Alulműködik a pajzsmirigye, mégis túlműködésre utaló tünetei vannak?

Alulműködik a pajzsmirigye, mégis túlműködésre utaló tünetei vannak?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2021.05.26 14:53

A pajzsmirigy alulműködés hatékony terápiája a gyógyszeres kezelés, mely során pótolják a hiányzó hormonokat. Ennek hatására az alulműködésre utaló kellemetlen tünetek megszűnnek, az értékek normál tartományba kerülnek. Igen ám, de előfordulhat, hogy a beteg egyszer csak túlműködésre jellemző panaszokat tapasztal. Ennek okáról dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.  

A pajzsmirigy alulműködés és annak gyógyszeres kezelése 

A pajzsmirigy alulműködés igen sok embert érint hazánkban, mivel erősen jódhiányos területnek számít, a jód pedig elengedhetetlen a megfelelő pajzsmirigy hormontermeléshez. Amennyiben valaki túlsúlyos, fáradékony, sokat alszik, lassú az emésztése, székrekedéssel, menstruációs zavarokkal, meddőséggel küzd, úgy érdemes ellenőriztetnie laborvizsgálattal a TSH, T3, T4 értékeit, mivel könnyen lehet, hogy pajzsmirigy alulműködés okozza a zavaró tüneteket.  

Az orvos ekkor ultrahangos vizsgálattal megvizsgálja a mirigyet, göbök, gyulladás után kutatva, valamint ellenőrzi a szerv méretét, továbbá laborvizsgálattal a T3, T4, TSH, ATPO szinteket.

pajzsmirigy alulműködés túlkezelésA pajzsmirigy alulműködést gyakran Hashimoto betegség okozza. Ez egy autoimmun állapot, melyre az ATPO abnormális szintje és gyulladás hívja fel a figyelmet. Bármi is váltja ki a problémát, a hiányzó hormonokat pótolni kell, máskülönben a panaszok továbbra is megmaradnak, ráadásul, ha gyermeket szeretne, akkor lehetséges, hogy vagy nem sikerül a teherbeesés, vagy vetéléssel végződik. Az alulműködés elsőszámú terápiája tehát a gyógyszeres kezelés, azonban nem árt tudni, hogy előfordulhat az állapot túlkezelése is- ekkor az alulműködés túlműködésbe csap át. 

Erős szívdobogásérzés, fogyás, alvászavarok hívják fel a figyelmet 

Már több tanulmány is foglalkozott a pajzsmirigy alulműködés túlkezelésével, és vannak szakemberek, akik azt javasolják, az enyhe hipothyreoditis-t (pajzsmirigy alulműködés) ne kezeljék hormonpótlással. Hogy mikor érdemes gyógyszerhez nyúlni, azt természetesen az orvos dönti el a páciens értékeit és panaszait figyelembe véve. Már egyre több szakember osztja azt a nézetet, hogy ha csak kissé emelkedett a TSH, és nincsenek tünetek, úgy a hormonpótlás nem szükséges, máskülönben könnyen túlműködésre jellemző tünetek léphetnek fel. Ilyenek az alábbiak: 

  • Heves szívdobogásérzés 

  • Fogyás normál étkezés mellett 

  • Gyakori széklet/hasmenés 

  • Alvászavarok 

  • Idegesség 

  • Hajhullás 

  • Remegés 

 

Ezen tünetekre akkor is figyeljen fel, ha már egy ideje pajzsmirigy gyógyszert szed, ugyanis meglehet, hogy csökkenteni kell az addigi dózist- mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája. Érdemes továbbá tudni, a túlkezelést nem csupán a túl magas adag okozhatja, hanem bizonyos gyógyszerek, táplálékkiegészítők szedése (jód, alga), valamint a terhesség utáni időszak is. 

Téma szakértői

Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Szep jo estet kivanok!
Szeretnek segitseget kerni, kb fel eve voltam vervetelen ami kimutatott magas tsh-t (10,35) a haziorvosom felirta az L-tyroxin nevu gyogyszert(50mg) 1 szemmel kezdtem , 2 honap mulva ujra vervetel es kontroll. 7, 37-re lement a TSH , megemeltuk masfelre a gyogyszert viszont egyre rosszabbul erzem magam a gyogyszertol vagy mastol, de egesz nap faradt vagyok, eros hangulatingadozasaim vannak, semmihez nincs kedvem es a libidom is nagyon alacsony miota szedem ezt a gyogyszert. Tudna esetleg segiteni lenne e erre megoldas? Az abbahagyasa , gondolom nem megoldas. De ezekkel a tunetekkel nem lehet egyuttelni.
Pajzsmirigy ultrahangon is voltam mar, az is negativ lett.
Nagyon szepen koszonom elore is segitseguket!
Pallagi Barbara

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Jól látja, a gyógyszert nem lehet elhagyni, arra feltétlenül szükség van. A megemelt adaggal is egyetértek. Tudnia kell, hogy tulajdonképpen nem gyógyszerről, hanem pótszerről van szó, ugyanis a szervezetében egyébként is jelenlévő, de Önnél kisebb mennyiségben található anyagot pótolunk vissza. Így egyértelmű mellékhatások nincsenek. Amiket panaszol, számos más okból is jelentkezhetnek. Egyébként pedig a szervezete huzamosabb ideje az alacsony pajzsmirigy hormon szinthez szokott, ugyanis minden bizonnyal régebb óta áll fenn a probléma, csak most derült ki. A pótlás során a szervezetnek meg kell szokni a normális hormon szintet, és ez időbe telik. Lassan biztosan csökkenni fognak a panaszai.

Üdvözlettel és jobbulást kívánva: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

hozzáállás 5*

A beteghez való hozzáállással nagyon megvoltam elégedve, mind a recepciós hölgyek, mind pedig a doktor úr részéről. Köszönöm!

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK