Hangja megmutatja, milyen betegségben szenved

Hangja megmutatja, milyen betegségben szenved

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.06.22 Módosítva: 2016.06.22 07:24
Az ember hangszínének megváltozása gyakori jelenség, amelyet általában légúti fertőzésekkel vagy annak egyik szövődményével, a hangszalagok gyulladásával társítanak. Ám ha rövid időn belül nem múlik a panasz, sőt, állandósul, úgy meglehet, hogy hormonzavar váltja ki a tünetet. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a lehetséges okokat ismerteti.

Pajzsmirigyzavar

Magyarországon a pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak, hiszen jódhiányos területként sokkal gyakrabban alakulnak ki problémák a szerv körül, amely pajzsmirigy alul/túlműködésben, a mirigy megnagyobbodásában, strúmában, esetleg göbök megjelenésében nyilvánulnak meg. Amennyiben alulműködés áll fenn, illetve a pajzsmirigy megnagyobbodik –akár göbökkel, akár nélkülük- úgy igen gyakran alakul ki, dysphonia, melynek során a hang zörejessé, kissé rekedtessé válik, valamint elmélyül. Ennek oka, hogy súlyos hypothyreosis-kor a hangszalagok megvastagszanak, megnagyobbodás esetén pedig a méretes pajzsmirigy elhelyezkedéséből adódóan nyomást gyakorol a mellette futó hangszalagokra. (Érdemes tudni, hogy a gyakran jelentkező, száraz köhögés is ugyanerre a problémára hívja fel a figyelmet). 

Azonban nem csak a golyva és a csökkent pajzsmirigy hormonok jelenléte, hanem a pajzsmirigy túlműködése és a megnagyobbodott golyva is járhat hangképzési zavarokkal- ekkor ugyanis csökkenhet a hangereje is.

Szerencsére a legtöbb pajzsmirigyzavar gyógyszeresen sikeresen kezelhető, ám előfordulhat, hogy izotópos kezelés, esetleg műtéti beavatkozás is indokolt.

Nemi hormonok zavara

Tudta, hogy a nők életében viszonylag sokszor változik kisebb-nagyobb mértékben a hangjuk? Ugyanis a pubertás időszak, a várandósság, a klimax, valamint a menstruációs ciklus is mind befolyással vannak a hangszínre. Menstruáció előtt 4-5 nappal és alatta például a hangszalagok megvastagszanak, amelynek következtében a hang alig észrevehetően rekedtebbé, mélyebbé és halkabbá válik. 

Menopauza során szintén érdesebbé válik a hang és csökken a hangmagasság is.

Fontos tudni, hogy vannak olyan hormonális zavarok a nőknél, melynek során a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek pl. policisztás ovárium szindróma (PCOS), inzulinrezisztencia (IR). Ezek tünetei közt szerepel többek között a túlsúly leadásának nehézsége, a zsíros, pattanásos bőr, hajhullás, menstruációs zavarok, ráadásul a túl magas férfi nemi hormon (tesztoszteron) szint miatt olyan férfias jegyek is megjelenhetnek, mint a fokozott szőrnövekedés, illetve a mélyebb hang, amelyet kísérhet rekedtség is. A PCOS kezelése általában gyógyszeresen történik, endokrinológus, nőgyógyász, dietetikus és mozgásterapeuta együttműködésével.

Agyalapi mirigy és a mellékvesék zavara

Az agyalapi mirigy csökkent működése szintén befolyást gyakorol a hangképzésre, ugyanis késlelteti a gége normál növekedését. Ez azt eredményezi, hogy a serdülő gyermek továbbra is igen magas hangszínen beszél, ugyanis alulműködés esetén a petefészkek és a herék nem képesek elegendő nemi hormont termelni, aminek hiányában nem megy végbe serdülőkorban a hang változása- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a mutálás elmaradását okozhatja továbbá a mellékvesék alulműködése is.

Hírek

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.

További részletek
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.

További részletek
A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK