Így fogyassz tejet, ha cukorbeteg vagy!

Így fogyassz tejet, ha cukorbeteg vagy!

endokrinkozpont.hu Létrehozva: 2016.05.24 Módosítva: 2016.05.24 18:08
A tej fontos tápanyag a szervezet számára, amelyből ajánlott naponta 0,5 l-t vagy ennek megfelelő tejterméket elfogyasztani. Azonban, mi a helyzet, akkor, ha valaki cukorbeteg. Lehet-e tejet fogyasztani vagy teljesen le kell mondani róla? Mennyit lehet meginni belőle? Mivel lehet helyettesíteni? Ezekre a kérdésekre segít választ adni Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Miből áll a tej?

A tej pontos összetételét és alkotórészeit nagyban befolyásolja, a tejet adó állat fajtája. Minden tej azonban jelentős arányban vízből áll, amely ásványi anyagokat, tejcukrot, vitaminokat tartalmaz. Továbbá zsírsavakból, zsírban oldódó vitaminokból, tejfehérjéből épül fel. A tej tartalmaz szénhidrátot tejcukor (laktóz) formájában, amely egy egyszerű cukor, így gyorsan szívódik fel és emeli meg a vércukorszintet.

 

Lehet-e tejet fogyasztani cukorbetegeknek?

„A tejfogyasztás nem tiltott a cukorbetegségben. Viszont szénhidráttartalmával számolni kell, amely 5 g/ 100 ml-t jelent. Arra érdemes figyelni, hogy mikor és mivel fogyasztják együtt a tejet.”

 

A dietetikus javaslatai a tejfogyasztáshoz:

  • Az egészséges táplálkozás alapelveinek megfelelően a cukorbetegeknek is szükségük van naponta 0,5 l tejre vagy annak megfelelő mennyiségű tejtermékre.
  • A reggeli órákban kerülendő, inkább tízóraira, uzsonna mellé javasolt inni.
  • A tej gyorsan felszívódó szénhidrát, így enni kell mellé rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátot.
  • Egyszerre ne fogyasszanak 1-2 dl-nél többet.
  • Ha nagyon nem tud valaki lemondani a reggeli tejeskávéról, akkor tejszínnel készítse el, így a zsírtartalma miatt lassabban fog felszívódni.
  • Fontos forrása a kálciumnak, amelyre mindenkinek szüksége van. 1 dl tejnek megfelelő mennyiségű kálciumot tartalmaz pl. 150 g tehéntúró,  kb. 20 g sajt, de ezek a vércukorszint emelő hatás szempontjából kedvezőbbek, mint a tej.
  • A tej-és tejtermékek közül válasszák az alacsonyabb zsírtartamúakat, különösen azok, akiknél a cukorbetegség kezelésében fontos szerepe van a testsúlycsökkentésnek.

 

Növényi tejekkel helyettesíthető-e a tej?

 „ Kálcium pótlás szempontjából pozitív, hogy ma már nagyon sok növényi tejet dúsítanak vele. A zabtej és a rizstej nem ajánlott cukorbetegeknek, mert a tejhez képest 1,5-2x több gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak. A kókusztej, mandulatej, szójatej, mogyorótej ihatóak, azonban mindenképp olyat válasszanak, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot”- mondta Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK