A terhességi cukorbetegség diéta betartása nagyon fontos, de sokan nem ismerik a részleteit

A terhességi cukorbetegség diéta betartása nagyon fontos, de sokan nem ismerik a részleteit

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.05.13 Módosítva: 2017.08.09 16:44
A terhesség alatt néhány vizsgálattal minden nő találkozik, legyen bár tökéletesen egészséges, vagy veszélyeztetett terhes. Ezek közül az egyik a cukorterhelés, melynél a terhességi diabéteszt szűrik ki a szakemberek. A cukorbetegség igazolása után a megfelelő diéta betartása alapvető fontosságú, de sokan nem tudják, hogy mik azok a részletek, amikre fokozottan figyelni kell. A témában Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa van a segítségünkre.

A terhesség alatt néhány vizsgálattal minden nő találkozik, legyen bár tökéletesen egészséges, vagy veszélyeztetett terhes. Ezek közül az egyik a cukorterhelés, melynél a terhességi diabéteszt szűrik ki a szakemberek. A cukorbetegség igazolása után a megfelelő diéta betartása alapvető fontosságú, de sokan nem tudják, hogy mik azok a részletek, amikre fokozottan figyelni kell.

A témában Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa van a segítségünkre.

Terhességi cukorbetegség?

A diabétesz a világ egyik vezető betegsége, egy anyagcserezavar, melyben a szervezet nem képes a cukrot megfelelően felvenni. De miért van az, hogy egy alapvetően egészséges nő a terhessége alatt mégis cukorbeteg lesz, majd a várandósság után – jó esetben – ez az állapot magától megszűnik?

Az ok a hormonváltozásokban keresendő. A hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon felel azért, hogy a vérből a cukor bejusson a sejtekbe. A terhesség alatt a méhlepény sok hormont termel, amelyek gátolják az inzulin hatását. A hasnyálmirigy ezért próbál kompenzálni, így még több inzulint termel. Akkor beszélünk terhességi cukorbetegségről, ha a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni, és az előállított inzulin sem tudja a hatását kifejteni, így a vércukorszint emelkedett lesz. Ez az emelkedett vércukor érték a kismamák többségénél a szülés után normalizálódik.

Fontos a diéta, de nem mindegy, hogyan!

Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondta, hogy a cukorbetegség kezelésének egyik alappillére a megfelelő diéta. Azonban várandósság esetén ez nem ilyen egyszerű, hiszen a szervezetnek a baba szükségleteit is ki kell elégítenie. Természetesen nem arról a tévhitről van szó, hogy kettő helyett kell enni, hanem arról, hogy bizonyos anyagokból megnövekedett mennyiséget igényel a szervezet.

Amikre mindenképpen figyelnie kell a diéta alatt:

  • Az anya és baba megnövekedett tápanyag igénye, ill. az egyenletes vércukorszint biztosítása miatt fontos, hogy az étkezés rendszerese legyen. Étkezzen naponta 5-6x, 2-4 óránként.
  •  Az előírt szénhidrát mennyiségeket mindig pontosan be kell tartani.
  • A finomított lisztek helyett a teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket részesítse előnyben, mivel ezek – rosttartalmuknak köszönhetően - lassabban szívódnak fel, vagyis kevésbé gyorsan és kevésbé erősen emelik meg a vércukorszintet.
  • Terhesség során fontos a megfelelő kálcium bevitel, amely legnagyobb mennyiségben a sajtokban, tejben, tejtermékekben található. Fontos, hogy a kismamák csak pasztőrözött tejből készült tejtermékeket fogyasszanak. A tej fogyasztása inkább a tízórai környékén, egyszerre 1-2 dl mennyiségben, lassan felszívódó, rostban gazdag szénhidráttal kiegészítve ajánlott, hogy ne emelkedjen meg gyorsan a vércukorszint.
  • Vitaminok és ásványi anyagok miatt fontos a zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, amelyeket mindig alaposan tisztítsanak meg a kismamák. A gyümölcsök szénhidrát tartalmával számolni kell, ezért a napi mennyiséget több részre ajánlott elosztani és rost dús szénhidráttal kiegészíteni. A gyümölcslevek, ill. az aszalt gyümölcsök kerülendőek, hiszen koncentráltan sok cukrot tartalmaznak. Ezen kívül az aszalt gyümölcsökön előfordulhat olyan baktérium, amely a babára nézve veszélyes lehet.
  • Korlátozni kell az édességek, csokoládék, péksütemények fogyasztását, hiszen ezek nagyon megemelik a vércukorszintet, sokszor zsírdúsak és alacsony a tápértékük. Helyettük javasolt a házilag teljes kiőrlésű lisztből, cukor helyett édesítőszerrel, mint a sztevia, a xilit, vagy más édesítőszerekkel készített nassolnivalók.

Személyre szabva

A diéták kialakítása általánosságban elér ugyan eredményeket, de a legtöbb esetben ahhoz, hogy valóban eredményesek legyenek fontos, hogy azokat személyre szabják. Ez a cukorbetegség, valamint a terhességi cukorbetegség esetében is fontos, hiszen így az étrendbe bele lehet kalkulálni a beteg személyes igényeit, a kórtörténetét, valamint a lehetőségeihez is könnyebben igazítható a diéta. Így nem csak hatékonyabb, hanem kevésbé drasztikus is lehet a változás, amit jó esetben a beteg még élvezni is fog. Ehhez mindenképpen dietetikus szakemberrel való konzultációra van szükség, aki nemcsak az étrend összeállításában segít, hanem a felmerülő kérdésekre is olyan megoldásokat javasolhat, melyek biztosan jók.

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

endokrinológus, diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
Hasimotoval diagnosztizáltak, Letrox 100 és 75-t szedek felváltva, ez úgy tűnik, bevált, az értékeim a határon belüliek. Sokat olvastam a témában, de a gluténmentes étrendben megoszlanak a vélemények a neten. Kérdésem: mindenképp gluténmentesen kell étkezni (búza, rozs, zab is tiltott) , vagy elengendő a fehér kenyeret teljes kiörlésűre cserélni? - az értékeim javulása e nélkül történt, csupán a gyógyszer hatására.
Köszönettel : Dolgos Timea

Kedves Tímea!

Autoimmun pajzsmirigy betegségek esetén, mint pl. a Hashimoto gyakori, hogy gluténérzékenység társul hozzá ez azonban nem törvényszerű, tehát az sem, hogy gluténmentesen kell étkezni. Javasolt kivizsgáltatni, amennyiben pozitív az eredmény kötelező gluténmentesen étkezni. Vannak olyanok is, akik negatív eredmény ellenére is kipróbálják a gluténmentes étkezést és pozitív változást tapasztalnak. Bármely esetben javaslom azonban dietetikus szakember felkeresését, mert egy nem megfelelően összeállított gluténmentes étrend könnyen lehet egészségtelen.

Üdvözlettel:
Sárga Diána
dietetikus

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK