Inozitol inzulinrezisztenciára? Sokat segíthet!

Inozitol inzulinrezisztenciára? Sokat segíthet!

Dr. Koppány Viktória Módosítva: 2018.04.18 13:10
Az inzulinrezisztencia (IR) egyre több embert érint napjainkban, melynek hátterében gyakran a helytelen életmód áll. Kezeléséhez így elsősorban életmódterápiára van szükség, melyet olykor gyógyszeres kezelés egészít ki. Ezen kívül bizonyos táplálékkiegészítőket is segítségül lehet hívni- ilyenek pl. az inozitol tartalmú készítmények is. Hogy pontosan mit kell róla tudni, és hogy miként befolyásolja az inzulin szintjét az anyag, azt dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája válaszolja meg.

A multifunkcionális csodaszer-inozitol

Az inozitol a B-vitaminok családjába tartozó anyag, mely számos élettani folyamathoz járul hozzá- elsősorban az anyagcsere folyamatokra hat, részt vesz az ingerületek átadásában, de segít megőrizni a szív-és érrendszer, az idegek, az agyi funkciók, valamint a szem egészségét is. Természetes forrása elsősorban a magvak, gyümölcsök és a zöldségek.

Az inozitolt manapság egyre inkább ajánlják a fogyni vágyó nőknek, mivel tanulmányok szerint fokozza a zsírégetést, valamint nagy segítséget nyújt menstruációs zavarok, pajzsmirigy gyulladás (szelénnel együtt), valamint olyan szénhidrát anyagcsere rendellenességek ellen, mint az inzulinrezisztencia, PCOS, cukorbetegség, de az összetettebb metabolikus szindróma ellen is hatásosnak bizonyul. Továbbá előszeretettel ajánlják az ovuláció támogatására is.

További betegségek és állapotok, melyek esetén hatékony segítséget nyújt

  • inozitol IR-remagasvérnyomás
  • depresszió, pánikbetegség
  • székrekedés, emésztési problémák
  • magas koleszterinszint
  • meddőség
  • ekcéma
  • alvászavarok

 

Csökkenti az inzulinszintet és javítja a termékenységet

Mint már említettük, az inozitol bizonyítottan javít az inzulinrezisztensek állapotán, mivel egyrészt javítja a sejtek inzulin érzékenységét, továbbá hozzájárul a testsúly csökkenéséhez, ami elengedhetetlen az állapot normalizálása érdekében (amennyiben túlsúlyos az illető).  Érdemes tudni, hogy mindemellett segít helyreállítani az LH/FSH egyensúlyt, valamint csökkenti tesztoszteron és növeli a progeszteron szintjét is. Ez azért is fontos, mert ezek a hormonális eltérések igen gyakran előfordulnak IR esetén, így tovább rontva a teherbeesési esélyeket. Éppen ezért javasolják a családalapítás előtt álló inzulinrezisztenseknek a az inozitol tartalmú étrendkiegészítőket, főleg folsavval kiegészítve.

Mikor elég és mikor nem?

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája szerint az az enyhébb inzulinrezisztencia terápiájában nincs szükség gyógyszerre, elég a személyre szabott diéta, valamint a rendszeres testmozgás, melyet kiegészíthet az inozitol pótlása. Sokaknak már önmagában ezektől nagyban javul az állapotuk, ám ha esetleg nem vezet eredményre, esetleg súlyosabb az inzulinrezisztens állapot, úgy indokolt lehet a gyógyszeres kezelés is.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Kovács Andrea vagyok. Olyan problémával fordulok Önhöz ami már nagyon bosszant. 5 éve műtötték srumaval. Jelenleg 30 éves vagyok. Azóta a tshmat sok próbálkozás után úgymond sikerült beállítási 3-4 érték közé. Viszont. Párommal 4éve próbálkozunk babával. Csak sajnos egy méhen kívüli terhességem volt 2 éve. Az nőgyógyász azt mondta a tsh 1-2 érték között kell lennie..Azota egyszer sikerül levinni letrox125el.de egy újabb 3 hónap után felment 5.67re. Most voltam egy újabb vérvételen. Letrox137.5 öt szedtem február óta. De már nem tudom mi kellene. Most tsh 0.20 T4 pedig 24.04.Megint nem jó. Ön szerint ez lehet autoimmun betegség.?mit lehetne tenni? Már azon is gondolkodtam kivetetem a másik pajzsmirigyemet. Várom mielöbbi válaszát. Nagyon köszönöm.
Üdv.:Andrea

Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Kedves Kovács Andrea! Nem hiszek a beállíthatatlan pajzsmirigyekben, kezelném, ha gondolja.
Gyermekvállalás nem csak a pajzsmirigyen múlik egyébként, a többi hormont is megnéznèm, inzulint is.
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szuper humorérzék, türelmes

A kedves, aranyos, nyugodtságot árasztó dr. Koppány Viktória doktornő, akihez mindig örömmel megyek. Mindent türelmesen, számomra is érthetően elmagyaráz, és a magyarázat közben mindig megcsillogtatja szuper humorérzékét is! :)

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK