Inzulinrezisztenciával a fogyás nagy kihívást jelent!

Inzulinrezisztenciával a fogyás nagy kihívást jelent!

Varga Dóra Módosítva: 2019.04.15 12:46

Ahogy közeledik a jó idő, a nők és férfiak többsége még nagyobb gondot fordít az esetleges túlsúly leadására. A tél során –is- felhalmozódott plusz kilóktól megszabadulni személyre szabott diétával és edzéstervvel lehet. Azonban vannak, akiknél hiába a kitartó mozgás és a helyes táplálkozás, a kívánt cél elérése elmarad. Ebben az esetben érdemes egy igen gyakori hormonális betegségre, inzulinrezisztenciára is gondolni, melynek egyik vezető tünete a túlsúly, a fogyásra való képtelenség. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusától megtudhatja, miért is halmozódik fel ekkor még jobban a zsírréteg, és hogy mit lehet tenni az álomalak elérése érdekében.

Inzulinrezisztencia, a plusz kilók támogatója

Az inzulinrezisztencia (IR) egy olyan hormonális megbetegedés, melyet a cukorbetegség előszobájaként is emlegetnek. Ekkor nem elég a jelen lévő, szükséges inzulin mennyisége a vércukorszint normalizálásához, mivel a sejtek csak inzulin jelenlétében képesek kellően felvenni a cukrot. Ennek következtében a szervezet még több inzulint termel, ami hosszútávon a hasnyálmirigy kimerüléséhez vezethet. Sajnos a probléma egy komplex anyagcsere betegséghez vezet. Hatására olyan kellemetlen és zavaró tünetek jelentkezhetnek, mint férfias típusú szőrösödés, menstruációs zavarok, meddőség, pattanások és gyakran hasra lokalizálódó zsírréteg is kialakul, ami egy megszokott diétával nem is tűntethető el.

Életmódváltással a fogyásért

Az IR kezelésének 3 alappillére van: diéta, mozgás, szükség esetén gyógyszer. Táplálkozás terén személyre szabott szénhidrát diétát kell tartani, mely magába foglalja a lassú és a gyors felszívódású ételek meghatározott időben való bevitelét, ugyanis a szervezet inzulinérzékenysége napszakos ingadozást mutat. (Éppen ezért nem javasolt reggelre tejet, joghurtot, kefirt fogyasztani, hiszen a gyors vércukorszint emelő hatásukat nehezn tudja a szervezet kompenzálni.)

Fontos, hogy a betegség fennállása esetén hagyja el az étkezéséből a fehér liszt alapú termékeket és a cukrot, helyettük válasszon alacsony glikémiás indexű lisztet tartalmazó termékeket (amik például teljes kiőrlésű, zabpehelyliszt, hajdinaliszt vagy barna rizsliszt alapúak), illetve természetes vagy mesterséges édesítőszert. Ez kívül ügyeljen egyrészt a rostdús táplálkozásra - mivel lassítja a szénhidrátok felszívódását, valamint hosszas teltségérzetet biztosít-, a zsírszegény fehérjék mértékkel történő fogyasztására, továbbá a főként telítettlen zsírokban gazdag termékek rendszeres, mérsékletes étrendbe illesztésére. 

Azonban fontos tudni, hogy a diétának személyre szabottnak kell lennie, hiszen csakis így érhető el kellő eredmény és megfelelő mértékű testsúlyvesztés. Alapvető szabályokat természetesen mindenkinek be kell tartania, de És ere nem csupán az esztétikus külső érdekében van szükség, hanem az inzulinszint helyrebillentésében is, hiszen a kevesebb zsírszövet kevesebb inzulint is igényel - mondja Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Mit ne egyen: cukor, méz, nádcukor, barna cukor, szirupok, fehér liszt, fehér liszt alapú péksütemények, aszalt gyümölcsök, banán, fehér liszt, fehér kenyér, fehér rizs, normál tészta, burgonya

Mit egyen: teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, édesítőszerek (xilit, erirti, stevia), zabpehely, bulgur, kuszkusz, köles, basmanti rizs, durum tészta, olajos magvak, hidegen sajtolt növényi olajok

Téma szakértője

  • Varga Dóra

  • Szakterületek:
    • vezető dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
  • Specialitások:
    • komplex endokrin és allergiás kórképek

    • inzulinrezisztencia (IR)

    • policisztás ovárium szindróma (PCOS)

    • pajzsmirigy problémák

    • meddőség

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • távkonzultáció (skype, telefon): kedd
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Páciens véleményeket itt olvashat>>

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Szeretném megkérdezni, ha kalcium mentes diétát kell tartanom magas vérkalciumszint miatt, akkor fogyaszthatok-e kókusztejet?

Varga Dóra
Varga Dóra vezető dietetikus
Kedves Kérdező!

Olyan kókusztej fogyasztható, ami nincs kálciummal dúsítva.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Bizalommal fordulhattam hozzá

Nagyon tetszett, hogy őszintén és bizalommal fordulhattam Dórához, és minden kérdésemre választ kaptam. A szolgáltatás teljes ideje alatt rám figyelt, igyekezett minden problémámra megoldást találni. Rengeteg új és hasznos információt kaptam tőle, és biztosan vissza fogok menni hozzá, amennyiben erre szükség lesz.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek
Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Szakmai nap - Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK