A zsíros, pattanásos bőr a tiniknél hormonzavarra is utalhat

A zsíros, pattanásos bőr a tiniknél hormonzavarra is utalhat

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2017.09.21 Módosítva: 2017.10.12 17:48
A pubertáskor igen nagy hormonális változásokkal együtt járó időszak, melynek során kellemetlen tünetek is jelentkezhetnek. Az egyik leggyakoribb a bőr zsírosodása és a rajta megjelenő gennyes pattanások. Ez mind a fiúkra, mind a lányokra igaz, ám érdemes tudni, hogy a gyengébbik nem esetében, ha elhúzódik a probléma, illetve ha túlzott méreteket ölt, az akár PCOS szindrómára is utalhat. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa az állapot tüneteit és kezelési lehetőséget ismerteti.

Segítség, pattanások!

Serdülőkorban a legtöbb gyerek bőrén gyulladt pattanások, illetve fekete mitesszerek jelennek meg, melyek nem csak fájdalmasak lehetnek, de az érintettek önbizalmát is nagyban ronthatják. Sajnos egy darabig ez az időszak eltarthat, hiszen a pubertás okozta hormonális változások bizony komoly hatással vannak a faggyútermelésre. Bár a lányokat is sújtja, ám a fiúk fokozottabban érintettek a problémában, hiszen a növekvő androgén hormonok jelenléte (pl. tesztoszteron, DHEA) elősegíti az aknék kialakulását. Szerencsére a kamaszkor végére, amikor a hormonális egyensúly létrejött, a panasz jellemzően megszűnik.

Lányoknál PCOS is okozhatja

Ahogy már említettük, a zsíros, pattanásos bőr inkább a fiúkra jellemző, bár ez természetesen nem jelenti azt, hogy a lányoknál ne jelennének meg zavaró aknék. Ezek náluk elsősorban a menstruáció előtt okoznak problémát, ami sajnos a későbbi években is megmaradhat. Azonban érdemes tudni, ha a panasz fokozottá válik és szinte az egész arcot beterítik a gyulladt aknék, ráadásul a mellkason, háton is megjelennek, úgy hormonzavar is állhat a háttérben.

Ugyanis inzulinrezisztencia/PCOS (policisztás ovárium szindróma) esetén az androgén hormonok túlsúlyba kerülnek, és ez igen kellemetlen tüneteket okoz. Jellemző ekkor a zsíros, pattanásos bőr mellett a fokozott szőrösödés, a hajhullás, menstruációs zavarok, valamint túlsúly.

Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja lány gyermekénél, érdemes szakemberhez fordulnia, aki a megfelelő vizsgálatok után (labor, ultrahang) felállíthatja a diagnózist.

Életmódváltás és gyógyszer szükséges

Az állapot kezelése több síkon mozog: diéta, mozgás és gyógyszer. Fontos, hogy az életmódváltás személyre szabott legyen, így érdemes dietetikushoz fordulni, aki egyénre szabott, alacsony szénhidrát tartalmú diétát javasol.

Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa felhívja a figyelmet arra, hogy a megfelelő terápia igen fontos, hiszen nélküle az állapot felnőttkorban akár 2-es típusú cukorbetegséggé fajulhat, valamint a későbbiekben teherbeesési nehézségeket is okozhat. Ennek oka, hogy a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülése miatt nem történik meg normál tüszőérés és kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészkekben.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
Kisbenedek Erika

Kisbenedek Erika

egészségügyi asszisztens

Orvos válaszol

Mind a két alkarom foltos, felső része világosabb alsó része sötétebb közte meg foltok vannak. Mitől lehet? Pajzsmirigy alul működésem van, be van állítva gyógyszeresen.

Tisztelt Bozsonyik Julianna!
Személyes konzultáció nélkül nehéz megmondani, hiszen akár bőrgyógyászati de hematológiai probléma is állhat a háttérben.
Üdvözlettel,
Dr. Iványi Tibor

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK