A páciensek gyakran a törzsükre rakódott jelentős plusz kilók okainak kutatásakor jutnak el endokrinológushoz, ahol a kivizsgálás után kiderülhet, hogy a kortizol hormon túltermelése, nagy mennyiségű jelenléte okozza ezt a tünetet, más jellegzetességekkel együtt. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista a Cushing szindróma további tipikus tüneteire, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.
A kortizol a mellékvesekéreg által termelt szteroid hormon, amelynek szabályozásáért az agyalapi mirigy ACTH nevű hormonja felel. A kortizol szintje stresszhelyzetekben nő meg, ezért „stressz hormonként” is szokás emlegetni. A kortizol magas szintje tehát bizonyos esetekben tartós stresszre is utalhat, ám ha folyamatosan magas tartományban van, úgy Cushing szindróma is állhat a háttérben.
- A Cushing szindrómának lehet ún. endogén és iatrogén eredete. Az endogén azt jelenti, hogy belső okokkal magyarázható. Ilyen belső okként szóba jöhet a mellékvesekéreg kóros eltérése miatti túlzott kortizol termelés, a ACTH termelő tumorok jelenléte vagy más belső okok. Az iatrogén szó arra utal, hogy orvosi eredetű, orvosi beavatkozásból származó károsodásról van szó, ebben a vonatkozásban a kortikoszteroid gyógyszerek mellékhatásairól. Ez utóbbi számít gyakoribb oknak – hangsúlyozza Mutnéfalvy doktor. – Érdemes megemlíteni, hogy hasonló tüneteket okoz a pseudo-Cushing szindróma, amely például rosszul beállított diabetes mellitusban, PCOS-ben, elhízásban, depresszióban, alkoholizmusban fordul elő. Ezt nem mindig könnyű elkülöníteni a valódi Cushing-tól.
A Cushing szindrómás beteget sokszor már a kikérdezés és a megtekintés alapján diagnosztizálhatná a tapasztalt szakorvos, ugyanis feltűnő tünetekkel rendelkezik. Majdnem minden páciens elhízott, 46%-ban a törzsön, 55%-ban mindenütt lerakódnak a zsírpárnák. 88%-nál kialakul a kerek, ún. holdvilág arc, és több mint felüknél láthatóak striák, berepedezések, gombás fertőzés a bőrön, ami sokszor elvékonyodott, pergamen jellegű.
- Ezen túl a betegek gyakran panaszkodnak véraláfutásokra, arra, hogy nem, vagy csak nehezen tudnak a székből felállni – ez a proximális izomgyengeség tünete -, a nőknél menstruációs zavarok, meddőség, erőteljesebb szőrnövekedés fordulhat elő, míg a férfiak sokszor impotenciával, libidó csökkenéssel, a mellük növekedésével, egyfajta nőiesedéssel küzdenek. Jónéhány páciens beszámol gyakori fejfájásról, boka ödémáról, elhúzódó sebgyógyulásról és néhányan depresszióról is – foglalja össze az endokrinológus.
Bár nem látható tünet, de a kivizsgálások során fény derülhet a magasvérnyomás betegségre, a cukorbetegségre, a csontritkulásra, a vesekövességre, az alacsony káliumszintre is.
A Cushing szindróma igazolása speciális tesztekkel történhet, mint például a 24 órás gyűjtött vizeletből történő kortizol ürítés mérés, az éjjeli/reggeli nyál kortizol meghatározás, és a kis dózisú Dexamethason szupressziós teszt, ami gyakorlatilag gyógyszerbevételt és vérvételt jelent a kortizolszint meghatározására. Ezen túl további laboratóriumi tesztek lehetnek szükségesek, amelyek segítségével meghatározható lehet, hol is történik pontosan a kortizol túltermelés, és ezt a célt szolgálhatják olyan képalkotó vizsgálatok is, mint a CT, az MR és esetleg a PET CT.
- Amennyiben a kivizsgálás során kiderül, hogy a problémát valamilyen szteroid tartalmú készítmény okozza, úgy annak abbahagyása vagy helyettesítése indokolt lehet – mondja dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. - Ám ha daganat okozza a hormon túltermelődést, a megoldást annak műtéti eltávolítása, esetleg sugárkezelése jelentheti. Mindezek mellett a célnak megfelelő gyógyszeres kezelés is elérhető. Fontos továbbá megjegyezni, hogy lényeges a betegség során a megfelelő mennyiségű kalcium és D-vitamin bevitel, ugyanis az állapot következtében a csontok gyengülnek, csontritkulás lép fel. Ugyanilyen lényeges a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozásra, rendszeres és biztonságos mozgásra épülő életmód kialakítása, amelyben mind a dohányzás, mind az alkohol kerülendő.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekA Doktor úr végtelen türelemmel hallgatta végig a tüneteimet, végre pozitívan csalódtam egy endokrin orvosban. :) Szívből ajánlom!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.