Helyreállt a TSH-m, mégse tudok fogyni. Miért?

Helyreállt a TSH-m, mégse tudok fogyni. Miért?

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2019.11.28 15:23

Az elhízásnak, a tartós, jelentősebb fogyásra való képtelenségnek gyakran hormonális okai vannak. Ezen belül is a vérvizsgálatok alkalmával sokszor kiderül, hogy pajzsmirigy alulműködéssel küzd az illető. Igen ám, de mi van akkor, ha a betegnek helyreállt a TSH szintje, mégse mutat kevesebbet a mérleg? Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont komplex endokrin kórképekkel foglalkozó endokrinológusa ad választ a kérdésre.

Az elhízásnak számtalan oka lehet

A túlsúly korunk egyik népbetegsége, mely számos egészségügyi szövődményt okozhat. A súlytöbbet ugyanis megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát, hozzájárul a visszerek kialakulásához, az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabetes megjelenéséhez, ráadásul az érintett közérzete romlik, állóképessége csökken, romlik a mentális egészsége, testképe. Amennyiben valaki meg szeretne szabadulni a plusz kilóktól, ahhoz megfelelő táplálkozásra, valamint rendszeres testmozgásra van szüksége. Viszont előfordulhat, hogy hiába a sok -sok erőfeszítés, a várva várt hatás elmarad. Ilyenkor érdemes hormonzavarra gyanakodni, mivel az elhízás gyakran hormonális érintettségű.

Az elhízás gyakori okai

  • elhízás, TSHHelytelen életmód

  • Genetika

  • Hormonális zavarok

  • Bizonyos gyógyszerek (pl.antidepresszánsok)

  • Olyan betegségek, melyek korlátozzák a rendszeres testmozgást

  • Környezeti hatások

 

Pajzsmirigy alulműködés és az elhízás kapcsolata

A pajzsmirigy alulműködés jellemzője, hogy az állapot fennállása során lelassul az anyagcsere, aminek az egyik következménye az, hogy az emésztés lelassul, székrekedés, puffadás lép fel. A plusz kilók nem csak gyorsabban rakódnak fel, de nehezebb is tőlük megszabadulni, ha valaki túl kevés pajzsmirigy hormont termel. A probléma gyanúja esetén első körben sokan a TSH szintjüket ellenőriztetik, melynek a kelleténél magasabb értéke utal az állapotra. Ekkor gyógyszeres terápia szükséges, melynek segítségével viszonylag rövid időn belül helyreállítható a TSH értéke.

Jó TSH mellett nincs fogyás. Miért?

Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont komplex endokrin kórképekkel foglalkozó endokrinológusa elmondta, ennek több oka is lehet. Egyrészt a TSH szintjének ellenőrzése önmagában kevés: szükséges még a T3 és a T4 hormonok értékének vizsgálata is.

elhízás normál TSH melletA másik, ami miatt nem indul meg a fogyás, az is lehet még, hogy a pajzsmirigy alulműködésen kívül más endokrin probléma is jelen van. Nagyon gyakori ugyanis, hogy egyszerre több hormonális eltérést is találni a kivizsgálások során. Elhízást okozhat még többek között az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabetes, a Cushing kór/szindróma, a magas kortizol szint (ami a stresszes életmóddal függ össze), hipofízis daganata és a Prader-Willi szindróma. Amennyiben a súlyfelesleg továbbra is makacsul ragaszkodik hozzánk, úgy érdemes ezek irányába is kutakodni, és ha beigazolódik valamelyik, úgy azt kezelni szükséges.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
10 hetes kismama vagyok, és a vérvételen 5,21-és THS eredményem született. A T3 és T4 eredményem normális tartományban van. Ezelőtt soha nem volt gond a pajzsmirigyemmel. Kell aggódnom? Előre is köszönöm a válaszát!

Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Dr. Mutnéfalvy Zoltán endokrinológus
Kedves Ilona!

A terhesség alatt fontos, hogy a TSH érték megfelelő legyen. Az enyhén emelkedett érték, az enyhe pajzsmirigy alulműködés is gyógyszeres kezelés beállítását teszi szükségessé. A kezelés mielőbb induljon el. Endokrinológusnál jelentkezzen!

Üdvözlettel:
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK