Így kezelhető a zsírmáj

Így kezelhető a zsírmáj

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2022.02.01 15:07

Ha megszületik a nem-alkoholos zsírmáj diagnózisa, nagyon fontos feladat az állapotromlás megakadályozása. Dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus szerint ebben az orvos és a páciens szoros együttműködése és elszántsága vezethet eredményre.

Hogyan kezelhető a nem-alkoholos zsírmáj?

Amikor a májsejtekben kis lipidburkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk.  A zsírmájat igen gyakran az alkohol-függőség okozza, ez az ún. alkoholos zsírmáj. A nem-alkoholos zsírmáj szempontjából a legnagyobb rizikócsoportot a túlsúlyos, elhízott személyek jelentik, köztük 80 %-nál lehet jelen ez a probléma. Rizikófaktor lehet továbbá a 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, a magas vérzsírszint, a PCOS, a pajzsmirigy alulműködés, a hasnyálmirigy betegség, a felszívódási zavarok, és egyes gyógyszerek tartós alkalmazása. Külön csoportot képez az akut terhességi zsírmáj, amely szerencsére igen ritka, ugyanis nagyon súlyos állapotot jelent, ami az anyát és a magzatot is veszélyezteti.
A nem alkoholos zsírmáj kezelésében az alapbetegséget is kezelni kell. - Bár a nem-alkoholos zsírmáj kezdeti stádiumaiban nem okoz jellegzetes vagy komoly tüneteket, már ebben a fázisban fontos az életmódváltás. A kezelésben a sok esetben kapcsolódó állapotokat, például a magas vérnyomást és koleszterinszintet és a cukorbetegséget is meg kell célozni, valamint természetesen az emiatt kialakult következményeket is. Alapvető, hogy a zsírmáj felfedezésekor a betegnek rendszeresen kell ellenőriztetnie az állapotát, amely a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálattal gyorsan, pontosan megtehető – hangsúlyozza Dr. Németh Alíz, a Budai Endokrinközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, hepatológus

.
Íme, a kezelés alapjai:

Gyógyszerek

Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, az elrendelt szerek elsősorban a kapcsolódó problémák – magas vérnyomás, vérzsírszint, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás – kezelésére hivatottak.

 

Életmódváltás

A zsírmáj kezeléséhez az orvosi ellátás mellett az életmódváltás is szükséges.A súlytöbblet leadása, vagyis a normál (18-25 közé eső) BMI, azaz testtömeg-index elérése nagyon fontos célkitűzés. A túlsúly 10 %-ának leadása már csökkenti a májban felhalmozódó zsír mennyiségét és javít az állapoton. Az egészséges étrend – amely zöldségekre, gyümölcsökre, sovány húsokra, magvakra, halakra, teljes kiőrlésű gabonákra épül -, nem csak a súlycsökkentésben segít, de a szervezet egészére is pozitívan hat. A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (például kocogás vagy biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem jár fogyással. A dohányzás abbahagyása számos előnnyel jár, így a megnövekedett szívinfarktus és stroke rizikót is csökkenti. Bár a nem-alkoholos zsírmáj természetesen nem az alkoholfogyasztás miatt alakul ki, ebben az esetben is ajánlatos jelentősen csökkenteni az alkoholfogyasztást. 

 

Májtranszplantáció

Amennyiben a zsírmáj progressziója eljut a cirrózis stádiumába és a máj már nem működik megfelelően, előfordulhat, hogy a betegnek májátültetésre van szüksége.

Forrás: Budai Endokrinközpont (www.endokrinkozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

  • Szakterületek:
    • belgyógyász, hepatológus
  • Specialitások:
    • májbetegésgek kezelése
    • máj szerkezeti vizsgálat (felnőtt ellátás és 15 kg fölötti gyermek vizsgálata)
    • hasnyálmirigy betegségek
    • reflux

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em.

    Telefonszám: +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Érdeklődnék, milyen formában lehetne hashimotó fogyókúrás étrendhez jutni.
Előre is köszönöm: Csider Éva

Tisztelt Csider Éva!
Dietetikusaink szívesen segítenek Önnek, kérjük hívja a Központi számunkat időpont egyeztetésre.
06704319728
Üdvözlettel,
Boda Erika
asszisztens.

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK