A túl kevés pajzsmirigy hormon megnövelheti a 2-es típusú diabetes esélyét

A túl kevés pajzsmirigy hormon megnövelheti a 2-es típusú diabetes esélyét

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2021.01.14 16:22

Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél köztudottan az autoimmun pajzsmirigybetegség a leggyakrabban előforduló endokrin betegség. Ha nem is ennyire egyértelmű az összefügges, de tanulmányok támasztják alá, hogy a pajzsmirigy alulműködés megnövelheti 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának az esélyét, különösen azoknál, akiknél már prediabetes áll fenn. A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint, és sajnos gyakori, hogy évekig diagnosztizálatlanul marad. Dr. Borús Hajnalt, a Budai Endokrinközpont
diabetológusát kérdeztük a témában.

Prediabetes- a cukorbetegség előszobája

 
megnövekedett diabetes rizikóPrediabetes-nek azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor értékek enyhén megemelkedtek, ám nem annyira, hogy cukorbetegségről beszéljünk. 2 típusát különböztetjük meg, az emelkedett éhomi vércukorszintet (IFG) és a csökkent glukóztoleranciát (IGT). Ezen állapotok megfelelő terápiája igen lényeges a diabetes elkerülése érdekében, mert, ha nem kezelik, akkor rövid időn belül rosszabbodhatnak az értékek. Sajnos a prediabetes – de sokszor még maga a diabetes is - gyakran felderítetlen marad, mivel nem mindig produkál tüneteket. Ez azért veszélyes, mert közben szövődmények alakulhatnak ki. Éppen ezért fontos a szűrés, a rizikófaktorok ismerete.
 

Kevés pajzsmirigy hormon és prediabetes

 
A hormonok egymással összehangoltan működnek, így, ha a rendszerbe hiba csúszik, akkor az sokszor több mindent borít. Ezért is fordul elő, hogy sokszor egyidejűleg több hormonális probléma is fennáll. Így van ez a pajzsmirigy funkciókkal és a szénhidrát anyagcserével is. Kutatások szerint azoknál, akik kevés pajzsmirigy hormonnal rendelkeznek, megnő az esély a 2-es típusú cukorbetegeség kialakulására, s a rizikó tovább nő, ha mellette az illetőnél már prediabetes áll fenn.
Az összefüggés ismerete azért fontos, mert így még nagyobb hangsúlyt lehet helyezni a
szűrésekre- mind a pajzsmirigy, mind a (pre)diabetes esetén, és ha szükséges idejében megkezdődhet az adekvát terápia.
 

Miért nő meg a rizikó?

 
pajzsmirigy alulműködés veszélyeHogy miért is nő meg ekkor a diabetes incidenciája, az több okra vezethető vissza. Dr. Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondta, a pajzsmirigy alulműködés miatt lelassul a szervezet anyagcseréje, így az állapot gyakran testsúly növekedéssel jár, ami pedig köztudottan a 2-es típusú cukorbetegség egyik fő rizikófaktora. Ráadásul a pajzsmirigy hormonok közvetlenül részt vesznek az inzulinszekréció és a glükóz homeosztázis szabályozásában is. A pajzsmirigy alulműködés csökkent inzulinérzékenységgel és glükóz toleranciával járhat. Megfigyelések szerint a hipotireózis (pajzsmirigy alulműködés) kezelése javította ezeket a hatásokat.
 
Éppen ezért fontos, a pajzsmirigy alulműködésének kezelése. A (pre)diabetes megelőzése céljából rendszeres testmozgás és megfelelő étkezés javasolt az inzulin/vércukorszintek kordában tartása és a testsúlyfelesleg elkerülése érdekében.

Téma szakértője

  • Dr. Borus Hajnal

  • Szakterületek:
    • endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
  • Specialitások:
    • holisztikus szemléletű gyógyítás
    • pajzsmirigy alul- és túlműködés
    • inzulinrezisztencia (IR)
    • prediabétesz 
    • gesztációs diabétesz
    • 2-es típusú cukorbetegség

     

    Véleményeket Dr. Borus Hajnalról itt olvashat>>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám:  +36 70 621 2443

     

    Online bejelentkezés

     

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő /Doktor úr!
6 éve pajzsmirigy beteg lettem! Letrox 125mg gyógyszert szedek. Eddig mindig rendben volt az értékem viszont mostani laboreredményem 12,3mlU/l lett. Mitől lehet az emelkedett érték? Esetleg nagyobb mennyiségű gyógyszert kell szednem?
Köszönöm szépen a választ!
Szabó Ferencné

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Szabó Ferencné !
A pajzsmirigy hormon laborérték eltolódásában számos dolog befolyásoló tényező lehet. Akár egy nemrégiben lezajlott betegség. Mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges, ismerni kell valamennyi pajzsmirigy hormon leletét, esetleg friss ultrahangra van szükség ami a gyulladást jelzi. Amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba .

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves, türelmes

A doktornő kedvessége, türelme, szakmai felkészültsége, kedvessége nagyon jó hatást tett rám. Minden kérdésemre megkaptam a válaszokat, nagyon elégedetten távoztam a rendelésről. Köszönöm.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK