Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség

Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.09.07 Módosítva: 2017.08.09 16:42
A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran évekig nem derül fény, így nem ritka, amikor már egy-egy súlyosabb szövődménye hívja fel rá a figyelmet. Pedig vannak olyan hétköznapinak tűnő tünetek, melyek felvetik a betegség gyanúját, és a legújabb tanulmányok szerint az egyik ilyen az alvászavar. Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa a diabetes mihamarabbi diagnózisára hívja fel a figyelmet.

A 2-es típusú cukorbetegséget a magasvérnyomáshoz hasonlóan néma gyilkosnak is nevezik, ugyanis a kór gyakran alattomosan alakul ki, figyelmeztető tünetek nélkül. Amennyiben panaszok mégiscsak jelentkeznek, úgy a legtöbben csak átsiklanak rajtuk, hiszen a gyakori fertőzések, a fokozott szomjúságérzet és vizelési inger, a fáradékonyság, a nehezebben gyógyuló sebek nem olyan panaszok, melyekkel az emberek idejében orvoshoz fordulnak. Pedig kellene, hiszen ha az illető nem figyel fel a kezdeti jelzésekre, úgy meglehet, hogy már egy súlyosabb szövődménye után derül ki a diabetes megléte.

Alvászavar és cukorbetegség

A Diabtelogia nevű szaklap legújabb számában közzétettek egy tanulmányt, melyben egy újabb tünetre hívták fel az emberek figyelmét, amely sokszor együtt jár a 2-es típusú cukorbetegséggel. Számos intézet összefogásával készült kutatásból ugyanis kiderült, hogy az alvászavarral küzdő nőknél gyakrabban fordult elő diabetes. Maga a probléma megnyilvánult például nehéz elalvásban, gyakori ébredésekben, alvási apnoéban, horkolásban, illetve kevesebb, mint 6 óra alvásban A kutatók megfigyelték, hogy akiknél rosszabban telnek az éjszakák, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki a szénhidrátháztartás zavara (pontosabban kb. 1,4-szorosára növeli a rizikót).

Sajnos hogy mi is az összefüggés az alvászavar és a cukorbetegség között, azt még vizsgálják a tudósok, ám valószínűsítik, hogy mivel az alvászavarok nagy befolyást gyakorolnak a cirkadian ritmusra, valamilyen mértékben megnövelik az étvágyat szabályozó hormonok termelődését a szervezetben. Ez hatással van az anyagcserére, és ezáltal fokozódik a túlsúly, ami köztudottan a 2-es típusú diabetes egyik fő kockázati tényezője. Ráadásul az alvászavarok esetén kevesebb cirkadian ritmust szabályozó melatonin is termelődik, ami csak tovább fokozza a rizikót.

Minél több rizikófaktor, annál nagyobb veszélyben van

Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondása szerint a 2-es típusú cukorbetegségnek több rizikófaktora is ismert, és értelemszerűen minél több ilyen tényező van jelen, annál nagyobb eséllyel alakul ki a betegség. Ilyen kockázati tényező az alvászavaron kívül a túlsúly, a magasvérnyomás, a stresszes életmód, az emelkedett koleszterinszint, a pajzsmirigy túlműködés, a Cushing szindróma, de bizonyos gyógyszerek is hajlamosítanak rá (pl. fogamzásgátlók, diuretikumok).

Fontos, hogy a magasabb rizikócsoportba tartozók gyakrabban ellenőriztessék vércukorszintjüket, hogy még idejében fény derüljön a probléma meglétére, még a szövődmények kialakulása előtt. Ezt elég évente megtenni, ám ha olyan tüneteket tapasztal, mint pl. a fokozott szomjúság, viszkető bőr, nehezen gyógyuló sebek, acetonszagú lehelet, fáradékonyság, akkor érdemes mihamarabb elvégeztetni a vizsgálatot!

Amennyiben emelkedett a glükózszint, úgy az orvos gyógyszeres/inzulinos terápiát ír elő, melyet életmódváltással szükséges támogatni, ami magában foglalja a speciális, személyre szabott diétát, valamint a rendszeres testmozgást.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK