Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Gyakori vizelés és szapora szívdobogás is lehet a hypercalcemia tünete

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.09.12 08:34

Amikor túl magas a vérben a kalcium szintje, hypercalcemiáról lehet beszélni, amely mögött leggyakrabban a mellékpajzsmirigy túlműködése áll. Ez az állapot enyhe esetben tünetmentes, de előrehaladottabb állapotban többek közt a csontok elgyengülését, vesekövet okozhat, a szív és az agyműködésre is hatással lehet. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus arról beszélt, mikor érdemes orvoshoz fordulni és hogyan lehet diagnosztizálni a hypercalcémiát.

Ezek lehetnek a túl magas kalciumszint tünetei

A hypercalcemia (hiperkalcémia) leggyakoribb oka, hogy a mellékpajzsmirigyek nem megfelelő működésük miatt túl sok parathormont termelnek, bár előfordulhat, hogy bizonyos betegségek, daganatok, esetleg gyógyszerek okozzák a magas kalciumszintet. Ritkábban bár, de az is megeshet, hogy valaki túl nagy mennyiségben visz be kalcium és D-vitamin tartalmú táplálékkiegészítőket.
- A vérben megjelenő magas kalciumszint enyhe esetben nem okoz panaszt, de mivel az optimális szint viszonylag szűk határok között mozog (az összkalciumszint 2,2-2,6 mmol/l, az ionizált kalciumszint valamivel kevesebb, kb. 1,0-1,2 mmol/l közt változhat), az ettől való eltérés tünetekhez vezethet – hangsúlyozza Polyák doktornő.
Ezek a tünetek utalhatnak hypercalcemiára, attól függően, mely testrészekre hat a magas kalcium szint:

  • A magas kalciumszint okozhat erős szívdobogást is.Vesék: mivel a túl sok kalcium megnehezíti a vesék munkáját, gyakori vizelés és erős szomjúságérzés jelentkezhet tünetként.
  • Emésztő rendszer: hasfájás, hányás, hasmenés jelentkezhet.
  • Csontok és izmok: a vérben lévő extra kalcium leginkább a csontokból „mosódik ki”, ami miatt azok meggyengülnek és csontfájdalom, izomgyengeség formájában tünet is mutatkozhat.
  • Agyműködés: tünet lehet a koncentrálási nehézség, a zavartság, a fáradtság, akár a depresszió is.
  • Szívműködés: ritkább, súlyosabb esetben a hypercalcemia a szív munkáját is befolyásolhatja, ami miatt gyors szívverés, „repkedő” érzés jelentkezhet a mellkasban, esetleg szívritmusbeli eltérés is.

Hogyan lehet diagnosztizálni?

A hiperkalcémia kimutatásához szükségesek a laborvizsgálatok.- Leggyakrabban véletlenül, és rutin laborvizsgálat sorén derül fény a hypercalcemiára, hiszen legtöbbször nem okoz panaszt. A későbbiek során azt is vérvizsgálatból tudhatjuk meg, hogy a parathormon szintje is magas a vérben – ismerteti dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus. – Ha már tudjuk, miről van szó, keresnünk kell az okot is, amihez képalkotó vizsgálatokra is szükség van. Az eredményekből kiderül, hogy a mellékpajzsmirigy túlműködése, megnagyobbodása, esetleges daganatos betegség állhat-e a háttérben. A tüdő-, az emlő- és egyes vérrák fajták ugyanis növelik a rizikót. Emellett természetesen más betegségek, genetikai faktorok, és olyan életmódbeli tényezők után is vizsgálódunk, mint például a mozgáshiány és a komoly dehidráció. Azt is érdemes tudni, hogy a D-vitamin és a kalcium tartalmú étrendkiegészítők miatt is megnőhet a vér kalciumszintje, valamint lehet ilyen mellékhatása bizonyos gyógyszereknek, mint a lítium és a vízhajtók.

Cél a súlyos következmények elkerülése

Amennyiben a hypercalcemia csak enyhe fokú, nincs szükség azonnali kezelésre, de a csontok és a vese állapotát rendszeresen ellenőrizni szükséges. Súlyosabb esetben különböző gyógyszeres és ha arra van szükség (például onkológiai betegségnél vagy az érintett mellékpajzsmirigy jóindulatú daganatos elváltozásánál), műtéti eljárásokkal kell rendezni a helyzetet, hogy elkerülhetők legyenek a komoly következmények. Ilyen következmény lehet például a csontritkulás, a vesekövek kialakulása, a veseelégteleség, a súlyosabb idegrendszeri problémák, mint a zavartság, a demencia és a szívritmuszavar.

Forrás. Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

 

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Polyák Annamária doktornő nagyon alapos és kedves volt velem a konzultáció alatt. Köszönet érte!

További vélemények

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK