Ez is állhat a felnőttkori pattanások hátterében

Ez is állhat a felnőttkori pattanások hátterében

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.03.27 14:57
Pubertáskorban megszokott, hogy a gyerekek bőrét gyulladt pattanások „díszítik”. Azonban a nagyobb hormonális változások lecsengése után rendszerint ezek a zavaró aknék eltűnnek. Éppen ezért lehet meglepő, ha egy felnőtt arcán is megjelennek a kellemetlen bőrhibák. Ennek egyik lehetséges okát dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája ismerteti.

Gyakran a fogamzásgátló letétele után jelennek meg

Sokan a pubertáskor végén kezdenek el fogamzásgátló tablettákat szedni, akár a gyulladt pattanások, akár a szexuális élet megkezdése miatt. Ekkor a legtöbben örömmel konstatálják, hogy a bőrükön éktelenkedő aknék szépen eltűnnek. Azonban mihelyst leteszik a gyógyszert, ismét feltűnik a rég látott bőrhiba. Amennyiben hosszabb ideig megmarad a probléma, úgy érdemes a kozmetikus rendszeres látogatásán túl endokrinológus szakemberhez is fordulni, mert könnyen lehet, hogy hormonális zavar okozza a gondot, melyet korábban a fogamzásgátló csak elfedett.

Gyakran inzulinrezisztencia áll a panaszok mögött

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája elmondása szerint igen gyakori, amikor inzulinrezisztencia áll a probléma hátterében.

„Az inzulinrezisztencia elsősorban a fogamzó korúakat érinti, és általában a fogamzásgátló letétele után jelennek meg az állapotra jellemző panaszok, mint pl. az aknék, zsíros bőr, túlsúly, menstruációs zavarok, meddőség, hajhullás és fokozott szőrnövekedés férfiakra jellemző területeken (bajusz, szakáll). Ekkor olyan hormonális zavar keletkezik, melynek során a férfi nemi hormonok szintje túlsúlyba kerül a nőiekkel szemben, melynek hatására akár ciszták is kialakulhatnak a petefészkekben (PCOS)”- magyarázza az endokrinológus.

2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet

inzulinrezisztencia okozta pattanásokAz inzulinrezisztencia a 2-es típusú cukorbetegség előszobájának is szokták nevezni, mivel az állapot lényege, hogy a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben, melynek fő feladata a glükóz sejtekbe való beépítése lenne. Így a sejtek az érzéketlenség miatt éheznek, ami miatt a hasnyálmirigy egyre több és több inzulint bocsát ki kompenzálásként, így mennyisége jelentősen megemelkedik. Egy ideig a több inzulin még képes kordában tartani a vércukor szintet, ám később a glükóz értékek is elcsúsznak. Amennyiben nem kezeik a problémát, úgy a fokozott inzulin termelés miatt a hasnyálmirigy kifárad és megjelenik a diabetes.

Személyre szabott terápiával a tünetek ellen

Az inzulinrezisztencia diagnózisa a hormonpanelek vizsgálata mellett terheléses vércukor ellenőrzéssel (inzulin is) történik. Amennyiben bebizonyosodik az IR megléte, úgy érdemes nőgyógyászati vizsgálatra is bejelentkezni, hogy kiderüljön, vajon vannak-e ciszták a petefészkekben.

Az állapot terápiája igen hasonló a diabetes kezeléséhez: az értékek normalizálása érdekében szükség van személyre szabott CH diétára, rendszeres testmozgásra, valamint ha az orvos úgy dönt, gyógyszeres kezelés is indokolt lehet. Amennyiben a beteg betartja az orvosa – és dietetikusa- utasításait, úgy az inzulin-és a vércukorszint csökken, a tünetek megszűnnek (vagy legalább csökkennek), valamint ezáltal elkerülhető a 2-es típusú cukorbetegség megjelenése is.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jónapot kívánok érdeklődni szeretnék hogy mikortól mondható ki az inzulinrezisztencia?
Nekem a 120 perces inzulinom :38,0
A 60perces inzulinom 55, 5
Ez mit jelent?

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Barbara!
Kérdésében szakorvos tud segíteni, akihez időpontot a https://www.endokrinkozpont.hu/munkatarsaink oldalon, vagy a +36 70 409 3141-as számon tud. Leletértékelésben sajnos ezen a felületen segíteni nem tudunk.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mosolygós, laza

Dr. Koppány Viktória doktornő nagyon kedves, segítőkész. Mindig mosolyog és nagyon laza. Nem a tipikus "orvos-páciens" kapcsolatot alakítja ki, nagyon közvetlen és barátságos.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK