Az inzulinrezisztencia elsősorban a szülés előtt álló, túlsúllyal rendelkező hölgyeknél gyakori, azonban érintheti a vékonyabb hölgyeket, sőt, a férfiakat is! Igen, az erősebb nemre is jellemző lehet az IR, amennyiben túlsúlyos az illető. Dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.
Öröklődhet a sejtek ellenállása az inzulin iránt: amennyiben a szülők, nagyszülők között van időskori cukorbeteg, akkor nagyobb valószínűséggel alakulhat ki inzulinrezisztencia (IR) a gyermekek, unokák körében. Sajnos egyre gyakoribb a stressz, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozási szokások miatt kialakuló inzulinrezisztencia, és nem csupán a nőknél – mondja dr. Koppány Viktória.
A hasnyálmirigy által termelt, a sejtek cukorfelhasználását segítő inzulint nem ismerik fel a sejtek, nem kötik meg, így nem képes az inzulin a hatását kifejteni. A rezisztencia eredménye pedig az lesz, hogy a sejtek nem tudják a cukrot a vérből felvenni, így az felhalmozódik. Ennek következménye, hogy a sejteknek az energiát más forrásból kell beszerezniük, a vérben pedig felesleges cukor okoz problémákat.
Az inzulinrezisztencia tünetei nagyon változatosak, amennyiben 2-3 jellemző tünetet ön is észlel, ne habozzon, szakorvosi kivizsgálás szükséges!
Leginkább a férfiakra jellemző tünet a kopaszodás (bár nőknél sem ritka); előfordulhat az erősebb nemnél merevedési zavar, impotencia, a spermamennyiség csökkenése; hasi elhízás, az úgynevezett „sörhas”.
Van azonban arra is eset, hogy teljesen tünetmentes az inzulinrezisztencia! – figyelmeztet a Budai Endokrinközpont orvosa.
A férfiak hajlamosak nem észrevenni a jelentkező problémákat, a fáradtságnak tulajdonítják, a kórral járó tünetnek tekintik, azonban komoly bajra hívják fel a figyelmet: az IR kezeletlen esetben ugyanis nem csak 2-es típusú cukorbetegséggel járhat – nevezik a cukorbetegség előszobájának is az inzulinrezisztenciát –, hanem akár bekövetkezhet hirtelen szívhalál. Az IR ráadásul a férfi meddőség egyik oka is lehet, sikertelen családtervezés esetén szükséges a pár férfi tagját is megvizsgálni.
Gyanú esetén cukorterheléses laborvizsgálat készül, megnézik a vércukor értékeket és az inzulinszinteket is. Ha beigazolódik az IR, mindenképpen életmódváltás szükséges: egészséges táplálkozás, személyre szabott étrenddel – dietetikus közreműködésével, valamint fontos a pulzus-kontrollált mozgásformák beiktatása – ebben mozgásterapeuta segít. A gyógyszeres terápia alkalmazásáról endokrinológus szakorvos dönt.
Forrás: Budai Endokrinközpont
Véleményeket Dr. Koppány Viktóriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekA doktornő segítőkészségét és kedvességét szeretném kiemelni, úgy érzem a kérdéseimmel bizalommal fordulhatok hozzá!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.