A szerencsések közé tartozik, aki jó étvággyal rendelkezik, és egyáltalán nem hízékony. Az azonban már elgondolkodtató, ha ennek ellenére csökken a testsúlya. Előfordulhat, hogy pajzsmirigy túlműködés áll a probléma hátterében, ezt pedig minél hamarabb ki kell deríteni fizikális- és laborvizsgálattal, illetve szükség lehet ultrahang diagnosztikára. Dr. Békési Gábor PhD-t, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistáját kérdeztük.
Pajzsmirigy túlműködés, azaz hipertireózis esetén nem csupán a jó étvágy melletti testsúlycsökkenés okozhat problémát, hanem egyebek mellett a hasmenés, hányás, fokozott izzadékonyság, idegesség, illetve csökkenő libidó, nőknél pedig jelentkezhetnek menstruációs zavarok – sorolja az igen hamar jelentkező tüneteket a Budai Endokrinközpont orvosa, aki hangsúlyozza: hipertireózis esetén olyan betegségekre kell gondolnunk, mint a pajzsmirigy gyulladása; a pajzsmirigy immunbetegsége, a Basedow-kór; valamint a túl sok jód bevitele is okozhat problémát.
A felmerülő pajzsmirigy túlműködés diagnosztikája többlépcsős folyamat:
A betegség súlyosságától függően gyógyszeres kezelés, valamint bizonyos esetekben műtéti megoldás javasolható, ennek során eltávolítják a pajzsmirigy egy részét, csökkentve a mirigy hormontermelését.
A terápia hangsúlyos része az életmódváltás megfelelő étrend kialakításával, dietetikus közreműködésével.
Dr. Békési Gábor PhD elmondta azt is, a pajzsmirigy túlműködés kezelésének időszakában nagyon fontos a rendszeres kontroll vizsgálat, ennek során laboratóriumi vérvétel történik. Szembetűnő változás indulhat meg a sikeres kezelés hatására, amennyiben rendeződik a pajzsmirigy működése, elindul a súlygyarapodás. Ebben az időszakban is lényeges a táplálkozástudományi szakember feladata, arra is figyelni kell ugyanis, nehogy az elhízás okozzon problémát.
Forrás: Budai Endokrinközpont
További véleményekMeg vagyok elégedve, mert messze lakom, így távkonzultációban el tudtam intézni a kontrollt, és még szabadságot sem kellett kivennem. Köszönöm.
A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.