Így hat a PCOS a nőiség megélésére

Így hat a PCOS a nőiség megélésére

Balog Melinda Módosítva: 2022.02.01 10:35

PCOS- manapság egyre több fogamzókorú nő kapja kézhez ezt a diagnózist. Az állapot okozta tünetek sajnos nagyban kihathatnak az érintett mindennapjaira, hiszen nem csak abban mutatkozhat meg, hogy nehezen- vagy egyáltalán nem- megy a teherbeesés. Ha mégis pozitívat mutat a teszt, akkor nem csak ott a félelem, hogy könnyen vetélés lehet a vége, de a libidón, sőt, a külsőn is meglátszódhat egyfajta stigmaként a zavar. Balog Melinda, a Endokrinközpont pszichológusát arról kérdeztük, vajon, hogy lehet PCOS esetén a lehető legjobban megélni a nőiséget?

Meddőség, pattanások, túlsúly, szakáll, bajusz- PCOS tünetei is lehetnek

A PCOS egy olyan komplex zavar, mely endokrinológiai és nőgyógyászati vonatkozású is egyben. Az állapot során ugyanis domináns tüsző helyett több kisebb ciszta jön létre a petefészekben. Ennek oka, hogy hormonális eltérések miatt nem megy végbe megfelelően a tüszőérés-és repedés.

Gyakran akkor derül fény a problémára, amikor az érintett leteszi a fogamzásgátlót, mert családot szeretne alapítani (a fogamzásgátlók elnyomják a panaszok nagy részét, így előtte nem mindig tűnik fel a rendellenesség). Ekkor jönnek sorra a problémák: vérzészavarok, teherbeesési nehézségek, vetélés. Ha mindez még nem lenne elég, az érintetteknek olyan kellemetlen és zavaró tünetekkel kell megküzdeniük, mint a hajhullás, túlsúly, libidócsökkenés. Mivel az állapot során a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a női nemi hormonok rovására, így olyan panaszok is jelentkezhetnek, mint a fokozott szőrösödés férfiakra jellemző területeken- vagyis sötét, erős szőrszálak jelenhetnek meg a bajusz és az áll területén.

 

Látható tehát, hogy a PCOS nagy eséllyel hat negatívan a nők önbizalmára. De vajon, hogy lehet ezen túllépni? Ha betegség húzódik a háttérben, miként lehet valamit megőrizni nőiességünkből?

 

Sorozatos támadás a nőiség ellen

PCOS nőiességHa a nőket kérdezzük, vajon mitől érzik magukat nőnek, akkor általában az anyaság, a nőiességre jellemző testi jegyek, a csábítás képessége és a szexualitás, intimitás kerül fókuszba. A PCOS sajnos mindre rányomhatja a bélyegét, ami igencsak alá tudja ásni a nők önbizalmát, hiszen nem megy könnyen sem a teherbeesés, a külsőn is sokszor nyomot hagy a betegség, ráadásul a szexuális étvágy is megváltozik. Természetesen megfelelő terápiával a tünetek csökkennek/megszűnnek, ám ez egyrészt időbe telhet, másrészt hosszan elhúzódó, akár maradandó pszichés terheket róhat a betegekre.

 

Hogy lehet visszahozni az önbizalmat PCOS esetén? Hogy érezheti magát ismét nőnek egy nő?

Az, hogy egy betegség mennyire befolyásolja az énképet, függ a páciens személyiségének stabilitásától, annak sokszínűségétől és rugalmasságától, megküzdési repertoárjától. A női szerep mellett még számos egyéb területen vannak társadalmi szerepeink (munka, hivatás, barátságok, rokoni szerepek stb.). Aki több szerepben él meg elégedettséget, azt kevésbé billenti ki az egyensúlyából, ha egy szerepben nehézségei adódnak. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a nőiségben megélt nehézségek ne befolyásolnák a személy pszichés jóllétét- mondja Balog Melinda, az Endokrinközpont pszichológusa.

 

A fizikai terápia mellett a gyógyulási, tünetcsökkentési időszakban a pszichológiai konzultációk során a kliens mellett állva, őt támogatva közösen feltérképezzük a szereprepertoárját, és azokat a jellemzőket, amelyek a nőiség megéléséhez még hozzájárulnak, és amelyekre nincs hatással a PCOS. Ezeket és az egyéb szerepekben megélt pozitív élményeket igyekszünk erősíteni, míg a kliens a negatív érzéseket egy biztonságos közegben élheti meg, kerekedhet felül rajtuk. Támogatjuk őt abban, hogy sikeresen mozgósíthassa a megküzdési módjait a betegséggel szemben. Párkapcsolati téren pedig segítjük a társsal való őszinte, intim kommunikációban. Egy ilyen betegséggel való sikeres megküzdés pszichés növekedést és a párkapcsolat megerősödését, új szintre emelését is eredményezheti.

 

 

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Bérczy Judit

Dr. Bérczy Judit

endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Üdvözlöm!

Fél éve hagytam el a fogamzásgátlót és 3 hónapja volt egy nagyobb esztétikai műtétem. Tüneteim: hajhullás (szemöldököm is hullik), pattanások, pecsételő vérzés menzesz előtt. Vérvételem rendben, hormonális vérvétel rendben, pajzsmirigy rendben. Viszont nőgyógyászati ultrahangon "PCO szerű petefészekképek láthatóak". Csökkentett szénhidrát tartalmú diétát javasoltak. Voltam endokrinológusnál is, abszolút nem mondott semmit, szerinte diétáznom se kéne.

Tanácstalan vagyok mit kéne tennem. Köszönettel.

Kedves Klaudia!

Ebben az esetben azt ajánlom, hogy egy endokrinológus szakorvossal konzultáljon, a meglévő leletei és az összetett tünetekkel kapcsolatban.
Valamint így szükség esetén célzottan, személyre szabottan tudja az esetleges vizsgálatokat javasolni.

Szívesen ajánlok több szakorvost is, amennyiben segíteni tudunk kérem jelentkezzen be központunkba az alábbi telefonszámon: +36/70-431-97-28.

Üdvözlettel,

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Egy elégedett páciens

A pszichológus munkatársuk személyével és (meg)értő
figyelmével voltam a leginkább megelégedve. Ezúton is hálás
köszönetem Kispál Mónikának!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Inzulinrezisztens? Életmódterápiával megelőzhető lehet a cukorbetegség

Akit az életmódja hajlamosíthat a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, tehát például magas a vérzsír- és koleszterinszintje, túlsúllyal és magas vérnyomással küzd, esetleg már fel is ismerték nála az inzulinrezisztenciát, fontos tudnia, hogy ha az életmódterápia iránymutatásával változtat a szokásain, megelőzheti a diabéteszt. Dr. Koppány Viktória, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, klinikai farmakológus avatott be a részletekbe. 

További részletek
KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika, IR diéta mesterfokon

KonyhaKlinika workshop sorozatunkat azért hoztuk létre, hogy segítsünk a gyakorlatba átültetni az életmóddal összefüggő és egyéb betegségek diétájával kapcsolatos elméleti tudást. Elsőként pedig az inzulinrezisztencia étrend kihívásait mutatjuk be, hogyan lehet egyszerűen és gyorsan tápanyagban gazdag és finom ételeket készíteni, amelyek illeszkednek az étrendedbe.

További részletek
A veszélyes alma - a metabolikus szindróma komplex kezelést igényel

A veszélyes alma - a metabolikus szindróma komplex kezelést igényel

Az úgynevezett sörhas, vagyis a hasi predominanciájú elhízás nem pusztán esztétikailag jelenthet kihívást. Aki nem mozog, nem figyel az étkezésére és stresszes életmódot él, nagy valószínűséggel társbetegségeket is beenged az életébe. Ha pedig beindul egy negatív spirál, csak komplex kezeléssel és életmódváltással lehet megállítani, visszafordítani a folyamatokat. A metabolikus szindrómáról és a kezelés lehetőségeiről beszélt Prof. Dr. Somogyi Anikó, az Endokrinközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK