Az elhízásnak, a tartós, jelentősebb fogyásra való képtelenségnek gyakran hormonális okai vannak. Ezen belül is a vérvizsgálatok alkalmával sokszor kiderül, hogy pajzsmirigy alulműködéssel küzd az illető. Igen ám, de mi van akkor, ha a betegnek helyreállt a TSH szintje, mégse mutat kevesebbet a mérleg? Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont komplex endokrin kórképekkel foglalkozó endokrinológusa ad választ a kérdésre.
A túlsúly korunk egyik népbetegsége, mely számos egészségügyi szövődményt okozhat. A súlytöbbet ugyanis megnöveli a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát, hozzájárul a visszerek kialakulásához, az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabetes megjelenéséhez, ráadásul az érintett közérzete romlik, állóképessége csökken, romlik a mentális egészsége, testképe. Amennyiben valaki meg szeretne szabadulni a plusz kilóktól, ahhoz megfelelő táplálkozásra, valamint rendszeres testmozgásra van szüksége. Viszont előfordulhat, hogy hiába a sok -sok erőfeszítés, a várva várt hatás elmarad. Ilyenkor érdemes hormonzavarra gyanakodni, mivel az elhízás gyakran hormonális érintettségű.
Az elhízás gyakori okai
Helytelen életmód
Genetika
Hormonális zavarok
Bizonyos gyógyszerek (pl.antidepresszánsok)
Olyan betegségek, melyek korlátozzák a rendszeres testmozgást
Környezeti hatások
A pajzsmirigy alulműködés jellemzője, hogy az állapot fennállása során lelassul az anyagcsere, aminek az egyik következménye az, hogy az emésztés lelassul, székrekedés, puffadás lép fel. A plusz kilók nem csak gyorsabban rakódnak fel, de nehezebb is tőlük megszabadulni, ha valaki túl kevés pajzsmirigy hormont termel. A probléma gyanúja esetén első körben sokan a TSH szintjüket ellenőriztetik, melynek a kelleténél magasabb értéke utal az állapotra. Ekkor gyógyszeres terápia szükséges, melynek segítségével viszonylag rövid időn belül helyreállítható a TSH értéke.
Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont komplex endokrin kórképekkel foglalkozó endokrinológusa elmondta, ennek több oka is lehet. Egyrészt a TSH szintjének ellenőrzése önmagában kevés: szükséges még a T3 és a T4 hormonok értékének vizsgálata is.
A másik, ami miatt nem indul meg a fogyás, az is lehet még, hogy a pajzsmirigy alulműködésen kívül más endokrin probléma is jelen van. Nagyon gyakori ugyanis, hogy egyszerre több hormonális eltérést is találni a kivizsgálások során. Elhízást okozhat még többek között az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabetes, a Cushing kór/szindróma, a magas kortizol szint (ami a stresszes életmóddal függ össze), hipofízis daganata és a Prader-Willi szindróma. Amennyiben a súlyfelesleg továbbra is makacsul ragaszkodik hozzánk, úgy érdemes ezek irányába is kutakodni, és ha beigazolódik valamelyik, úgy azt kezelni szükséges.
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekVégre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.