Égő nyelvet pajzsmirigyzavar is okozhat

Égő nyelvet pajzsmirigyzavar is okozhat

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2022.10.18 09:56

Nyelvünk igen sok információt rejt egészségi állapotunkról, így érdemes mindenféle változásra figyelmet fordítani. Ilyen például az, amikor égő érzést tapasztalunk rajta, mivel a panasz dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája szerint akár pajzsmirigy problémát is jelezhet.

Amikor minden evés és ivás kész gyötrelem

Bizonyára mindenki ismeri azt az érzést, amikor mohón belekortyol a túl forró teába vagy beleharap a sütőből frissen kivett süteménybe, és olyannyira meleg az adott korty vagy falat, hogy utána még órákig érzi azt a bizonyos égő érzést a nyelvén. Ez természetesen rövid időn belül elmúlik, ám egészségügyi probléma jelenlétére utalhat az, hogy ha ok nélkül, hosszabb ideig tapasztaljuk a kellemetlen érzést. Ilyenkor meglehet, hogy csupán evés, ivás során tapasztalható a tünet, ám nem ritka, amikor a beszéd közben vagy akár nyugalmi állapotban is fellép a panasz.

Hogy mi minden okozhat égő érzést a nyelvben?

  • pajzsmirigyzavar nyelv tünetbizonyos ételek, italok (pl. ananász)
  • gyógyszerek mellékhatása
  • ételérzékenység, allergia
  • vitamin/tápanyaghiány (pl. vashiány, B-vitamin hiány)
  • belgyógyászati probléma
  • bizonyos autoimmun betegségek
  • reflux
  • neurológiai betegségek (pl. sclerosis multiplex)
  • hormonális zavarok (pl. diabetes, pajzsmirigyzavar, klimax)

Pajzsmirigy alulműködéssel is összefügghet

Amennyiben valaki már egy ideje – vagy visszatérően- tapasztalja a kellemetlen égő érzést a nyelvén, úgy érdemes pajzsmirigy problémára is gyanakodni, ugyanis előfordulhat, hogy ez okozza a panaszt, főleg, ha a nyelv meg is duzzad, és a fájdalom szinte az egész szájra kiterjed (burning mouth syndrome). A probléma bár nem tipikus tünete a pajzsmirigy alulműködésnek, de egy nápolyi tanulmány szerint nem is ritka a panasz. Ugyanis a kutatásuk során megállapították, hogy a kontroll csoportban, akik égő száj szindrómában szenvedtek, mindegyikőjüknél fennállt valamilyen mértékben a pajzsmirigyzavar.

Megfelelő kezeléssel elbúcsúzhat az égő érzéstől

Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája azt javasolja, amennyiben Önt is kínozza a kellemetlen érzés, érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodnia a TSH, T3, T4 szintjéről, ugyanis ezekből már következtetni lehet a csökkent pajzsmirigy működésre. Amennyiben bebizonyosodik a probléma, azt gyógyszeres kezeléssel orvosolni lehet, és a hormonszint normalizálódásával a tünetek is elmúlhatnak.

Téma szakértői

Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Úgy tudom, hogy a pajzsmirigy teljes eltávolítása után élethosszig gyógyszert kell szedni. Mi történik, mit okoz, ha valaki egyáltalán nem szedi be a gyógyszert?

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

Jól tudja. A pajzsmirigy teljes eltávolítását követően élethosszig hormon pótlás szükséges, ugyanis pajzsmirigy hormon nélkül nem lehet élni. Szóba sem kerülhet, hogy egy ilyen beteg ne szedje be a gyógyszert.

Üdvözlettel: Dr. Békési Gábor

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Érthető, megnyugtató

"Az előzmények türelmes meghallgatása, és a hozott labor eredményeknek számomra is érthető értékelése. Megnyugtató tájékoztatás és megfelelő információ a további vizsgálatok kérése mellett."  

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK