A PCOS-ben szenvedők többségé túlsúllyal küzd, melytől igen nehéz megszabadulni. Hogy az állapot miképp is hat a kilókra, arról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája beszélt.
A PCOS gyakran magas inzulinszinttel jár együtt, ami magasabb tesztoszteronszintet eredményezhet. Ez pedig sajnos igencsak kedvez a zsírpárnák kialakulásának, főleg a has körül, ráadásul a zsigeri zsírok megjelenésében is nagy szerepe van. Mindez megnöveli a 2-es típusú diabetes fellépésének kockázatát, ráadásul a szervek körüli zsírok a szív-és érrendszeri betegségek esélyét is jelentősen fokozza. Hogy bebizonyosodjon az inzulinrezisztencia (IR), terheléses vércukor és inzulinszint mérésre van szükség. Az állapot fennállása speciális, személyre szabott diétával, mozgással és gyógyszeres terápiával orvosolható.
A PCOS-ben szenvedők körében gyakoribb a depresszió a hormonális zavarok és az állapot okozta zavaró tünetek (pl. fokozott szőrösödés, túlsúly, aknék, meddőség) miatt. A rossz hangulat miatt pedig sokak többet nyúlnak egészségtelen ételekhez és különböző nassolnivalókhoz. Pedig a diéta a betegség kezelésének egyik fő kulcsa, ezért a PCOS-es beteg egy ördögi körbe kerülhet - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
A PCOS sajnos komoly hatást gyakorol az anyagcsere folyamatokra, pontosabban lassítja azt, ami pedig a testsúlyon is meglátszik. Egyes szakemberek ezért érdemes lehet kb. 400 kalóriával kevesebbek fogyasztaniuk a betegséggel küzdőknek. Ez természetesen egy átlag érték, ugyanis a megfelelő diéta személyre szabott, így célszerű dietetikussal konzultálni az eredményes táplálkozás érdekében, melynek során elsajátíthatja többek között, hogy mit is jelent a glikémiás index, mikor milyen felszívódású ételt kell fogyasztani, mit mivel lehet helyettesíteni. Fontos továbbá, hogy az anyagcserét nem csupán étkezéssel, hanem rendszeres mozgással is fel lehet turbózni, mely nem csupán a metabolizmusra van pozitív hatással, hanem sok más mellett az inzulinszintre, a hangulatra, valamint a szív-és érrendszer állapotára is.
Az éhség-és telítettség érzést elsősorban két hormon szabályozza: a ghrelin és a leptin. Azonban PCOS esetén egyik sem képes megfelelően ellátni a feladatát. Ezáltal gyakran megesik, hogy akkor is korog a hasa, ha valójában épp nincs szüksége ételre, illetve nincs az a kellemes teltség érzése evés után. Éppen ezért érdemes ellenőrizni, hány gramm szénhidrátot és kalóriát fogyaszt, nehogy túl sokat vigyen be. Emellett segít az éhségérzet leküzdésében az is, ha diétája bővelkedik rostokban és lassan felszívódó szénhidrátokban, valamint ha megfelelő mennyiségű folyadékot (lehetőleg vizet) iszik.
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekKoppány doktornőt mindenkinek csak ajánlani tudom, udvarias, empatikus és mindenre kiterjed a figyelme. Szerintem (laikusként mondom!) jó szakember, minden kérdésemre körültekintően válaszolt. Kellemes, pozitív beállítottságú személyiség.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.