Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Hogyan befolyásolja az étrend a pajzsmirigy túlműködést?

Dr. Polyák Annamária Módosítva: 2024.10.07 09:04

Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.

Bizonyos élelmiszerek szerepet játszanak a pajzsmirigy túlműködés kezelésében

A pajzsmirigy túlműködés kezelésében fontos az endokrinológus és a dietetikus.A pajzsmirigy túlműködés kifejezés arra utal, hogy a szerv túl sok hormont termel, ami számos ok miatt – leggyakrabban egy autoimmun folyamat eredményeként – bekövetkezhet. A jellegzetes tünetek, mint a nem szándékos fogyás, a nyugtalanság, az izzadás, a gyakori bélmozgások, az alvászavarok, az izomgyengeség mind utalhatnak erre az állapotra, de természetesen a diagnózis csak a megfelelő vizsgálatok elvégzése után állítható fel.
- Ha már pontosan tudjuk, hogy pajzsmirigy túlműködésről van szó, a kezelés többnyire gyógyszeres, esetleg műtéti jellegű lehet – ismerteti Polyák doktornő. – Mindemellett a pácienseket arról is felvilágosítjuk, hogy bizonyos élelmiszerek, pontosabban azok egyes összetevői hatással vannak a pajzsmirigy működésre. Elsősorban ilyen a jód, amit a hormontermeléshez használ fel a pajzsmirigy, vagyis a túl magas jódbevitel növeli a hormontermelő aktivitást. A kalcium és a D-vitamin ebben az esetben kiemelt jelentőségű, ugyanis a pajzsmirigy túlműködés problémát okozhat a csontok ásványi anyag tartalmában. A koffein tartalmú ételek, italok pedig felerősíthetik a tüneteket.

Ételek, amelyeket ajánlott fogyasztani

  • Alacsony jódtartalmú ételek

Ha a pajzsmirigy túlműködést radioaktív jóddal (radiojód) kezelik, a kezelőorvos javasolhatja az alacsony jódtartalmú diétát, ami azt jelenti, hogy 50 mikrogramm/nap alá kell szorítani a jódbevitelt. Ezért érdemes nem jódozott sót használni, a tojásból csak a fehérjét fogyasztani, friss vagy fagyasztott zöldségekre, gyümölcsökre, növényi olajokra, nem sózott mogyoróra, mogyoróvajra, mézre, lekvárra és mérsékelt mennyiségű marha-, pulyka-, csirke-, bárányhúsra alapozni az étkezést.

  • Keresztesvirágzatú növények

Egyes keresztesvirágzatú zöldségek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a pajzsmirigy hormon termelését és jódfelvételét. Előnyös hatásuk miatt ezért érdemes fogyasztani többek közt a kelbimbót, a káposztaféléket, a karfiolt, a brokkolit, a retekféléket.

  • Szelén tartalmú élelmiszerek

Pajzsmirigy túlműködés esetén fontos az étrend. Érdemes figyelni a szelénre is, ugyanis ez a nyomelem szükséges a pajzsmirigy hormonok anyagcseréjéhez. Kutatások szerint a szelén enyhíti az autoimmun pajzsmirigy betegség tüneteit, és azok közt, akik gyógyszert szednek, gyorsíthatja a normál hormonszintek kialakulását. Szelénben gazdag élelmiszer például a rizs, a tojásfehérje, a zabkása, a spenót, illetve azok az élelmiszerek, amelyeket szelénnel dúsítottak, például élesztő formájában. Vannak olyan szelénforrások is, mint például a tonhal, a tojássárgája vagy a túró, amelyek azonban jódban is gazdagok, tehát befolyásolhatják a terápiát.

  • Vasat tartalmazó ételek

A vas segít a vörösvérsejteknek az oxigén szállításában, ami az egész szervezet működéséhez fontos. Egyes kutatások összefüggést találtak az alacsony vasszint és a pajzsmirigy túlműködés közt, azért érdemes olyan ételeket fogyasztani, mint a jó minőségű étcsokoládé, a spenót, a mazsola, a máj. Ugyanakkor a vasban gazdag élelmiszerek sokszor jódban is gazdagok, ezért óvatosan kell bánni a lencsével, a babfélékkel, a halakkal, a szardíniával többek közt.

  • D- és C-vitamin

Az egészséges csontok miatt ajánlott tejet, brokkolit, kelkáposztát, 100%-os narancslevet fogyasztani a kalcium beviteléhez. A D-vitamin szintén a csontok egészsége és számos más folyamat miatt is fontos, de mivel az a kevés ételféleség, ami D-vitamint tartalmaz (így a lazac, a tonhal, a tej és a D-vitaminnal dúsított müzlik), jódban is gazdag, erről a kérdésről a kezelőorvossal kell egyeztetni.  

Ételek, amelyek érdemes visszaszorítani a táplálkozásban

  • Jódban gazdag élelmiszerek

A fentiek miatt sok esetben kerülendő főként a jódozott só, a halak és a tenger gyümölcsei, a tojássárgája, a vörös ételfestéket tartalmazó ételek.

  • Szója

A szója egyes kutatások szerint befolyásolhatja a rádióaktív jód terápia hatását, ezért érdemes minden formájában kerülni, tehát sem szójaként, sem tofuként nem ajánlott.

  • Glutén

Nem jelent minden esetben szigorú szabályt a gluténmentesség, de tanulmányok szerint a cöliákiával élők közt gyakoribbak az autoimmun pajzsmirigy betegségek. A cöliákia gyakorlatilag a glutén miatt kialakuló vékonybél károsodás hátterében álló állapot, a glutén pedig a búzában, zabban, rozsban, árpában található fehérje. Ezért érdemes egy alapos gasztroenterológiai kivizsgáláson részt venni, és ha ennek eredménye alapján szükséges, gluténmentes étrendet követni.

  • Koffein

A koffein felerősítheti a pajzsmirigy túlműködés tüneteit, így fokozhatja a szorongást, az álmatlanságot, a remegést és a gyors szívverést. Ezért ajánlatos visszaszorítani a kávé, a fekete tea, a csokoládé, az üdítők és az energiaitalok fogyasztását. 

- Mindezt összegezve tehát elmondható, hogy bár kizárólag táplálkozással nem gyógyítható a pajzsmirigy túlműködés, de a táplálkozásterápia nagyon fontos szerepet játszik a kezelésben – foglalja össze a tudnivalókat dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus. – Ezért az endokrinológiai kezelés és iránymutatás mellett igazán hasznos a dietetikai tanácsadás, ahol nem csak az egészségi állapothoz, de a célokhoz és az ízléshez is formálható az optimális étrend.   

Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/Doktornő
Szeretnék vàlaszt kapni a következö labor eredményre.Endorkrinolugos elküldött vérvételre.Menszruácio 2 napján a prilaktin 1212.0 mU/1 menszesz 21 napján 328.8mU/1 .szeretném megkerdezni hogy mi lehet a baj esetleg lehetséges a daganat is.ez az állapotot lehet gyogyszerel kezelni ? Lehetséges hogy ettől is fáj a fejem.kérem segitsen .köszönöm szépen .pajzsmirigy alulmüködéstöl lehet magas a prolaktin.

Dr. Polyák Annamária
Dr. Polyák Annamária endokrinológus, diabetológus
Tisztelt Kalányos Ferencné!

A magas prolaktin szintje miatt úgynevezett sella MR vizsgálat elvégzése szükséges. Ebből kiderül, a háttérben áll-e agyalapi mirigy prolaktin termelő sejtjeinek túlburjánzása vagy sem.
Az MR eredménytől függ a további kezelés, amely nagy valószínűséggel gyógyszer lesz.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Végre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!

További vélemények

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK