Pecsételő vérzéssel a legtöbb nő minimum egyszer biztosan találkozik élete során. Bár a zavar hátterében több ok is húzódhat (ciszta, gyulladás, nem tökéletes peteérés), meglehetősen gyakori, amikor hormonális zavart jelez. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a lehetséges okokat és összefüggéseket ismerteti.
A pecsételő vérzés, a barnás folyás hátterében legtöbbször progeszteronhiány áll, így a gyermeket tervező nőknél kiemelt jelentőséggel bír, hogy kezelve legyen a probléma, hiszen hiányában a beágyazódás nehézségekbe ütközik, mert a méhnyálkahártya leválik. Nem hiába nevezik a terhesség hormonjának. A progeszteronhiány jellegzetes tünete a menstruáció előtti pár napos –akár egy hetes- pecsételő vérzés, mely ebben az esetben inkább barnás, mint vöröses színű.
Azt azonban nem árt tudni, hogy az állapot gyakran nem önmagában fordul elő, hanem más betegségekkel karöltve. Éppen ezért, amennyiben progeszteronhiányra gyanakszik, esetleg már be is bizonyosodott, érdemes tovább kutakodni, nincs-e esetleg más probléma is.
Pajzsmirigy alulműködés
A progeszteronhiány gyakran társul pajzsmirigy alulműködéshez, ugyanis a pajzsmirigy és a progeszteron szoros kapcsolatban állnak egymással. Így tehát nem ritka, amikor a két állapot egyszerre áll fenn. A progeszteronhiány, azaz az ösztrogéndominancia ugyanis könnyen rossz irányba befolyásolja a pajzsmirigy hormonokat, mivel az ellensúlyozatlan ösztrogén csökkenti a pajzsmirigy hormonok hatását. A szervezet ezt persze érzékeli, így több TSH-t termel.
Viszont érdemes tudni, hogy nem csak a progeszteronhiány okozhat pajzsmirigyzavart, hanem fordítva is, tehát a pajzsmirigy alulműködése könnyen vezethet progeszteronhiányhoz. Ennek oka, hogy a pajzsmirigy hormonjainak feladata többek között az, hogy segítségék a sejtek progeszteron felvételét. Így ha kevés a pajzsmirigy hormon, mindez akadályokba ütközik és kialakul a progeszteronhiány- mondja Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Inzulinrezisztencia
A pajzsmirigy alulműködés mellett a progeszteronhiány gyakran jár együtt inzulinrezisztenciával (IR) is (sőt, az sem ritka, amikor a három zavar együttesen fordul elő). Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a sejt felszínén képződő inzulin-receptorokhoz az inzulin csak gyengén tud kapcsolódni. Ennek oka általában az, hogy maga a receptor jön létre "hibásan", ami miatt a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására, és ami miatt lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy sejtbe a cukor bekerülhessen. Sajnos az IR gyakran jár együtt progeszteronhiánnyal, így a menzeszt megelőző pecsételő vérzés esetén érdemes vérvétellel szűrni a problémát.
Bár a pecsételő vérzés igen kellemetlen probléma, jó hír azonban, hogy könnyen kezelhető. A progeszteronhiányhoz esetlegesen társuló betegségek gyógyszeres kezeléssel korrigálhatók, míg magán a progeszteronhiányon hormonpótló készítményekkel – akár természetesekkel- lehet segíteni, így rövid időn belül maga mögött tudhatja a zavaró tüneteket.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.