Mind a pajzsmirigy alulműködés, mind a PCOS népbetegségnek számít, ám azt kevesen tudják, hogy gyakran egyszerre áll fenn a két állapot. Ennek többek között az az oka, hogy a hypothyreosis gátolhatja a normál peteérést, ami ciszták kialakulásához vezethet. A témában dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.
A PCOS-t sokan kizárólag nőgyógyászati problémának tartják, pedig erős hormonális érintettsége is van. A petefészekeben létrejövő ciszták ugyanis gyakran hormonzavar miatt jönnek létre, melynek hatására nem megy végbe megfelelően a tüszőérés-és repedés-helyette keletkeznek a ciszták. Hátterében gyakran inzulinrezisztencia húzódik, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is ismernek. Ekkor ugyanis felborul az FSH/LH egyensúlya, ráadásul a tesztoszteron mennyisége is megemelkedik, ami komoly befolyást gyakorol a ciklusra.
Azonban a PCOS-t nem csak az IR generálhatja, hanem pajzsmirigy alulműködés is. Ennek oka többrétű: egyrészt pajzsmirigy alulműködés esetén gyakran túlsúly alakul ki a lelassult anyagcsere következtében. A zsírszövet azonban ösztrogén raktárként is funkcionál, így a súlyfelesleg könnyen ösztrogén dominanciát okoz, mely komoly befolyást gyakorol a peteérésre és a tüszőrepedésre.
Másrészt hypothyreosis esetén megnő a TRH szintje, mely megemeli a prolaktin és a TSH mennyiségét. A sok prolaktin viszont gátolja a peteérést, mivel megváltoztatja az FSH/ LH arányt, valamint fokozza a mellékvese DHEA termelődését is- ez szintén negatív hatást gyakorol ezen folyamatokra, akárcsak a magas TSH szint.
Mivel a két kóros állapot egymással összefügg, így, ha kiderül, hogy mindkettő jelen van, akkor nem elég csupán az egyiket kezelni, mivel akkor nem érhető el a kívánt eredmény- mondja dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Mind a PCOS-t, mind a pajzsmirigyzavart kezelni szükséges! Erre az életmódterápia mellett ma már igazán hatékony gyógyszerek állnak a betegek rendelkezésére, így a hormonzavarok hamar helyreállíthatóak.
Véleményeket Dr. Békési Gáborról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5. em.
Telefonszám: +36 70 621 2443
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.