A PCOS és az inzulinrezisztencia már gyerekkorban is jelentkezhet, és a kezelését is ekkor kell megkezdeni

A PCOS és az inzulinrezisztencia már gyerekkorban is jelentkezhet, és a kezelését is ekkor kell megkezdeni

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.01.20 Módosítva: 2017.08.10 17:46
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az inzulin rezisztencia (IR) sokak számára sajnos nem ismeretlen fogalmak, hiszen hazánkban is több ezer nőt érintenek ezek a kórok. Azzal azonban már jóval kevesebben vannak tisztában, hogy ezek a problémák sokszor már gyerekkorban jelentkeznek, és az idők folyamán súlyosbodhatnak. Ez pedig azt jelenti, hogy az időben felismert, és kezelni kezdett bajok sokkal jobb életminőséget eredményezhetnek a felnőttkorra is. A témában dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa van a segítségünkre.

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) és az inzulin rezisztencia (IR) sokak számára sajnos nem ismeretlen fogalmak, hiszen hazánkban is több ezer nőt érintenek ezek a kórok. Azzal azonban már jóval kevesebben vannak tisztában, hogy ezek a problémák sokszor már gyerekkorban jelentkeznek, és az idők folyamán súlyosbodhatnak.   Ez pedig azt jelenti, hogy az időben felismert, és kezelni kezdett bajok sokkal jobb életminőséget eredményezhetnek a felnőttkorra is.

A témában dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa van a segítségünkre.
 

PCOS és IR

A policisztás ovárium szindróma a nők betegsége, amelynél a petefészekben apró ciszták képződnek. Azonban a mai tudásunknak hála azzal is tisztában vagyunk, hogy a PCOS inzulinrezisztenciával társul. Ezért több orvos közreműködésére is szükség lehet.

Az inzulinrezisztencia (IR) már korán, akár gyermekkorban is jelentkezhet. IR-ről akkor beszélhetünk, ha a hasnyálmirigy béta sejtjei által termelt inzulin nevű hormonból túlságosan sok van jelen a vérben. Ez az anyag a glükóz felvételét segíti elő, vagyis csak inzulin jelenlétében képesek a sejtek a cukor felvételére. A sok cukros étel, valamint a finomított élelmiszerek, illetve a mozgáshiányos életmód mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az inzulinszint tartósan megemelkedjen. Már az IR esetében is találkozhatunk jellegzetes tünetekkel, és kísérő betegségekkel, ám igazi veszélye abban rejlik, hogy könnyedén 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat.

Tünetek

A PCOS tünetei és az IR tünetei értelem szerűen megegyeznek, és jelentkezésük már gyermekkorban is megtörténhet. Ezek között a pubertáskor előtt jelentkezhet:

-          Pattanásos, zsíros bőr

-          Fokozott szőrnövekedés

-          Hajhullás, esetleg kopaszodás

A pubertás után, az első ciklus megjelenését követően a tünetek kiegészülnek a rendszertelen menzesszel is, amit azonban gyerekek esetében nem is olyan egyszerű felismerni. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elmondta, hogy a betegség a későbbiek folyamán olyan szövődményekkel egészülhet ki, mint a meddőség, és a tartós hormonális elváltozások, melyek hízással, életminőség romlással is együtt járhatnak.

Diagnózis és kezelés

A szakember nem csak a laborvizsgálatok alkalmazásával állítja fel a diagnózist, hanem, a pontos anamnézis felvételével is. A laborvizsgálatok között a cukorterhelés mellett az inzulinvizsgálat is helyet kell, hogy kapjon. A pontos kép érdekében a szakember pajzsmirigy funkciókat, D-vitamin szint meghatározást, valamint a női nemi hormonok vizsgálatát is előírhatja a gyermekeknél. Ezen felül a nőgyógyászati ultrahangos vizsgálat is a diagnózis felállításának eszköze.

Kezelése régebben sok esetben egyszerűen úgy történt, hogy fogamzásgátlót írtak fel a betegnek, ami ugyan a PCOS tüneteit, vagyis például a rendszertelen vérzést megszűnteti, de az IR semmilyen formában nem kezeli. Ez pedig nagy gond, hiszen az idő előrehaladtával a baj állandósul, és egyre nehezebben kezelhető. Éppen ezért mindenképpen gyermek endokrinológus segítségére is szükség lesz ahhoz, hogy a betegeket megfelelően lehessen ellátni.

Téma szakértői

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Fél éve hagytam el a fogamzásgátlót és 3 hónapja volt egy nagyobb esztétikai műtétem. Tüneteim: hajhullás (szemöldököm is hullik), pattanások, pecsételő vérzés menzesz előtt. Vérvételem rendben, hormonális vérvétel rendben, pajzsmirigy rendben. Viszont nőgyógyászati ultrahangon "PCO szerű petefészekképek láthatóak". Csökkentett szénhidrát tartalmú diétát javasoltak. Voltam endokrinológusnál is, abszolút nem mondott semmit, szerinte diétáznom se kéne.

Tanácstalan vagyok mit kéne tennem. Köszönettel.

Kedves Klaudia!

Ebben az esetben azt ajánlom, hogy egy endokrinológus szakorvossal konzultáljon, a meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban.
Valamint így szükség esetén célzottan, személyre szabottan tudja az esetleges vizsgálatokat javasolni.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK