A kalciumbevitelre is érdemes fokozottan ügyelni, hiszen a pajzsmirigy hormonok a csontanyagcserére is hatással vannak. A pajzsmirigy alulműködés egyik következménye lehet, hogy a csontszövet rekonstrukciója is alábbhagy a csökkent mineralizáció miatt. Egyéni tolerancia függvényében javasolt a tejtermékek fogyasztása, vagy a külsőleges kalciumpótlás.

Jódpótlás kérdése

A hashimoto kialakulásának egyik sarkalatos oka az alacsony jódbevitel, a szervezet jódhiányos állapota. Ugyanakkor egyes kutatások kimutatták, hogy a túlzott jódbevitel is vezethet pajzsmirigy problémákhoz, akár hashimotóhoz is.  Ennek hátterében a jód metabolizációja áll. Az étrendkiegészítőkből, vagy táplálékból felvett jódot a pajzsmirigy hasznosítja, mely folyamat során hidrogén-peroxid, egyfajta szabadgyök keletkezik. Ha a szervezetnek megfelelő a szelén ellátottsága, az képes semlegesíteni a hidrogén-peroxidot. Ha túl sok jód kerül a szervezetbe a megemelkedett hidrogén-peroxid káros hatással van a pajzsmirigyre. Így tehát körültekintően érdemes kezelni a jódpótlás témakörét.

Jódhiányos állapotokban a jódozott só használata, a tengeri halak és egyéb puhatestűek fogyasztása javasolt. Ugyanakkor a jódpótlás szükségességének eldöntése mindig orvosi kompetencia!

Alkoholfogyasztás hashimotóban

Az alkohol fogyasztásának limitálása is csökkentette a hashimoto kialakulásának kockázatát egyes kutatások szerint. Már a havi egyszeri, egy adagos fogyasztásra csökkentett alkoholbevitel is jó megoldás lehet.

Szükséges lehet a gluténmentes étrend?

Egyes kutatások rávilágítottak arra, hogy hashimoto betegségben jótékony hatású lehet a teljesen gluténmentes étrend. Ennek ugyan nincsen egységes, szakmai háttere, ám jópár páciens számolt be javulásról a diéta tartását követően.

A gluténmentes étrend követése Hashimoto betegségben egyes források szerint érdemi eredményt hozhat a páciens tüneteinek enyhítésében, a laborértékek javításában. Ugyanakkor azok számára, akik nem cöliákiások, vagy gluténérzékenyek, nem feltétlen szükséges gluténmentes étrendet követniük, főleg, mivel a készen kapható gluténmentes termékek magas hozzáadott cukor- és keményítőtartalmúak, amely nem előnyös egy lelassult anyagcsere állapotban.

Az azonban való igaz, hogy egyes autoimmun megbetegedések nagyobb eséllyel jelennek meg együttesen, így autoimmun pajzsmirigybetegek fokozott kockázattal rendelkeznek a cöliákia, vagyis autoimmun eredetű gluténérzékenység kialakulására. Éppen ezért a hashimoto diagnosztizálását követően érdemes kivizsgálni az esetleges cöliákia meglétét is és ez fordítva is igaz. Egy cöliákiásnál is nagyobb kockázattal manifesztálódik autoimmun pajzsmirigy probléma.

Érdemes-e tejmentes diétát folytatni?

Jelenleg nincsen egyöntetű szakmai vélemény arra vonatkozóan, hogy valóban hatásos lenne a tejmentes diéta autoimmun pajzsmirigy megbetegedések kezelésében.

Ugyanakkor egy felmérés alapján a mediterrán térségben sok hashimoto-s nő volt laktózérzékeny is egyben, melyet a pajzsmirigy betegség szövődményeként értékeltek. A TSH-t a laktózmentes diéta szignifikánsan tudta csökkenteni, ám fontos megemlíteni az egyéni toleranciát is ebben az esetben.

Amennyiben a páciens panasz nélkül el tudja fogyasztani a tejtermékeket, nem feltétlen indokolt elhagyni azokat az étrendből.

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus

Forrás: https://www.mdpi.com/1660-4601/16/23/4841/htm

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK