Ezeket érdemes tudni a pajzsmirigy gyógyszeréről

Ezeket érdemes tudni a pajzsmirigy gyógyszeréről

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2022.07.07 10:35

A pajzsmirigy alulműködésre alkalmazott gyógyszerekkel mesterséges úton lehet pótolni a hiányzó hormonokat. Számtalan ember alkalmazza őket, így dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája megosztotta róluk a legfontosabb információkat.

 

A pajzsmirigy szerepe a pajzsmirigy hormonok előállítása (T4, T3). Ezek a hormonok számtalan dolgot szabályoznak: többek között a pulzusszámot, a testhőmérsékletet, a légzési funkciókat, a menstruációs ciklust.

Amikor a pajzsmirigy alulműködik, azt hypothyreosis-nak nevezik. A pajzsmirigy számos okból válhat alulműködővé, többek között:

  • Hashimoto-betegség (autoimmun betegség)
  • Jódhiány
  • Thyroidectomia (a pajzsmirigy műtéti eltávolítása)

 

Ha a pajzsmirigy alulműködik, nem termel elegendő hormont. Ez a hiány különböző tünetekhez vezet, pl. menstruációs zavarokhoz, meddőséghez/vetéléshez, hajhulláshoz, bőrproblémákhoz, alacsony vérnyomáshoz, depresszióhoz, székrekedéshez, hízáshoz stb.

Kezelési célok

pajzsmirigy gyógyszerA pajzsmirigy megfelelő hormonszintjének helyreállítása érdekében a hypothyreosis-ban szenvedő emberek általában pajzsmirigyhormon-helyettesítő gyógyszert szednek. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos körülmények között nem szükséges a gyógyszeres kezelés- ez akkor lehetséges, ha a probléma csupán átmeneti, pl. Szülés után fellépő pajzsmirigyzavarkor (postpartum thyreoiditis).

A pajzsmirigyhormon-helyettesítő gyógyszer céljai:

  • Enyhíti a tüneteket
  • Normalizálja a TSH, T3, T4 szintjét
  • Csökkenti a pajzsmirigy megnagyobbodás mértékét, göbök méretét, számát

 

Mikor lehet érezni a gyógyszer hatását?

Vannak, akik már egy-két héten belül érzik a hatást, de előfordulhat, hogy másoknak ehhez szükség van egy-két hónapra is. Ha hosszabb ideig nincs hatás, úgy a gyógyszer dózisának módosítása lehet indokolt, illetve meg kell nézni, hogy a beteg helyesen szedi/tárolja-e a gyógyszereit.

Fontos tudnivalók

A véráramba való legjobb felszívódás érdekében a gyógyszert éhgyomorra kell bevenni kb. 60 perccel reggeli előtt. Az American Thyroid Association (ATA) szerint 64% -ra csökkentheti a felszívódást az, ha rosszkor veszi be a gyógyszereket.

Ügyeljen továbbá arra, hogy a pajzsmirigy gyógyszereit vízzel vegye be, semmiképp se pl. kávéval, ugyanis ez is befolyásolja a felszívódást, csakúgy, mint bizonyos gyógyszerek, táplálékkiegészítők. Pl. ne vegyen be kalciumot vagy vasat tartalmazó táplálékkiegészítőket, savlekötőket, antibiotikumot pajzsmirigy gyógyszerekkel- minimum 1-2 órát várjon a szedésük között- javasolja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Fontos továbbá, hogy a gyógyszert hűvös, száraz, sötét helyen tárolja, távol a magas páratartalmú helyektől, például a fürdőszobától. A tabletták veszítenek hatásukból, ha magas hőnek, fénynek és nedvességnek vannak kitéve! Egy nemrégiben készült olasz tanulmányban sok beteg, akinek TSH-szintje a gyógyszer szedése ellenére a normál tartományon kívül maradt, rossz helyen tárolta a tablettákat - pl. fűtőberendezés mellett, a zuhanyzó közelében a fürdőszobában, ablak mellett. Amint megfelelő helyre tették, a tüneteik csökkentek.

 

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő /Doktor úr!
6 éve pajzsmirigy beteg lettem! Letrox 125mg gyógyszert szedek. Eddig mindig rendben volt az értékem viszont mostani laboreredményem 12,3mlU/l lett. Mitől lehet az emelkedett érték? Esetleg nagyobb mennyiségű gyógyszert kell szednem?
Köszönöm szépen a választ!
Szabó Ferencné

Kelemen Edina
Kelemen Edina egészségügyi asszisztens
Kedves Szabó Ferencné !
A pajzsmirigy hormon laborérték eltolódásában számos dolog befolyásoló tényező lehet. Akár egy nemrégiben lezajlott betegség. Mindenképp szakorvosi konzultáció szükséges, ismerni kell valamennyi pajzsmirigy hormon leletét, esetleg friss ultrahangra van szükség ami a gyulladást jelzi. Amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba .

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK