Az inzulinrezisztencia elsősorban a szülés előtt álló, túlsúllyal rendelkező hölgyeknél gyakori, azonban érintheti a vékonyabb hölgyeket, sőt, a férfiakat is! Igen, az erősebb nemre is jellemző lehet az IR, amennyiben túlsúlyos az illető. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.
Öröklődhet a sejtek ellenállása az inzulin iránt: amennyiben a szülők, nagyszülők között van időskori cukorbeteg, akkor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki inzulinrezisztencia (IR) a gyermekek, unokák körében. Sajnos egyre gyakoribb a stressz, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozási szokások miatt kialakuló inzulinrezisztencia, és nem csupán a nőknél – mondja dr. Koppány Viktória.
A hasnyálmirigy által termelt, a sejtek cukorfelhasználását segítő inzulint nem ismerik fel a sejtek, nem kötik meg, így nem képes az inzulin a hatását kifejteni. A rezisztencia eredménye pedig az lesz, hogy a sejtek nem tudják a cukrot a vérből felvenni, így az felhalmozódik. Ennek következménye, hogy a sejteknek az energiát más forrásból kell beszerezniük, a vérben pedig felesleges cukor okoz problémákat.
Az inzulinrezisztencia tünetei nagyon változatosak, amennyiben 2-3 jellemző tünetet ön is észlel, ne habozzon, szakorvosi kivizsgálás szükséges!
Leginkább a férfiakra jellemző tünet a kopaszodás (bár nőknél sem ritka); előfordulhat az erősebb nemnél merevedési zavar, impotencia, a spermamennyiség csökkenése; hasi elhízás, az úgynevezett „sörhas”.
Van azonban arra is eset, hogy teljesen tünetmentes az inzulinrezisztencia! – figyelmeztet a Budai Endokrinközpont orvosa.
A férfiak hajlamosak nem észrevenni a jelentkező problémákat, a fáradtságnak tulajdonítják, a kórral járó tünetnek tekintik, azonban komoly bajra hívják fel a figyelmet: az IR kezeletlen esetben ugyanis nem csak 2-es típusú cukorbetegséggel járhat – nevezik a cukorbetegség előszobájának is az inzulinrezisztenciát –, hanem akár bekövetkezhet hirtelen szívhalál. Az IR ráadásul a férfi meddőség egyik oka is lehet, sikertelen családtervezés esetén szükséges a pár férfi tagját is megvizsgálni.
Gyanú esetén cukorterheléses laborvizsgálat készül, megnézik a vércukor értékeket és az inzulinszinteket is. Ha beigazolódik az IR, mindenképpen életmódváltás szükséges: egészséges táplálkozás, személyre szabott étrenddel – dietetikus közreműködésével, valamint fontos a pulzus-kontrollált mozgásformák beiktatása – ebben mozgásterapeuta segít. A gyógyszeres terápia alkalmazásáról endokrinológus szakorvos dönt.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekMár az első kapcsolatfelvétel gördülékeny, kulturált és minőségi volt, emellett Koppány doktornő kedvességével, hozzáállásával és felkészültségével nagyon meg vagyok elégedve.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.