Az agyalapi mirigy a legfontosabb belső elválasztású mirigyünk, mely bár igen apró méretű, mégis jelentős szerepet játszik a hormonális folyamatok működésében. Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa az agyalapi mirigy funkcióját és betegségeit ismerteti.
Az agyalapi mirigy (hipofízis) az ún. töröklebenyben lévő, borsónagyságú szerv, mely elülső és hátsó lebenyből áll, melyet egy keskeny rész köt össze. Területei más-más hormonok termelődéséért felelnek, és ezen hormonok által irányítják a belső elválasztású mirigyek többségét.
Elülső lebeny által termelt hormonok: növekedési hormon, prolaktin, LH, FSH, ACTH, TSH, MSH
Hátsó lebeny által termelt hormonok: oxitocin, vazopresszin
Látható tehát, hogy az agyalapi mirigy igen sokféle hormont termel, melyek különböző területeket szabályoznak. A növekedési hormon elsősorban a növekedésért, csontok fejlődéséért, a stresszreakciókért, zsírelosztásért felelős, a prolaktin a tejelválasztásért, az LH a sárgatest/tesztoszteron képződéséért, az FSH a tüszőérlelésért, a spermiumképződésért, a TSH a pajzsmirigyhormonok (t3, t4) normál termelődéséért. Az MSH melanin képződését befolyásolja, az ACTH pedig a mellékvesekéreg működését szabályozza. A hátsó lebenyben képződő oxitocin szülés során a méhösszehúzódásokért felelős, míg a vazopresszin a vesékben a vízvisszaszívást irányítja.
Mivel az agyalapi mirigy által termelt hormonok más belső elválasztású mirigyek működésére komoly hatással vannak, így nem csoda, hogy számtalan tünetben megnyilvánulhatnak zavarai (attól függően, melyik hormon termelődését befolyásolja). A leggyakoribb tünetek, melyeket okozhat az agyalapi mirigy zavara:
Ezeken kívül még számtalan tüneteket okozhat, attól függően, mely belső elválasztású mirigyet érinti a probléma.
Az agyalapi mirigy hormontermelési zavarait leggyakrabban az itt létrejövő daganat okozza. Ez rendszerint jóindulatú (adenoma), ám ennek ellenére kezelést igényel, mivel sokszor fokozza egy-egy hormon termelődését. Az agyalapi mirigy daganata gyakran okoz pl. prolaktinómát, mely túl magas prolaktin szintet eredményez, de a gigantizmus, végtagok túlzott növekedésének hátterében is gyakran fellelhető. A Cushing-szindróma, mely túl nagy mennyiségű kortizolt eredményez, szintén az agyalapi mirigy adenómájának hatása- mondja dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Hogy a mirigy daganata vagy más okozza a tüneteket, kóros állapotokat, arról képalkotó vizsgálatokkal lehet megbizonyosodni (pl.CT, MRI)
Az agyalapi mirigy zavarainak további lehetséges okai
Az agyalapi mirigy zavarait legtöbbször daganat okozza, így gyakran műtéti beavatkozásra van szükség, ezzel lehetőségünk adódik a kiváltó ok megszűntetésére. Ezen kívül szükség lehet még gyógyszeres kezelésre, a hiányzó hormonok pótlására is.
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekPolyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.