Endokrin problémák gyermekeknél- milyen panaszok utalhatnak rá?

Endokrin problémák gyermekeknél- milyen panaszok utalhatnak rá?

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2019.05.23 Módosítva: 2019.05.27 14:21

Minden szülő aggódva figyeli gyermekét, ha az valamilyen furcsa, szokatlan tünetet produkál, főleg, ha az nem a megszokott orrfolyás, torokfájás. Akárcsak a felnőtteknél, úgy a gyermekeknél is előfordulhatnak hormonzavarok, és nem ritka, amikor a panaszok mögött endokrinológiai probléma húzódik. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont csecsemő és gyermek endokrinológusa ismerteti azokat a tüneteket, melyek esetén érdemes hormonzavarra gyanakodni.

A hormonális rendszer működési zavarai felnőtt- és gyermekkorban is előfordulhatnak, ezért minden szokatlan és tartós panasz mögött érdemes endokrin problémára gyanakodni. Gyermekek esetén sajnos sokszor nehéz megkülönböztetni a tüneteket egy-egy életkori sajátosságtól (pl. fokozott verejtékezés, zsíros, pattanásos bőr, koncentrációs zavarok, álmosság), ám ha a szülő azt veszi észre, hogy gyermeke nagy változáson ment keresztül, előtte másmilyen volt, úgy a biztonság kedvéért érdemes hormonvizsgálatot végeztetni. Ide tartozik többek között a pajzsmirigyavarokra utaló TSH (agyalapi mirigy hormonja), T3, T4 (pajzsmirigyhormon), ATPO (pajzsmirigy elleni antitest) szintjének, valamint az inzulinrezisztenciát mutató terheléses inzulin és vércukor értékeknek az ellenőrzése, továbbá a nemi hormonok és a növekedési hormon mennyiségének a vizsgálata.

 

Mely tünetek esetén érdemes hormonzavarra gyanakodni?

  • gyerek hormonzavar tüneteiNövekedési zavar
  • Hiperaktivitás, idegesség
  • Motiválatlanság, depresszió, álmosság
  • Korai/késői pubertás
  • Menstruációs panaszok
  • Fokozott szőrösödés
  • Pattanásos, zsíros bőr
  • Testsúlyproblémák
  • Nemi szervek fejlődési zavara
  • Fiúknál mellek növekedése

Vizsgálatok a hormonzavarok diagnosztikájában

  • Laborvizsgálat
  • Fizikai vizsgálat
  • Ultrahang vizsgálat
  • Rtg
  • CT/MRI
  • Kéztőröntgen a csontkor meghatározásához (növekedési zavar esetén)

 

A jól megválasztott kezeléssel gyermeke visszanyerheti önbizalmát

gyermek endokrinológiaAmennyiben kiderül, gyermeke panaszait hormonzavar okozza, úgy mielőbbi kezelés szükség mind a fizikai mind a mentális egészség érdekében- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Az esetek többségében szerencsére gyógyszeres kezeléssel és/vagy életmódterápiával kezelhető az állapot, ám ha pl. daganat okozza a bajt, úgy műtét hozhat megoldást. Viszont nagyon fontos tudni, hogy sok hormonzavarnak lehet ugyanaz a tünete, ráadásul több probléma egyszerre is jelen lehet, ezért célszerű több kóros állapotra való vizsgálatot végeztetni.

 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Nem biztos, hogy hiperaktív a gyereke, ha állandóan pörög

Alacsony a gyermekem! Ez a genetikai betegség állhat a hátterében

Miért sovány a gyerek, ha normálisan eszik?

Gyerekeknél is fennállhat pajzsmirigyprobléma

Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Prof. Dr. Góth Miklós PhD

Prof. Dr. Góth Miklós PhD

endokrinológus, az MTA doktora

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Hölgy
A lányom 11 éves 45 kg és eléggé szőrös a kiskeze lába. A nyáron már menstruált is aggódom . Sokat nem eszik és sokat mozog mégis baj van a súlyával. Köszönöm válaszát.

Kedves Hajnalka!

Javaslom a leírt panaszokkal keressenek fel egy gyermek endokrinológus szakorvost, a tünetek alapos kivizsgálása miatt. A túlsúlynak genetikai okai is lehetnek, minden esetben fontos tudni a gyermek életkorát, magasságát, testsúlyát , életvitelét.

Üdvözlettel:
Plósz Jennfier

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK