Így fogyassz tejet, ha cukorbeteg vagy!

Így fogyassz tejet, ha cukorbeteg vagy!

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.05.24 Módosítva: 2016.05.24 18:08
A tej fontos tápanyag a szervezet számára, amelyből ajánlott naponta 0,5 l-t vagy ennek megfelelő tejterméket elfogyasztani. Azonban, mi a helyzet, akkor, ha valaki cukorbeteg. Lehet-e tejet fogyasztani vagy teljesen le kell mondani róla? Mennyit lehet meginni belőle? Mivel lehet helyettesíteni? Ezekre a kérdésekre segít választ adni Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Miből áll a tej?

A tej pontos összetételét és alkotórészeit nagyban befolyásolja, a tejet adó állat fajtája. Minden tej azonban jelentős arányban vízből áll, amely ásványi anyagokat, tejcukrot, vitaminokat tartalmaz. Továbbá zsírsavakból, zsírban oldódó vitaminokból, tejfehérjéből épül fel. A tej tartalmaz szénhidrátot tejcukor (laktóz) formájában, amely egy egyszerű cukor, így gyorsan szívódik fel és emeli meg a vércukorszintet.

 

Lehet-e tejet fogyasztani cukorbetegeknek?

„A tejfogyasztás nem tiltott a cukorbetegségben. Viszont szénhidráttartalmával számolni kell, amely 5 g/ 100 ml-t jelent. Arra érdemes figyelni, hogy mikor és mivel fogyasztják együtt a tejet.”

 

A dietetikus javaslatai a tejfogyasztáshoz:

  • Az egészséges táplálkozás alapelveinek megfelelően a cukorbetegeknek is szükségük van naponta 0,5 l tejre vagy annak megfelelő mennyiségű tejtermékre.
  • A reggeli órákban kerülendő, inkább tízóraira, uzsonna mellé javasolt inni.
  • A tej gyorsan felszívódó szénhidrát, így enni kell mellé rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátot.
  • Egyszerre ne fogyasszanak 1-2 dl-nél többet.
  • Ha nagyon nem tud valaki lemondani a reggeli tejeskávéról, akkor tejszínnel készítse el, így a zsírtartalma miatt lassabban fog felszívódni.
  • Fontos forrása a kálciumnak, amelyre mindenkinek szüksége van. 1 dl tejnek megfelelő mennyiségű kálciumot tartalmaz pl. 150 g tehéntúró,  kb. 20 g sajt, de ezek a vércukorszint emelő hatás szempontjából kedvezőbbek, mint a tej.
  • A tej-és tejtermékek közül válasszák az alacsonyabb zsírtartamúakat, különösen azok, akiknél a cukorbetegség kezelésében fontos szerepe van a testsúlycsökkentésnek.

 

Növényi tejekkel helyettesíthető-e a tej?

 „ Kálcium pótlás szempontjából pozitív, hogy ma már nagyon sok növényi tejet dúsítanak vele. A zabtej és a rizstej nem ajánlott cukorbetegeknek, mert a tejhez képest 1,5-2x több gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak. A kókusztej, mandulatej, szójatej, mogyorótej ihatóak, azonban mindenképp olyat válasszanak, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot”- mondta Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK