Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Az adiponektin egy hormon és egy adipokin fehérje, amely leginkább arról ismert, hogy hatással van az inzulinérzékenységre és gyulladáscsökkentő hatása van. Elsősorban a zsírszövetekben, ezen belül is az energiatárolásra alkalmas fehér zsírszövetben termelődik, de más szövetek is termelik.
- A tudósok csak az 1990-es években fedezték fel az adiponektint, így jelenleg is tanulmányozzák annak működését – mondja Mutnéfalvy doktor. – Egyelőre azt látjuk, hogy ezen hormon szintjét több más hormon is szabályozza, elsősorban az inzulin, de többek közt a növekedési hormon és a leptin nevű hormon is hatással van rá. Az is kiderült, hogy az adiponektin számos anyagcsere- és sejtműködési funkcióban szerepet játszik, de legfontosabb az inzulinérzékenység fokozásában és a gyulladáscsökkentésben betöltött funkciója.
Az inzulinérzékenység a testnek azon képessége, hogy milyen hatékonyan képes felhasználni az inzulint. Minél magasabb szintű az inzulinérzékenység, annál hatékonyabb a felhasználás és annál könnyen normál keretek közt maradnia a vércukorszintnek. Az inzulinrezisztencia ezzel szemben azt jelenti, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra. A hasnyálmirigynek tehát egyre több inzulint kell kibocsátania, hogy normál mederben tartsa a vércukorszintet. Az adiponektin szerepe ebben a folyamatban nagyon összetett, hiszen többek közt növeli a hasnyálmirigy inzulintermelését, megelőzi a máj cukortermelését, támogatja a zsírsavak oxidációját, és hatással van arra, hogy a zsigeri zsírok, a máj és a vázizomzat helyett a bőr alatti zsírpárnákban raktározódjon el a zsír. (Ez sokkal kevésbé veszélyes az egészségre.)
Gyulladás akkor keletkezik, amikor az immunrendszer sejteket aktivizál, hogy legyőzzék a kórokozókat vagy gyógyítsák a sebeket. Két fő típusa van: az akut és a krónikus gyulladás. Ez utóbbi a veszélyesebb, ugyanis akkor is termelődnek a gyulladásos sejtek, amikor nincs külső fenyegetés. A krónikus gyulladás olyan betegségekben játszik szerepet, mint például a rheumatoid arthritis, a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, a daganatok. Az adiponektin ugyanakkor képes visszaszorítani ezt a gyulladást, ami védelmet jelent a szív-érrendszernek, a tüdőnek, a szívnek és a beleknek.
- Mint az eddigiekből kiderült, az alacsony adiponektin szint inzulinrezisztenciát okozhat. Bár az inzulinrezisztencia általában az elhízással kapcsolódik össze, de mivel akár normál testsúlyú személyeknél is előfordulhat, ilyenkor mindig érdemes ellenőriztetni az adinopektin szintet, ami genetikailag is lehet alacsony – ismerteti dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista. – Ugyancsak az alacsony adinopektin szint állhat az érszűkület hátterében, ugyanis, ha nem érvényesül a védő, gyulladáscsökkentő hatása, akkor könnyebben alakul ki alacsony szintű gyulladás a szívben és az erekben is, könnyebben megy végbe a plakk képződés, ami miatt beszűkülnek az erek.
- Egy vérvételre épülő célzott laborvizsgálattal ellenőrizni tudjuk ennek a hormonnak a szintjét, amit akkor szoktunk kérni, ha olyan betegségek után kutatunk, mint a 2-es típusú cukorbetegség és a metabolikus szindróma – foglalja össze Mutnéfalvy doktor. – Ugyanakkor azt már tudjuk, hogy az adinopektin szint fordított arányosságban van az elhízás mértékével. Vagyis minél magasabb valakinek a testzsírszázaléka, annál alacsonyabb az adinopektin szintje és ennek a fordítottja is igaz, tehát például anorexiás pácienseknél a normálisnál magasabb a szint. Mivel pedig látjuk, hogy az alacsony adinopektin szint milyen betegségekhez vezethet, ezért mindent meg kell tenni annak normalizálásáért. Ennek elsődleges eszköze az életmód orvoslás, ami rendszeres mozgásra és egészséges táplálkozási szokások kialakítására épül, és végső soron fogyást eredményezhez. Ugyanakkor, ha valakinél már kialakult például a 2-es típusú cukorbetegség, gyógyszeres megsegítésre is szükség lehet, amely lehet akár metformin, akár más hatóanyagú. A cél, hogy a magas testzsírszázalék csökkentésével megfelelő hormonszintek és anyagcsere épüljön fel, ami nyilvánvalóan egészségvédő hatású.
Forrás: Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekLenyűgözött a doktor úr hozzáértése, és minden kérdésemre érthető választ kaptam. Úgy érzem a megfelelő kezekben van az egészségem.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.