A túlsúly számtalan egészségügyi problémát okozhat, többek között elősegíti a 2-es típusú cukorbetegség, a PCOS és az inzulinrezisztencia (IR) kialakulását. Bár tény, hogy a legtöbb PCOS-ben szenvedő kisebb-nagyobb súlyfelesleggel küzd – ráadásul egyik vezető tünete a fogyásra való képtelenség-, ám előfordulhat, hogy egy karcsú embernél diagnosztizálják a zavart.
A betegség általában teherbeesési problémák során kerül felismerésre, hiszen gyakran meddőséget okoz- testalkattól függetlenül. A Cardiff Egyetemen végzett felmérés szerint továbbá sokkal nagyobb eséllyel fordul elő a PCOS-ben szenvedők körében vetélés, koraszülés, ráadásul gyermeküknél gyakrabban lépnek fel a születés után különböző problémák. A kutatók hozzátették, hogy a zavarok nagy része azonban nem mindig volt a túlsúlyhoz köthető.
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism nevű folyóiratban a tudósok közölték, miszerint a PCOS 32%-kal megnöveli a terhességi toxémia, 41%-kal pedig a terhességi cukorbetegség kialakulását, valamint náluk 25%-kal nagyobb eséllyel következett be koraszülés, mint az egészséges társaiknál. Ráadásul a kismama rendellenessége a babára közvetlenül is negatív hatással van, ugyanis ekkor náluk 20%-kal valószínűbb a sárgaság és bizonyos légúti problémák fellépése. Mindez viszont elsősorban az anyuka betegségével, nem pedig a túlsúlyával volt összefüggésben.
A PCOS - vagyis a policisztás ovárium szindróma- egy olyan állapot, melynek során a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben. Ennek következtében a tüszőrepedés nem megy végbe, igy domináns tüsző híján kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki. Gyakran ezért a nőgyógyász ultrahangos vizsgálat során veszi észre a problémát, hiszen ez teherbeesési gondokat és vérzészavarokat okoz, ám rajtuk kívül egyéb panaszok is felhívhatják a zavarra a figyelmet.
Az említett tüneteket gyorsan meg lehet szüntetni fogamzásgátló tablettával, viszont a betegség ennek ellenére jelen van. Éppen ezért sokszor a tabletta letétele után szembesül a nő a panaszokkal- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.
A PCOS – és a hátterében húzódó IR- kezeléséhez nőgyógyász, endokrinológus, dietetikus és mozgásterapeuta aktív közreműködése szükséges. Van, hogy már az életmódváltás is látványos javulást hoz, ám gyakran van szükség gyógyszeres kezelésre is, szakember által előirt dózisban. Amennyiben normalizálódik a hormonháztartás, úgy a teherbeesési esély lényegesen megnő és a problémamentes várandósság elé nézhet a leendő kismama.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.