A fokozott hajhullás mind a nők, mind a férfiak esetében hatalmas megrázkódtatást okoz, főleg akkor, amikor még a fiatalabb éveikben kezd nagyobb csomókban ottmaradni a haj a fésűn. Bár egy bizonyos kor felett természetes jelenség, ám ha idő előtt következik be az hormonproblémákra is utalhat. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elárulja, pontosan mi is lehet a háttérben.
Először is fontos leszögezni, hogy mindenkinek hullik a haja, így ha a fürdőszobában fésülködés, vagy hajmosás után talál egy kis hajat, akkor még nincs ok aggodalomra, ugyanis egy nap akár 100 szálat is veszíthetünk. Baj ott kezdődik, amikor már 150 szálnál is több hullik ki, illetve amikor a probléma már olyan mértékű, hogy szemmel láthatóan csökken a haj mennyisége, vagy amikor foltokban fordulnak elő kopaszodó részek.
„Amennyiben a pajzsmirigy működésében valamilyen zavar keletkezik, az sajnos szinte az egész szervezetre kihat. Testsúlyproblémák, menstruációs zavarok, hangulatingadozások, léphetnek fel, sőt, sok esetben akár fokozott hajhullás is, és fontos tudatosítani, hogy igen gyakran lehet csak ez az egyetlen figyelmeztető jele a pajzsmirigy problémának. Amennyiben ezt, vagy több tünetet is tapasztal, akkor érdemes szakemberhez fordulni, aki egy egyszerű vérvétellel könnyen megállapíthatja, hogy fenn áll-e a probléma. Megfelelő kezeléssel szerencsére a tünetek csökkenthetőek, vagy akár meg is szűntethetőek.”- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.
Akár nő, akár férfi az illető, a túl magas tesztoszteron szint semelyik nemnél nem kívánatos, hiszen több problémát is okozhat- többek között nagymértékű hajhullást. Ezt szaknyelven androgen alopecia-nak nevezik. Ilyenkor csökken a hajtövek vérellátása, így a gyökerek nem jutnak elegendő tápanyaghoz, aminek hatására a szálak elgyengülnek, majd elhalnak.
A tesztoszteron túltengése a hajhulláson kívül még számos már problémát is okozhat: paradox módon a hölgyek esetében más régióban pont fokozott szőrnövekedés is jelentkezhet bajusz, az áll vonalában, emlők körül a köldökcsíkban, s teherbeesési nehézségek, pattanások, zsíros bőr lehetnek jellegzetes tünetek. A PCOS is e hormon túltermelődésével jár. Megfelelő diétával, gyógyszeres kezeléssel, illetve gyógynövény kúrákkal a hajhullás szerencsére ebben az esetben is orvosolható.
A mellékvesekéreg túlműködésének betegségei a Cushing-kór, illetve a Cushing-szindróma. . A szakértő szerint nem gyakori, de felismerése, és az oki terápia sokat segíthet. Bár a kettő sok helyen egybeolvad, azonban az előbbi hátterében az agyalapi mirigy daganata áll. Tüneteiben azonban megegyeznek, melyek közül a legfontosabbak a pirosas, kikerekedett, telihold-szerű, gyakran tokás arc, drasztikus hízás, mely elsősorban a hasra lokalizálódik, illetve a tarkótájon megjelenő zsírpúp lehet felhívó jel. Ezek mellett jellemző még az erős hajhullás, (androgén típusú), viszont a test más részein fokozott szőrösödés figyelhető meg. Az esetek nagy részében a problémát műtéttel lehet orvosolni.
Forrás: Budai Endokrinközpont
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.