Ha a pajzsmirigy valamilyen ok miatt a kelleténél több hormont termel, túlműködésről beszélünk. Sokan csak a fogyás és a szapora pulzus kapcsán gondolnak erre a lehetőségre, holott a hipertireózis sokszor kevésbé egyértelmű tüneteket is okoz. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus ezekre a tünetekre, és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
A pajzsmirigy egy belső elválasztású mirigy, amely a szervezet számos működését befolyásolja, így működési zavara sokféle, szerteágazó tünetet okozhat. A túlműködés oka sem egyetlen kiindulópontra vezethető vissza, ugyanis túlműködést okozhat többek közt a nagyobb mennyiségű jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú, hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés, és az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. Látványos tünete a szem kidülledése, izmainak duzzadása, amelyet kettős látás is kísérhet.
A túlműködésre akkor is gyanakodhatunk, ha gyorsul a mozgás, a beszéd és gondolkodás, ha fizikai terhelés nélkül is szapora a pulzus, ha ingerlékenységet tapasztalunk, ha jó étvágy mellett fogyunk, ha hasmenésünk van, izzadunk, kevésbé tűrjük a másoknak még kellemes meleget, a bőrünk pedig meleg és nedves.
Vannak olyan tünetek, amelyek kapcsán nem feltétlenül a pajzsmirigy túlműködés jut egy laikus eszébe, de az orvosok számára ezek is árulkodóak lehetnek. A kivizsgáláson tehát mindenképpen érdemes beszámolni az alábbi jelekről is.
Mivel a szervezet egyfajta „felgyorsult üzemmódba” kerül a hormonszintek változása miatt, ez a idegeken áthaladó jelek felgyorsulásával is járhat, aminek látható megnyilvánulása lehet a remegés.
A szervezet egészére ható felgyorsultság miatt szorongás, idegesség, felpörgöttség is érezhető lehet – koffein és más ajzószerek nélkül is.
Ahogyan a pajzsmirigy alulműködés, úgy a túlműködés is okozhat koncentrációs problémákat.
Szinte természetes következmény, hogy a nyugtalanság, idegesség, a felgyorsult szívverés sokkal nehezebbé teszi az elalvást, sőt, akár gyakori éjszakai megébredéseket is okozhat. Ez pedig nyilvánvalóan további nappali tünetekhez (fáradtság, kimerültség, csökkent terhelhetőség, egyre romló koncentráció) is vezethet.
Mind az alul-, mind a túlműködés felboríthatja a szabályos menstruációs ciklust. A túlműködés következtében jellemzően rövidebb és enyhébb lesz a ciklus.
A pajzsmirigy működésének bármilyen irányú eltérése megzavarhatja az ovulációt, ami hatással lehet a termékenységre is, valamint a pajzsmirigy rendellenességek terhességi komplikációt is okozhatnak. (A túlműködés a férfiaknál is csökkenti a spermaképződést.)
Idővel, főként kezeletlen esetekben a pajzsmirigy túlműködés károsíthatja az izomszöveteket, még a lépcsőzés vagy a nehezebb tárgyak felemelése is nehézséget okozhat.
- A pajzsmirigy túlműködés diagnózisának felállításához a kikérdezésen és a fizikális vizsgálaton túl szükség van laborvizsgálatra a hormonszintek meghatározásához, ultrahang vizsgálatra és akár izotópos vizsgálatra is – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – A kezelés pedig az eredmények alapján mindig személyre szabott, az adott esetnek megfelelően lehet dönteni a gyógyszeres kezelés, az izotópos terápia, súlyosabb esetben pedig a műtét felől. Az egészséges táplálkozásra, rendszeres mozgásra, a dohányzás elhagyására és a stressz kezelésére épülő életmód pedig minden esetben alapvető jelentőségű.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekPolyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.