Gyógyítható-e a pajzsmirigy alulműködés?

Gyógyítható-e a pajzsmirigy alulműködés?

Dr. Békési Gábor PhD Módosítva: 2025.03.07 18:18

A hormonproblémák közül igen gyakoriak a pajzsmiriggyel összefüggő zavarok, köztük is az alulműködés fordul elő a legtöbbször. Ennek megfelelően nagyon sok embert érint a kérdés, hogy gyógyítható-e a betegség, vagy pedig életük végéig gyógyszeres kezelést kell kapniuk? A válaszokat dr. Békési Gábortól, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájától tudtuk meg.

Milyen betegség a pajzsmirigy alulműködés, és mi az oka?

A pajzsmirigy alulműködése több okra vezethető vissza. Az egyik, a veleszületett rendellenesség: ez igen keveseket érint, viszont nagy veszélye a nehéz felismerhetőség. Amíg a pici az édesanyja hasában van, addig a hormonellátása is jó, hiszen az anya pajzsmirigye mindkettőjüket ellátja (jó esetben). Születés után azonban a hormonhiány már jelentkezik, ami akár maradandó idegszöveti károsodást, úgynevezett kreténizmust vonhat maga után.

Ám van, amikor a probléma később jelentkezik. Ennek leggyakoribb formája az idült autoimmun gyulladás, vagyis a Hashimoto-thyreoditis. A betegség nőknél gyakoribb, a lefolyás során limfociták szűrik be a pajzsmirigyet, amik a szerv egy fehérjéje ellen lépnek fel. Ennek hatására a mirigy szövete lassan pusztul, így kialakul az alulműködés.

A pajzsmirigy elégtelenség szerzett formája sajnos felléphet műtét, vagy izotópos kezelés után is, hiszen ez esetekben a pajzsmirigy egy része, vagy akár egésze is sérülhet, vagy eltávolításra kerülhet, és így kialakul az alulműködés. Ezen kívül a kevés jódfogyasztás, a mirigy gyulladása, megnagyobbodása, illetve a benne megjelenő göbök is kiválthatják a zavart- mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája.

Gyógyszerrel lehet támogatni a pajzsmirigyet

pajzsmirigy alulműködés gyógyítás, kezelésAz okoktól függetlenül a pajzsmirigy alulműködés kezelése a legtöbb esetben a hormon pótlásával történik. Sajnos a rossz hír, hogy a betegség legtöbbször egyelőre csupán kordában tartható, vagyis a kezelés, a gyógyszerezés nem hagyható el. Sokat tehet a beteg az adag csökkentése érdekében azzal, ha megfelelő jód tartalmú étrendet folytat, ám a tablettákat sokszor még ebben az esetben is szednie kell a paciensnek (kivéve, ha bizonyítottan jódhiány okozza a bajt). A betegség velejárója a folyamatos kontroll is, ahol a szervezet TSH szintjét nézik. Amennyiben a szint eltolódik, úgy a gyógyszeradag módosítására lehet szükség.

Azonban van, amikor véglegesen is meg lehet szabadulni a piruláktól, ugyanis a pajzsmirigy működése helyreáll. Ez a szülés után fellépő pajzsmirigy probléma esetében fordulhat elő –bár nem mindig-, mivel a várandósság alatt az anya szervezete máshogy működik. Igaz, ebben az esetben gyakoribb ellenőrzésre van szüksége a kismamának.

Téma szakértői

Dr. Skurdenka Beatrix

Dr. Skurdenka Beatrix

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Békési Gábor PhD

Dr. Békési Gábor PhD

endokrinológus, belgyógyász, egyetemi docens
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor/nő,úr!
Anyunak 2 cisztát,és 1db 1cm -es cisztát találtak a pajzsmirigyén..Tsh normális értéket mutatott.Megszeretném kérdezni,hogy a ciszták felszívódnak e?A másik kérdésem,hogy az echoszegény az minden esetben rosszat jelent?Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel!Krisztina!

Dr. Békési Gábor PhD
Dr. Békési Gábor PhD belgyógyász, endokrinológus
Kedves Betegünk!

A pajzsmirigy cysták elvileg fel is szívódhatnak. Ha nem, és ha nagyok, le lehet szívni őket. Gyakorlatilag mindig jóindulatúak. Az echoszegény kifejezés egy ultrahangos fogalom. Önmagában még nem jelent feltétlenül rosszat. Mutassa meg a leletet egy endokrinológusnak!

Üdvözlettel: Békési Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minőségi távkonzultáció

Meg vagyok elégedve, mert messze lakom, így távkonzultációban el tudtam intézni a kontrollt, és még szabadságot sem kellett kivennem. Köszönöm.

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK