Ismét visszaélés történt Prof. Dr. Balázs Csaba belgyógyász, endokrinológus nevével. 2-es típusú cukorbetegek számára kínálnak ismeretlenek egy készítményt az interneten, az Endokrinközpont ismert orvosának hozzájárulása nélkül, azonban a betegeket megtévesztve az ő nevével és ajánlásával feltüntetve. Természetesen a jogi lépéseket most is megtettük, a következőkben pedig néhány fontos információt osztunk meg a cukorbetegség kezeléséről.
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése minden esetben személyre szabottan történik. A kivizsgálás alapján a kezelőorvos határozza meg, hogy pontosan hogyan valósítható meg az adott beteg esetében a vércukorszint szabályozása. A kezelési terv összeállítása során a szakember figyelembe veszi a cukorbetegség kezelésének mindhárom pillérét: az étrendet, a mozgást és szükség esetén a gyógyszeres kezelést. Ezek ugyanis nem helyettesítik egymást, hanem összehangolva segítik a vércukorszintet tartósan a normál tartományban tartani.
Attól függően, hogy a 2-es típusú diabétesz mikor kerül felismerésre, életmódváltással – diétával és rendszeres mozgással – akár gyógyszeres kezelés nélkül is normalizálni lehet a vércukorszintet. Ez nagy odafigyelést és kitartást kíván a betegek részéről. A szakszerű életmódváltáshoz kaphatunk segítséget: mozgásterapeuta személyre szabott edzéstervet, dietetikus pedig hosszútávon is tartható étrendet tud összeállítani. Ha a kezelőorvos úgy ítéli meg, hogy ezek mellett gyógyszeres kezelésre is szükség van a vércukorérték szabályozásához, akkor személyre szabott dózist fog előírni, amit a diétához és mozgás mennyiséghez igazítva kell szednünk.
A metformin szedése kapcsán – rendszerint a terápia kezdetén - felléphetnek kellemetlen mellékhatások. Ha a beteg érzékenyen reagál a gyógyszerre, emésztési panasz, hányinger, hasmenés is jelentkezhet. Ezt feltétlenül fontos a kezelőorvossal megbeszélni. Ne hagyjuk abba a gyógyszerszedést vagy keressünk emiatt más, a szakember által nem ismert, bizonytalan eredetű terméket! Lehetőség van a dózist lassan emelni, létezik elnyújtott hatású készítmény. Lehet, hogy gyógyszer kölcsönhatás áll fenn, egyeztessünk a rendszeresen szedett egyéb gyógyszereinkről is a kezelőorvossal. Ha egyik megoldás sem segít, akkor a szakember másik, megbízható készítményt is tud javasolni.
Továbbra is arra kérünk minden cukorbeteget, hogy csak hiteles forrásból származó információkat fogadjanak el, építsenek be kezelésükbe, csak bevizsgált, hiteles forrásból származó termékeket, gyógyszereket használjanak!
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.