A PCOS nem csak a nőiességet teszi tönkre, a babáról is lemondhat miatta

A PCOS nem csak a nőiességet teszi tönkre, a babáról is lemondhat miatta

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.05.26 Módosítva: 2016.05.26 10:02
Sajnos a PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma sokak számára nem ismeretlen fogalom, hiszen ezzel a betegséggel küzdenek évek óta. Sokan azonban még a mai napig sem tudják, hogy a meddőségük, a rendszertelen ciklusuk, vagy éppen a zsíros, pattanásos bőrük hátterében ez a betegség áll. De miért vezet a PCOS meddőséghez? A témában dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa van a segítségünkre.

Mi az a PCOS?

A policisztás petefészek betegség egy, a hormonháztartás elcsúszása miatt létrejövő betegség. Ilyen esetekben a férfi nemi hormonok, vagyis az androgének túl magas szintjéről beszélhetünk.

A női szervezetben is találhatóak férfi nemi hormonok, melyek az egészséges működés alapelemei. Azonban a mennyiségük nem mindegy, hiszen megemelkedett szintjük változásokat indít el a szervezetben. A fiúk, nemi érésük során ezeknek a hormonoknak köszönhetik a magasabb termetet, az izmosabb testet, a mély hangot, a mellkas, arc szőrösödését, valamint ezeknek köszönhető az is, hogy a férfiak bőre jóval zsírosabb, mint a nőké. Ez azt is jelenti, hogy ha a nő szervezetében növekszik meg az androgének aránya, akkor ezek a változások ott is elindulnak. Mivel mennyiségileg szerencsére azért annyi nem termelődik ezekből a hormonokból, mint a férfiaknál, így a hatások sem annyira erőteljesek, az azonban nem jelenti azt, hogy ne mutatkoznának tünetek:

-          Súlyproblémák, elhízás

-          Hajhullás, akár kopaszodás

-          Fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen is

-          Zsíros, pattanásos, aknés bőr

-          Rendszertelen, akár kimaradó menzesz

-          Rendszertelen, akár hiányzó peteérés

Miért okoz meddőséget?

A női nemi érés alapfeltétele a megfelelő női nemi hormon jelenléte. Ezek az anyagok felelősek többek között a nemi jellegek kialakulásáért, de emellett a belső folyamatokat is szabályozzák, mint a menzesz, a peteérés, a beágyazódás, stb.

Abban az esetben, ha a férfi nemi hormonok mennyisége megnő, ezzel együtt a nők szervezetében a progeszteron szintje csökken. Ez egyrészt megemelkedett inzulinszintet is eredményez, mely sajnos az inzulinrezisztencia kialakulását is eredményezi. Másrészt a női nemi hormon alacsony szintje beleszól a ciklus alakulásába is. a menzesz rendszertelenné válhat, esetleg ki is maradhat. Azonban nem csak a vérzéssel, hanem a peteéréssel is lehetnek problémák. A hormon alacsony szintje ugyanis a peteérés elmaradását, vagy rendszertelen voltát is eredményezi, aminek hatására a petefészekben nem megfelelően beért, ki nem repedt tüszők cisztákká, kis folyadékkal telt képletekké alakulnak, mely további akadályokat állít a megfelelő peteérés útjába.

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondta, hogy a meddőség kialakulása talán a legijesztőbb tünete ennek a betegségnek. Az oka egyszerű: ha nem jól, vagy egyáltalán nem történik meg a peteérés, illetve a menzesz is elmarad, akkor egyszerűen nem jöhet létre a petesejt spermiummal való egyesülése, ami azt jelenti, hogy a pár a gyermekáldásra hiába vár. Ezen pedig csak akkor lehet változtatni, ha alaposan kivizsgálják mindkét felet, és az olyan problémákat, mint a PCOS is, kezelik.

Hogyan kezelhető a PCOS?

A policisztás ovárium szindróma ma már egy jól kezelhető betegség, bár sajnos a folyamatot meglehetősen bonyolulttá teszi a kísérő betegségek – mint az IR – megjelenése. A PCOS gyógyszeres úton kezelhető, melyről alapos kivizsgálás után az endokrinológus határoz. Szélsőséges esetekben sajnos hosszú ideig tartó gyógyszerezés, esetleg műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.

Fontos kiemelni, hogy a megfelelő életmóddal a gyógyulás felgyorsítható, és az újbóli kialakulás is elkerülhető. Ez azt jelenti, hogy a kezelés szerves része a megfelelő táplálkozás, és a rendszeres mozgás beiktatása a beteg életébe!

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK