5 gyakori tévhit a pajzsmirigy betegségekről

5 gyakori tévhit a pajzsmirigy betegségekről

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2024.02.06 12:45

A pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak, így szinte nincs is olyan ember, akinek az ismerősi körében ne lenne olyan, aki a szerv alul-vagy túlműködésétől, esetleg göböktől ne szenvedne. Annak ellenére, hogy igen gyakori problémáról van szó, több tévhit is kering vele kapcsolatban. Dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont endokrinológus szakorvosa ezeket oszlatja el.

Online Bejelentkezés

Dr. Borus Hajnal

Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5

A pajzsmirigy göbök rákot jeleznek, vagy idővel elrákosodnak

Aszerint, hogy a pajzsmirigy göb az úgynevezett szcintigráfiás vizsgálat során dúsítja-e vagy sem az izotópot, beszélhetünk meleg vagy hideg pajzsmirigy göbökről. Szerencsére az esetek nagy részében jóindulatú elváltozásokról van szó. Ezek a göbök gyakran járhatnak együtt hormontermelési zavarokkal, és elhelyezkedésükből, méretükből adódóan nyelési problémákat, rekedtséget is generálhatnak. Érdemes azonban tudni, hogy a göbök egy kis része (jellemzően a hideg göbök) rosszindulatúvá válhatnak. Ekkor citológiai vizsgálat indokolt, akárcsak nagy méretű göbök esetén. Hogy pontosan mi a teendő az elváltozásokkal, az függ a göbök méretétől, típusától, okozott panasztól. Van, hogy elég csak a nyomon követés, az is lehet, hogy gyógyszeres kezelés indokolt, de előfordulhat, hogy izotópos kezelésre, esetleg műtétre van szükség.

Jódot pajzsmirigy problémára

pajzsmirigybetegség tévhitekHa pajzsmirigyzavar, akkor jódot kell bevenni - ez igen gyakori tévhit (vagyis részben). Való igaz, hogy a pajzsmirigy tökéletes hormontermeléséhez a jód elengedhetetlen (egyes pajzsmirigybetegségek hátterében a jódhiány áll). Azonban vannak olyan zavarok, amikor a jód többet árt, mint használ. Ilyen, ha valaki pajzsmirigy túlműködésben szenved, de Hashimoto betegségnél sem ajánlott plusz bevitele, ugyanis azzal felerősödhetnek a gyulladásos reakciók.

Ha valaki pajzsmirigybeteg, a szemei kidüllednek

Ezeket az összetéveszthetetlenül kidülledő szemeket sokszor „bazedowos szemeknek” is mondják. Már ez is utal arra, hogy ez a szembetegség - amit endokrin ophtalmopathiának vagy endokrin orbitopthiának hívunk – a Graves-Basedow kórhoz társul. Ezen pajzsmirigybetegek mintegy 50-85% - ban jelennek meg a jellegzetes szemtünetek. A többi pajzsmirigyzavar nem jár ilyen tünetekkel.

Ha helyrejöttek az értékek, már nem kell a gyógyszer

tévhitek a pajzsmirigy betegségekrőlMíg a pajzsmirigy túlműködés esetén jelenleg három típusú terápia (műtéti, radiojód és gyógszeres kezelés) létezik, addig a pajzsmirigy alulműködés esetén gyógyszeresen pótoljuk a hiányzó hormont. Érdemes azzal tisztában lenni, hogy ez az esetek többségében élethosszig tartó kezelést jelent. Ez alól kivételt jelent néhány gyulladásos forma, melyek átmeneti hormontermelési zavarral járnak. Ilyen például a szubakut -vagy más néven de Quervain pajzsmirigygyulladás-, ami mindig meggyógyul, vagy a postpartum -vagy más néven szülés utáni pajzsmirigygyulladás-, ami a kismamák 10-12%-ánál jelenik meg a szülést követő 1 éven belül. Ezen 10-12%-nak 95%-a szintén teljesen meggyógyul. A maradék 5% azonban alulműködéses marad, és így hormonpótlásra szorul.

A TSH-ból egyedül is lehet következtetni a pajzsmirigy zavarra

A pajzsmirigy problémákra elsősorban a TSH értéke hívja fel a figyelmet. A diagnózis pontos felállításához azonban szükség van még a szabad hormonszintekre (fT3, fT4), antitest vizsgálatokra (antiTPO, antiTG, ill. TRAK - ha Basedow kórra gyanakszunk)) és UH vizsgálatra, ami a pajzsmirigy nagyságáról és szerkezetéről ad felvilágosítást- hívja fel a figyelmet dr. Borus Hajnal, az Endokrinközpont endokrinológus szakorvosa.

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő,

Az lenne a kérdésem, hogy szedhetek-e Barátcserjét ? Pajzsmirigy alul működésre 75mg-os Letroxot szedek ,ami szépen be is állította, valamint magas az Anti-TPO: 208. Lombik programban vagyok, és olvastam, hogy a barátcserje jót tehet ilyen esetben.

Köszönöm

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Nóra!

A barátcserje valóban jó hatású lehet, ellenjavallata nincs,nyugodtan szedheti.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Törődő

A doktornő kizárólag velem foglakozott, megfelelő párbeszéd volt kettőnk között.

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK