Állandóan szomjas? Conn-szindróma is okozhatja

Állandóan szomjas? Conn-szindróma is okozhatja

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2022.07.07 10:46

A fokozott szomjúság oka legtöbbször átmeneti, melyet okozhat túlságosan sós, fűszeres ételek fogyasztása, dehidratáció, testmozgás, meleg idő is. Ám ha tartósan úgy veszi észre, hogy folyton csak inna, az a cukorbetegség mellett egy másik kóros állapotot, ún. Conn-szindrómát is jelezhet. Hogy mit kell tudni róla, azt dr. Békési Gábortól, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától kérdeztük meg.  

Az elsődleges -primer- aldoszteronizmus, más néven a Conn-szindróma, egy olyan endokrin zavar, melynek során a mellékvesekéreg által termelt aldoszteron túl nagy mennyiségben van jelen. Ez a túltermelés a nátrium visszatartásához és a kálium elvesztéséhez vezet a szervezetben, ami magas vérnyomást eredményez. 

A mellékvesék a vesék tetején helyezkednek el, és az endokrin rendszer részét képezik. Az aldoszteront a mellékvese külső rétege, a kéreg termeli. Fontos szerepet játszik a vértérfogat, a vérnyomás, a pH és az elektrolit egyensúly fenntartásában. Termelését elsősorban a renin, a vesékben termelt anyag szabályozza. Ha az aldoszteron mennyisége nő, az serkenti a vesében a nátrium és a víz visszaszívódását- emiatt a vér térfogata megnő, így ezzel párhuzamosan a vérnyomás is emelkedik.   

Conn-szindróma oka leggyakrabban a mellékvesekéreg jóindulatú daganata (ritkán rákos), de lehet úgynevezett mellékvese hiperplázia (megnagyobbodás) is. Ritkán, de előfordulhat, hogy nem találnak semmilyen kiváltó okot.  

Tünetek 

  • conn-szindrómaMagas vérnyomás  

  • Fokozott szomjúság 

  • Izomgyengeség 

  • Fáradékonyság 

  • Ödéma 

  • Fejfájás 

  • Fokozott vizelési inger 

 

Általában műtét szükséges 

A Conn-szindróma diagnózisához labor-és vizelet vizsgálatokra van szükség (natrium, kálium szinttel együtt). Ezt kiegészítik képalkotó vizsgálatok is (CT/MRI), melynek során felfedezhető egy esetleges daganat, ami az állapotot okozza- mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Mivel az esetek nagy részében ez áll a probléma mögött, így a műtét elkerülhetetlen, ám ez rövid időn belül helyreállítja a só-és vízháztartást, valamint a vérnyomást is. Amennyiben a műtét nem kivitelezhető, úgy gyógyszeres terápiára van szükség. 

 

Téma szakértői

Dr. Egyed-Fekete Ágnes

Dr. Egyed-Fekete Ágnes

endokrinológia és anyagcsere betegségek szakorvosa, szonográfus
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Pajzsmirigy betegség kivizsgálása során az alábbi eredményeket kaptam. TSH:0,15 mlU/L, FT35.91 pmol/l, FT4 21,07 pmol/l.
PmUH: A pajzsmirigy jobb lebenye caudal felé kiszélesdett, itt egy nagy, isthmustra is ráterjedő kb. 4 cm átmérőjű inhomogén echodús göb látszik. A bal lebeny is caudal felé mérs. kiszélesedett, itt is látszik több 1,5 cm körüli echodús göb. Az isthmus jobb oldalt kiszélesedett. A trachea nem dislocalt.Sumandibularis nyálmirigyek szabályosak. A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.
Pm szcintigráfia: Vél.: Struma diff.et. multinod.l.u.-hideg és meleg göbök mindkét lebenyben. Öszességében véve átlagos izotópfelvételi arány.
Ezzel a lelettel sebészetre utaltak. Vél.: A hormon st. alapján subklinikus hyperthyreosist véleményeztek. A legnagyobb göbből aspiratios cytologiai vizsgálatot kér.Továbbá TSH ismétlését. ezt követően dönt a műtéti indikációról.
Kérdésem! Felvetődik-e rosszindulatú daganat. A műtét elvégzése feltétlenül szükséges-e?
Nagyon szépen megköszönöm válaszát.

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A szubklinikus hyperthyreosis valóban helytálló diagnózis. Az aspirációs cytológiai vizsgálat feltétlenül szükséges. A rosszindulatúság esélye csekély, de azért biztonsággal csak cytológia útján zárható ki. Ha esetleg rosszindulatú lenne, mindenképpen műtét szükséges. A hyperthyreosis az Ön esetében izotóp kezeléssel is gyógyítható.

Üdvözlettel és jobbulást kívánva: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Emberséges

A szakmai hozzáértésen túl a maximális emberség, amit a Tanűr úr tanúsított irányomban igen pozitívan érintett.

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK