Ezért fontos a HbA1c érték vizsgálata cukorbetegség esetén

Ezért fontos a HbA1c érték vizsgálata cukorbetegség esetén

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.11.18 Módosítva: 2017.08.09 16:41
A világon - így pedig sajnos hazánkban is- a 2-es típusú cukorbetegség népbetegségnek számít. Sajnos a probléma felderítése nehézkes, sok időt és energiát követel, ráadásul sok a hibaszázalék is. A HbA1c érték vizsgálata azonban nagy segítséget jelent a diagnózisban és a későbbi kezelésben. A témában dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa van a segítségünkre.

Cukorbetegség, a csendes gyilkos

A cukorbetegség igen alattomos kór, mivel akár évtizedekig is élhet vele a beteg úgy, hogy nem is tud a létezéséről, ugyanis gyakran semmilyen tünetet nem produkál. Azonban a panaszmentesség igen veszélyes, hiszen így nem tudunk gátat szabni a szövődmények kialakulásának, melyek bizonyos idő eltelte után olyan méreteket ölthetnek, amik akár életveszélyes állapotokat eredményezhetnek. Sajnos igen gyakran megesik, hogy már egy-egy súlyos szövődmény megjelenésekor szembesül a beteg a problémával, amikor már visszafordíthatatlan károkat okozott a szervezetben.

A világon a becslések szerint nagyjából háromszor annyi cukorbeteg él, mint amennyit diagnosztizáltak. Ennek oka egyrészt az, hogy az emberek nem fordulnak szakemberhez, és nem ellenőriztetik értékeiket rendszeresen, másrészt viszont éppen az ellenőrzések hibaszázaléka jelenti a veszélyt.

Hogyan deríthető ki a cukorbetegség?

Akár jelentkeznek a tünetek, akár nem, a cukorbetegség a szervezetben változásokat indít el, melyeket ki lehet szűrni. Napjainkban a legelfogadottabb lehetőség erre az éhomi vércukormérés (FPG), illetve az orális glükóztolerancia teszt (OGTT). A gond az, hogy mindkét lehetőség igen költséges, ráadásul a pontosságukkal is komoly gondok vannak. Az FGP esetében legalább 2 mérésre van szükség, melyek előtt a beteg 8 órán át nem ehet, és ez igaz az OGTT esetében is. Ez igen megterhelő, ráadásul ezek a tesztek nem olyan érzékenyek, mint várták, illetve a reprodukálhatóságukkal is gond van.

Mi az a HbA1c?

A HbA1c a vörösvértestekben előforduló, a vörös színt adó és az oxigénszállításért felelős hemoglobin egy változata, amelyhez cukormolekulák kötődnek. Ezek itt is maradnak, stabil molekulát alkotva, egészen a vörösvértest pusztulásáig, ami nagyjából 3 hónap. A HbA1c mennyisége a vérben mérhető, és szintjének meghatározása nagy segítséget jelent a diabetes szűrésében, mivel igen jól jelzi a cukoranyagcsere állapotát.

A vércukor ellenőrzése mellett a HbA1c vizsgálata is fontos

A szakértő felhívja a figyelmet arra, hogy mivel a cukorbetegek szénhidrát anyagcseréje felborulhat, így a napi többszöri vércukor-ellenőrzés is indokolt lehet, ám emellett mind a szűrésben, mind pedig a diabetes kezelésében szükség van a HbA1c értékének meghatározására is.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm, múlt év márciusától a bal mellemből sárgás-barnás váladék ürül. Ez mennyiségre változó, van, hogy 1-2 csepp, van, hogy több. Mammográphya, UH, nőgyógyászati vizsgálatok, prolaktin (kicsit emelkedett, emiatt Bromocriptint szedek) TSH rendben van. MRI folyamatban és a hormonok vizsgálata is. Mit lehetne még kipróbálni? Többen a tejcsatorna eltömődését mondják, de ez mell Uh-n nem látható? Válaszát köszönöm

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Kedves Siha-Balog Krisztina!

Azt gondolom, meg kell várni az MRI és hormon vizsgálatok eredményét, ettől függ a további kezelés.
Ezen eredmények nélkül nincs értelme egyéb vizsgálatnak.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK