Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.
Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
A pajzsmirigy a nyak elején található kis méretű, pillangó alakú szerv. Fő feladata az anyagcsere szabályozása, amit a T3 és T4 hormonok felszabadításán keresztül hajt végre. A pajzsmirigy hormonok kontrollálják, hogy mennyi energiát használjanak fel a sejtek, ezáltal többek között szabályozzák az anyagcserét, a testhőmérsékletet és a szívritmust. A pajzsmirigy alulműködés (orvosi kifejezéssel hipotireózis vagy hipothyreosis) egy olyan állapotot jelent, amiben a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű hormont.
Az alulműködés bárkit érinthet, de leggyakrabban a 60 feletti, menopauza utáni nők szembesülnek a tünetekkel, amelyek nagyon változatosak lehetnek és időnként más betegség tüneteit „utánozzák”. A lassan kialakuló tünetek közé tartoznak az alábbiak:
A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka a Hashimoto-kór, ami egy autoimmun betegség, amely kapcsán az immunrendszer tévedésből a pajzsmirigyet támadja meg. Emellett természetesen más okok is lehetnek a háttérben, mint például:
Ismertek olyan rizikófaktorok is, amelyek növelik az alulműködés kialakulásának kockázatát. Ezek közé tartoznak az autoimmun betegségek, a terhesség, a korábbi pajzsmirigy műtét, a korábbi faj-nyak területen alkalmazott sugárkezelés, bizonyos gyógyszerek elkezdése vagy abbahagyása, illetve a genetikai meghatározottság (ha például a szülő vagy a testvér is érintett).
A pajzsmirigy alulműködés diagnózisához elsősorban egy vérvétel szükséges, amely után a laborban meghatározzák a hormonszinteket, elsősorban az agyalapi mirigy által termelt TSH-t, és a pajzsmirigy hormonokat (fT3 és fT4). Alulműködésre a magas TSH szint, alacsony fT3 és fT4 szint utal, de arra mindképpen figyelni kell, hogy a TSH érték életkoronként, sőt vizsgálatonként (napszakonként, évszakonként) is eltéréseket mutathat, ráadásul számos gyógyszer is befolyásolja az aktuális értéket. Éppen ezért a laborvizsgálat mellett szinte mindig szükséges a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata, bár, ha a pajzsmirigy megnagyobbodott, az fizikális vizsgálat során tapintható is lehet. Ezeken túl további vérvizsgálatok is szükségesek lehetnek, például, hogy azonosítsák a Hashimoto-kórt jelző antitesteket a vérben, illetve bizonyos esetekben CT-vizsgálatra is sor kerülhet.
- Jó hír, hogy a kezelés leggyakrabban egyszerű hormonpótlással történik. Tehát a gyógyszer legtöbbször ugyanaz, de az adag beállítása mindig személyre szabott, ugyanis azt a mennyiséget kell pótolni, amit a szerv már nem tud megtermelni, és amelynek mennyisége időről időre változhat, például testsúlyváltozás miatt is – hangsúlyozza dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus. - Tehát a pajzsmirigyhormon szinteket a páciens egész életében ellenőrizni kell, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a gyógyszeres kezelés megfelelően működik vagy szükség szerinti módosítani kell. Emellett az alulműködés kezelésében jelentős szerepet játszik a személyre szabott étrend követése is, amelyben be kell állítani a megfelelő mennyiségű jód fogyasztását. Ezért tehát érdemes dietetikus segítségét is igénybe venni.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekLenyűgözött a doktor úr hozzáértése, és minden kérdésemre érthető választ kaptam. Úgy érzem a megfelelő kezekben van az egészségem.
Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.