A túl kevés pajzsmirigy hormon megnövelheti a 2-es típusú diabetes esélyét

A túl kevés pajzsmirigy hormon megnövelheti a 2-es típusú diabetes esélyét

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2021.01.14 16:22

Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél köztudottan az autoimmun pajzsmirigybetegség a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Ha nem is ennyire egyértelmű az összefügges, de tanulmányok támasztják alá, hogy a pajzsmirigy alulműködés megnövelheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét, különösen azoknál, akiknél már prediabetes áll fenn. A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos gyakori, hogy évekig diagnosztizálatlanul marad. Dr. Borús Hajnalt, a Budai Endokrinközpont
diabetológusát kérdeztük a témában.

Prediabetes- a cukorbetegség előszobája

 
megnövekedett diabetes rizikóPrediabetes-nek azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor értékek enyhén megemelkedtek, ám nem annyira, hogy cukorbetegségről beszéljünk. 2 típusát különböztetjük meg, az emelkedett éhomi vércukorszintet (IFG) és a csökkent glukóztoleranciát (IGT). Ezen állapotok megfelelő terápiája igen lényeges a diabetes elkerülése érdekében, mert, ha nem kezelik, akkor rövid időn belül rosszabbodhatnak az értékek. Sajnos a prediabetes – de sokszor még maga a diabetes is - gyakran felderítetlen marad, mivel nem mindig produkál tüneteket. Ez azért veszélyes, mert közben szövődmények alakulhatnak ki. Éppen ezért fontos a szűrés, a rizikófaktorok ismerete.
 

Kevés pajzsmirigy hormon és prediabetes

 
A hormonok egymással összehangoltan működnek, így, ha a rendszerbe hiba csúszik, akkor az sokszor több mindent borít. Ezért is fordul elő, hogy sokszor egyidejűleg több hormonális probléma is fennáll. Így van ez a pajzsmirigy funkciókkal és a szénhidrát anyagcserével is. Kutatások szerint azoknál, akik kevés pajzsmirigy hormonnal rendelkeznek, megnő az esély a 2-es típusú cukorbetegeség kialakulására, s a rizikó tovább nő, ha mellette az illetőnél már prediabetes áll fenn.
Az összefüggés ismerete azért fontos, mert így még nagyobb hangsúlyt lehet helyezni a
szűrésekre- mind a pajzsmirigy, mind a (pre)diabetes esetén, és ha szükséges idejében megkezdődhet az adekvát terápia.
 

Miért nő meg a rizikó?

 
pajzsmirigy alulműködés veszélyeHogy miért is nő meg ekkor a diabetes incidenciája, az több okra vezethető vissza. Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondta, a pajzsmirigy alulműködés miatt lelassul a szervezet anyagcseréje, így az állapot gyakran testsúly növekedéssel jár, ami pedig köztudottan a 2-es típusú cukorbetegség egyik fő rizikófaktora. Ráadásul a pajzsmirigy hormonok közvetlenül részt vesznek az inzulinszekréció és a glükóz homeosztázis szabályozásában is. A pajzsmirigy alulműködés csökkent inzulinérzékenységgel és glükóz toleranciával járhat. Megfigyelések szerint a hipotireózis (pajzsmirigy alulműködés) kezelése javította ezeket a hatásokat.
 
Éppen ezért fontos, a pajzsmirigy alulműködésének kezelése. A (pre)diabetes megelőzése céljából rendszeres testmozgás és megfelelő étkezés javasolt az inzulin/vércukorszintek kordában tartása és a testsúlyfelesleg elkerülése érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő /Doktor úr!
6 éve pajzsmirigy beteg lettem! Letrox 125mg gyógyszert szedek. Eddig mindig rendben volt az értékem viszont mostani laboreredményem 12,3mlU/l lett. Mitől lehet az emelkedett érték? Esetleg nagyobb mennyiségű gyógyszert kell szednem?
Köszönöm szépen a választ!
Szabó Ferencné

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Szabó Ferencné !
A pajzsmirigy hormon laborérték eltolódásában számos dolog befolyásoló tényező lehet. Akár egy nemrégiben lezajlott betegség. Mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges, ismerni kell valamennyi pajzsmirigy hormon leletét, esetleg friss ultrahangra van szükség ami a gyulladást jelzi. Amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba .

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ügyfélközpontúság

Pontos kezdés, ügyfél központúság, segítőkézség, jó kommunikáció

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK