Emelkedett TSH? Új irányelvek a pajzsmirigy alulműködés kezelésében

Emelkedett TSH? Új irányelvek a pajzsmirigy alulműködés kezelésében

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2023.09.01 14:41

A pajzsmirigy betegségek gyanúja esetén gyakran monitorozott hormon, a TSH emelkedett szintje korábban szinte azonnal kezelést tett szükségessé, mára ez némileg változott. Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa, egyetemi docens az új irányelveket ismertette.


Endokrinközpont szolgáltatásai emelkedett TSH gyógyítására:

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Labor vizsgálat az AntiTPO szint ellenőrzésére
  • Labor vizsgálat a TSH szint ellenőrzésére
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan

Mit jelez az emelkedett TSH?

A pajzsmirigy a nyakon található, hormontermelő szerv. Hormonjai a T3 és a T4. Ezeknek szerteágazó anyagcsere-hatásaik vannak. Termelésüket egy az agyalapi mirigyben képződő hormon, a TSH szabályozza. Ha csökkent mértékű a pajzsmirigy hormon képzése, tehát pajzsmirigy alulműködésről van szó, akkor a TSH értéke a betegség súlyosságától függő  mértékben megemelkedik, hogy a rosszul működő pajzsmirigyet stimulálja. A normális TSH tartomány 0,55-4,78 mIU/l. Enyhébb esetekben a TSH 10 alatt mérhető, de nagymértékű alulműködéskor 50, 70 is lehet.
A pajzsmirigy alulműködés kivizsgálása endokrinológus feladata.- Régebben az volt az irányelv, hogy ha a TSH a megengedett felső érték fölött található, akkor kezelés szükséges. Ilyenkor T4-et adunk szájon át, és „becsapjuk” a TSH-t, „azt hiszi”, hogy van elég saját hormon, tehát nem szükséges, hogy ő magas legyen és stimuláljon, így beáll a normál tartományba. A T4 tartalmú készítmények (Euthyrox, Letrox, L-Thyroxin) nem gyógyszerek, hanem pótszerek, ugyanis szervezet azonos anyagról van szó, azt kapja a beteg, ami a szervezetében jelen van csak kevesebb mennyiségben. Ennek következtében érdemi mellékhatás, hozzászokás nem tapasztalható. A gyógyszerek ugyanakkor testidegen vegyületek, amik beavatkoznak a szervezet mechanizmusaiba, legtöbbjüknek több-kevesebb mellékhatása van – ismerteti dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológusa, egyetemi docens.

Külön figyelmet igényelnek a kismamák

A pajzsmirigy alulműködés legtöbbször autoimmun folyamat következménye, mely egy életen át fennáll. Az évek előre haladtával a pajzsmirigy állapota fokozatosan és folyamatosan romlik, ezért a pótszer mennyiségét időnként emelni kell. Ez azonban a beteg életminőségét nem befolyásolja. Jó beállítás esetén is az említettek miatt félévente TSH ellenőrzés szükséges.
A tsh szintje más megítélés alá esik kismamáknál.- Korábban, amennyiben a TSH a referencia tartomány felett akár a legkisebb mértékű emelkedést mutatott, elkezdtük a beteg kezelését. Újabb vizsgálatok kimutatták, hogy a TSH értéke az életkorral előre haladva lassú növekedést mutat egészséges egyéneknél is. 70-80 éves korban tapasztalt 7-es, 8-as szintek még nem indokolnak kezelést. Egész más a helyzet a terhesség esetén – hívja fel a figyelmet Békési doktor. - A magzat szellemi fejlődéséhez ugyanis megfelelő mennyiségű pajzsmirigy hormonra van szükség, tehát lényegesen alacsonyabb, de a referencia tartomány feletti TSH szintek fennállásakor is szükséges a kezelés. További megfigyelés, hogy sikertelen terhesség vagy ismételt vetélés során a TSH-t a normál tartomány alsó értékéhez kell közelíteni, tehát T4-t adunk tényleges alulműködés nélkül is. Ez javítja a terhesség esélyét, és csökkenti a vetélések kockázatát.

Milyen tünetek esetén kell orvoshoz fordulni?

A pajzsmirigy alulműködés, a pajzsmirigy hormonok hiányának vezető tünetei a következők: fáradékonyság, testsúlygyarapodás, szemöldök- és hajhullás, székrekedés, fázékonyság, koncentráló képesség csökkenés, esetleges meddőség és depresszív hangulat. A pajzsmirigy UH inhomogenitást mutat. Ezen tünetek jelentkezésekor feltétlenül indokolt a laboratóriumi vizsgálat és szükség esetén a megfelelő kezelés. Jó eredményeknél is félévenként laboratóriumi ellenőrzés szükséges. Idősebb korban az említettek szerint az endokrinológus szakma megengedőbb a kissé magasabb TSH-val szemben, sikertelen terhesség, illetve vetélés fennállásakor azonban a normális alsó határ közelében kell tartani a TSH értékét.

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

Téma szakértői

Dr. Kollár Réka

Dr. Kollár Réka

endokrinológus, belgyógyász
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora
Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
50 éves nő vagyok. A TSH értékem 4,8976. Anti TPO 264. A pajzsmirigy UH-n inhomogén szerkezetet állapítottak meg, kis göbökkel. Magas a koleszterin szintem. Nehezen tudom tartani a súlyomat, állandó székrekedésem van, sokat fáj a fejem, rosszul alszom, gyakran van szapora pulzusom, néha még éjjel is felébredek rá. Hullik a hajam, száraz a bőröm. Mostanában az arcom is fel van puffadva, a szemem körül. Ön szerint érdemes felkeresnem egy szakorvost? Fog már velem foglalkozni? Vagy arra kell várni, hogy a TSH még magasabb legyen?
Köszönöm szépen!
Eszter

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Fata Eszter !
Mindenképp javasolnám , hogy konzultáljon szakorvossal panaszairól . A meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban, amelyek a mindennapjait is kedvezőtlenül befolyásolják.
Nem kell várnia, amikor endokrinológus szakorvostól segítséget tud kapni a panaszok változásában . A hajhullás nagyon szépen kezelhető, illetve , hogyha a pajzsmirigy értékek is megfelelő tartományba kerülnek az erős szívdobogásérzés, magas pulzus , rossz közérzet is szépen tud csökkenni.

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK