Az agyalapi mirigy- vagyis a hipofízis- a hormonális rendszer mozgatórugója, ugyanis az általa termelt hormonok számos más belső elválasztású mirigyre hatnak. Így, ha a hipofízis működésében zavar keletkezik, az igen szerteágazó tüneteket produkál. Az Endokrinközpont endokrinológusa elmondja, mikor gyanakodjunk az agyalapi mirigy zavarára.
Mammut II 2. - 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5
Az agyalapi mirigy csupán egy borsó nagyságú szerv, ám igen jelentős feladattal bír, ugyanis az egész hormonháztartást szabályozza. A mirigy két részre osztható, melyek más-más hormonok termeléséért felelősek, és más-más egyéb belső elválasztású mirigy működésére hatnak.
Elülső lebeny: LH, FSH, ACTH, TSH, prolaktin, növekedési hormon, melanocita stimuláló hormon
Hátulsó lebeny: oxitocin, vazopresszin
Amennyiben valamely belső elválasztású mirigy – mely nem az agyalapi mirigy – hormontermelésében zavar keletkezik, úgy az meglátszik a hipofízis hormontermelésén is. Pl.ha kevés a pajzsmirigy hormon, úgy az agyalapi mirigy több TSH-t termel. Azonban az is előfordulhat, hogy magával az agyalapi miriggyel van probléma, és ez hat a többi szerv hormontermelésére. A leggyakoribb, amikor tumor alakul ki a hipofízisben – ez legtöbbször jóindulatú adenoma. Ezek a daganatok lehetnek hormontermelőek is, ám ha nem azok, akkor is hatással vannak erre a folyamatra, ugyanis ahogy növekednek, nyomhatják a mirigy egyes részeit (esetleg egészét), ami csökkent hormontermeléshez vezet.
A tumort gyakran véletlen fedezik fel (incidentaloma) az agy egyéb okból végzett radiológiai vizsgálata során, és az esetek egy részében nincsenek is tünetei. Amennyiben vannak, és csökkent a mirigy hormontermelése, úgy általában fejfájás, szédülés, gyengeség, menstruációs zavarok, szexuális problémák jelentkeznek. A daganat növekedése látásromlást, látótérkiesést, fejfájást eredményezhet. Ha túltermelés áll fenn, tünetei attól függnek, mely hormon mennyisége nő meg: pl. a leggyakoribb prolaktin túltermelés esetén nőkben indokolatlan tejcsorgás, menstruációsproblémák, meddőség, míg férfiakban merevedési zavar lép fel. Nagy mennyiségű növekedési hormon acromegaliat/gigantizmust eredményez, a Cushing kórt pedig túl sok ACTH generálja - mondja az Endokrinközpont endokrinológusa.
Érdemes tudni, hogy bár az agyalapi mirigy működésének zavarát az esetek többségében jóindulatú daganat okozza, hormontermelését befolyásolhatja még a mirigy sérülése, sugárzása, fertőzése, gyulladása, vérellátási zavara, autoimmun folyamat, valamint ún. üres sella szindróma is (ekkor a mirigy összezsugorodik, az azt körülölelő csontos képlet elváltozása miatt).
Mint említettük, sokszor radiológiai vizsgálat során véletlen fedezik fel a problémát, mivel nem okoz különösebb tüneteket.
Ha mégis, azok leggyakrabban a következők:
Tejcsorgás terhesség/szoptatás nélkül
Gyengeség, fáradékonyság, alulműködés esetén a vérnyomás csökkenése
Menstruációs zavarok, meddőség, férfiakban szexuális problémák
Striák
Túlsúly
Végtagok (kéz/láb) és az arc csontjainak megvastagodása, arcvonások megváltozása
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.