A hormonális betegségek közül az egyik leggyakoribb a pajzsmirigy zavarai. Betegségei sokszor előfordulnak az gyakran előforduló göbök, amelyek vizsgálata különleges módszert igényelhet. Az aspirációs citológiáról Dr. Németh-Almási Attila, endokrinológus kérdeztük.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
A pajzsmirigy a nyakon található, pillangóalakú szerv. Megfelelő működése alapvető a szervezet normál működésében, hiszen a hormon- és az anyagcsere folyamatokért felel. Egyes esetekben kis csomók, gyakran göbök alakulhatnak ki rajta, melyek pajzsmirigy alul -vagy túlműködését , esetleg komolyabb gondokat is okozhatnak. Ezek a göbök lehetnek egészen aprók, de akár olyan nagyok is, hogy az a nyakon szabad szemmel is meglátszik.
A pajzsmirigyben kétféle göb alakulhat ki . Az egyik, az meleg göb . Sokszor sem tapással, sem ultrahanggal észrevenni a problémát, ilyenkor pedig – illetve az egyértelmű eredményért – izotópos vizsgálatnak vetik alá a szervet. A bejuttatott anyag a meleg göbökben felhalmozódik, így a vizsgálati képen piros színűvé válik, ezért nevezik meleg göbnek. Ezek az elváltozások rendszerint jóindulatúak.
A másik típus a hideg göb , mely az izotópos vizsgálat során nem halmozódott anyagot, ezért a képen világos színű. Ezek a képletek sajnos sokszor rosszindulatúak, így komolyabb megfigyelést igényelnek.
A leginkább érintett kör: nők, 40 év felettiek , korábbi radioaktív sugár (pl. nyakat is érintő emlőrák, akár „egyszerű” fogröntgen) golyva hajlamosító anyagok fogyasztása (pl. a cigaretta füst ún. tiocianátot tartalmaz). A göbök nagy része jóindulatú, ezt azonban csak tapintással nem lehet kimondani.
A nagy felbontású ultrahang , pajzsmirigy izotóp, ultrahang-vezérelt vékonytű mintavétel vagyis aspirációs citológia (UG-FNAB) azonban eldönteni: műteni kell-e vagy sem.
A vékonytű mintavétel a legkedvezőbb költségkímélő, leggyorsabb és legegyszerűbb módszer a pajzsmirigy göbök vizsgálatában. Legalább olyan - vagy még nagyobb pontosságú-, mint a műtét közben történő fagyasztásos mintavétel. Egyrészt a felesleges sebészi beavatkozást csökkenti, másrészt a sebészeti mintákban rosszindulatú elváltozások kimutatását megduplázza.
A megszúrt elváltozások 60-70%-a jóindulatú, de nagy gyakorlatra van szükség annak eldöntésében, hogy mikor, melyik göbből veszünk mintát- mondja a szakember.
A „jóindulatúság” UH jelei : tojás, vagy lapos forma, jól körülírt, sima felszín és határok, a környező szövetekkel megegyező UH sűrűség, széli erezettség.
Lehetséges kategóriák : rosszindulatú, gyanús, határeset, nagyon jóindulatú, jóindulatú.
Az ultrahang-vezérelt vékonytű mintavétel (aspirációs citológia), minden esetben az endokrinológus előzetes jóváhagyásával, és kérésére történik, csak megelőzi a szakorvosi.
Maga a mintavétel ultrahang segítségével történik, mely során egy vékony tűt vezetnek a pajzsmirigybe és mintát vesznek. Szerencsére a folyamat különösebb előkészületeket nem igényel, és a szakápolásra sincsen szükség. Az orvos a mintavétel előtt fertőtleníti a területet, a vékony tűt a gyanús képletbe vezeti, majd a mintavétel után a beteg haza is mehet. A szúrás minimális kellemetlenséggel ját, de rövid ideig tart. Előfordulhat, az adott terület még napig érzékeny lesz, ez a néhány beavatkozás velejárója- mondja Dr. Németh-Almási Attila, az Endokrinközpont endokrinológusa.
Bár elsőre ijesztőnek tűnhet, viszont a fejlett technikának hála fájdalomfaktora alacsony, plusz a szakemberek létfontosságú adataihoz juthatnak általa, amivel a kezelés is sokkal használható, gyorsabb lehet.
Rendelés típusa:
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.