Fogamzásgátlóval a PCOS ellen

Fogamzásgátlóval a PCOS ellen

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2019.04.29 14:10

A PCOS a belszervi gondok mellett nagyon kellemetlen külső tüneteket eredményez. Ezek között a szőrösödés és a pattanások keserítik meg leginkább a hölgyek életét, a hízásról nem is beszélve. Bár a problémát nem szünteti meg, de sok helyen olvashatjuk, hogy a fogamzásgátlók a kísérő jelenségeket enyhíthetik, vagy meg is szüntethetik. Erről kérdezzük dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját.

Valóban eltűnteti a tüneteket

A kellemetlen tüneteket egy jól megválasztott gyógyszerrel el lehet tűntetni.

„Egy jól megválasztott fogamzásgátló nem csak a gyermekvállalást segít időzíteni. Bár viszonylag kevés, de van hormontartalma a készítményeknek, legalábbis a többségnek, amivel hatással vannak a PCOS-re is. Nem véletlen, hogy rendszeressé teszik a menzeszt, valamint csökkentik a vele járó fájdalmat. Ezenkívül a pattanások eltűnnek, a bőr szép lesz, bár tény, hogy fogyni egyáltalán nem könnyű mellettük.”

Kezelhető vele?

Ha a fogamzásgátló eltűnteti a PCOS-el járó külső gondokat, akkor tulajdonképpen kezelhető vele a gond?

„A fogamzásgátló hatásai egyénileg változhatnak, hiszen minden ember más, de azt elmondhatjuk, hogy a PCOS kezelésére a jól megválasztott gyógyszer alkalmas. A kellemetlen tüneteket megszűnteti, a szőrösödés, és a pattanások eltűnnek, és ha megfelelően szedjük a készítményt, akkor a menstruáció is rendszeres lesz.” – mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája.

Nem „látszik” a PCOS

Ha a fogamzásgátló eltűnteti a betegség nyomait, akkor meg is akadályozhatja, hogy észrevegyük azt, hogy PCOS-ben szenvedünk.

„Tulajdonképpen a jó tulajdonsága egyben a rossz is. Az, hogy a fogamzásgátló szépen kezeli a PCOS-t azt is jelenti, hogy aki hamar elkezdi használni, annál nem jelentkeznek a tünetek, vagyis a betegségre csak később derül fény, hiszen a beteg tünetmentes. Hogy ez a gond ne merülhessen fel, érdemes orvossal konzultálni, és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat.”

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés  kivizsgálásra:

Endokrinközpont

+36 70 431 9728

gyermek endokrinológia

Téma szakértői

Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

OGTT vizsgálat során a következő eredmények születtek:

Glükóz- 0': 5,6
30': 5,6
60': 5,0
90': 5,4
120': 4,2

Inzulin- 0': 8,82
30': 40,67
60': 37,07
90': 34,19
120': 14,05
HOMA index: 2,2
HgbA1C (IFCC): 35 mmol/mol
HgbA1C: 5,4%

PCOS irányába folyamatban vannak a vizsgálatok, a betegségre jellemző klinikai tünetekkel és panaszokkal rendelkezem (hajhullás, a petefészkeken UH-os képen látható ciszták, férfias jellegű szőrzet jelenléte az az arcon, hízás).
A terheléses cukorvizsgálat eredményei alapján IR gyanúja is felmerülhet?

Válaszukat és segítségüket előre is hálásan köszönöm!

Tisztelettel:
KA

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Adrienn!

A vizsgálat eredménye alapján jelentős inzulin rezisztencia nem igazolható. Szénhidrát szegény étrend és rendszeres kardio jellegű testmozgás azonban a panaszok miatt és a felmerülő PCOS-re tekintettel is indokolt.

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuperlatívusz

Szakorvosom, Koppány doktornő magas szintű szakmai tudásával és emberséges hozzáállásával. Csak szuperlatívuszokban lehet a doktornőről beszélni.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK