7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet

7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet

Prof. Dr. Balázs Csaba Módosítva: 2018.11.08 15:48

A pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni. Sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.

labor-vérvizsgálat-TSHA napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Alig telik el nap, hogy ne kapnék a betegeimtől is ilyen kérdéseket – mondja prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Balázs professzor arra is felhívja a figyelmet, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.

Mi a TSH ?

Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.

Mi befolyásolhatja a TSH értéket?

Az életkor

A TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága

Jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Épp ellenkezőleg, a túlzott bevitellel életveszélyes túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak

Télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.

A napszak

A TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).

Egyéb betegségek

Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.

Alkalmazott gyógyszerek

A TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták, glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.

Várandósság

A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH ún. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.

A TSH mérésével kapcsolatban Balázs professzor fontosnak tartja megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség tüneteitől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Vissza a hírek oldalra>>

TSH endokrinológia bejelentkezés

+36 70 431 9728

 

További cikkek melyek érdekelhetik önt:

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus
Dr. Molnár Jeannette

Dr. Molnár Jeannette

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/Doktornő!
Ha a vérképemben ez a három eltérés van és a többi jó. Ennek mi lehet az oka? Monocita 10.4
Koleszterin 5.2
TSH 0.360
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Gabriella!

A monocyta szám emelkedett, ez lezajlott fertőzésre utal (vírus általában). A koleszterin is minimálisan emelkedett, emiatt zsírszegény diéta javasolt. A TSH értéket ellenőriztesse le, FT4 és antiTPO meghatározás is történjen, ha kóros értéket adna, endokrinológusnál jelentkezzen kivizsgálásra!

Üdvözlettel: Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK