Napjainkban szinte nincs is olyan ember, aki teljes lelki nyugalommal, stresszmentesen élné az életét. Természetesen kisebb-nagyobb mélypontok bárkinél előfordulhatnak, ám ha bizonyos panaszok állandósulni látszanak, úgy érdemes pajzsmirigyzavarra is gondolni, hiszen a probléma több lelki tünetben is megnyilvánulhat. Hogy pontosan melyekben, arról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont endokrinológusát kérdeztük.
A lelki panaszokat nem csupán a stressz és a feszített tempó válthatja ki. Meglehet, hogy egy betegség húzódik meg a háttérben, és igen gyakori, amikor a pajzsmirigy a gondok forrása. A szerv alulműködése esetén ugyanis lelassul az anyagcsere, megemelkedik a TSH szint, emellett pedig lecsökken mind a T3/ T4 hormonok értéke. Hazánkban a pajzsmirigy problémák igen gyakoriak, mivel közepesen jódhiányos területen élünk, így a következő lelki tünetek esetén érdemes endokrinológus szakemberhez fordulni.
Depresszió – A depresszió gyakori kísérője a pajzsmirigy zavaroknak, így az alulműködésnek is. Oka visszavezethető egyrészt arra, hogy a kevés pajzsmirigy hormon miatt megnő a testsúly, de a zavar általános letargiát is okoz. Ezért ha gyakran érzi magát fásultnak, érdemes a pajzsmirigy funkcióit ellenőriztetnie az antidepresszánsok szedése előtt.
Aluszékonyság – A hormontermelés elcsúszása – alulműködés esetén – lassítja az anyagcsere folyamatokat. Vagyis lassabb lesz a kiválasztás, ezért lelassul az energiatermelés is. Ennek köszönhetően a beteg fáradtnak érzi magát, aluszékonnyá válik.
Kimerültség – ebben az esetben is a lelassult anyagcsere folyamatok tehetők felelőssé a tünetért. Hiszen ha nincs meg a megszokott energiatermelés, akkor a szokásos ritmusban élt élet előbb vagy utóbb kimeríti a szervezetet.
Koncentrációs zavar – mivel a pajzsmirigy alulműködés fáradékonyságot okoz, ezért gyakori, amikor a beteg koncentráció zavarra is panaszkodik, hiszen fáradtan nem vagyunk képesek olyan mértékben odafigyelni, mint amikor a testünk működése optimális és kipihentek vagyunk
A pajzsmirigy alulműködés kezelése hormonterápiával történik. Az endokrinológus szakember az előzetes vizsgálatok alapján felállítja a diagnózist, és meg is kezdi a kezelést. Az alulműködésből eredő csökkent hormonszintet hormon készítményekkel lehet szinten tartani, ezáltal a pajzsmirigy funkciók helyreállnak, a tünetek mérséklődnek, idővel megszűnnek- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.
A pajzsmirigy megfelelő működésének fenntartása érdekében rendszeres kontroll szükséges, hogy a szakember a lehető legpontosabban legyen képes beállítani a szükséges gyógyszer mennyiségét, hiszen meglehet, időközben változtatni kell a dózison.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés kivizsgálásra: |
Endokrinközpont |
További véleményekA beteghez való hozzáállással nagyon megvoltam elégedve, mind a recepciós hölgyek, mind pedig a doktor úr részéről. Köszönöm!
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.