Az agyalapi mirigy – azaz a hipofízis- igen fontos belső elválasztású mirigyünk, mely több hormon előállításáért felelős. Ez felel ugyanis az oxitocin, a vazopresszin, LH, FSH, MSH (melanin termelését serkenti) prolaktin, a növekedési hormon, a TSH, valamint az ACTH, vagyis a mellékvese-stimuláló hormon termelődéséért.
Az itt kialakult jóindulatú daganat az adenoma, ami bár nem rákos képlet, viszont jelentős befolyást gyakorolhat a hormonháztartásra, így a szervezet működésére, és kezeletlenül súlyos károkat okozhat. Hogy milyen betegséget, tüneteket okoz, az attól függ, hogy melyik hormon termelésére gyakorol hatást. Érdemes tudni, hogy a daganat okozhatja az adott hormon/hormonok túltermelését, illetve hiányát is.
Hipofízis ademona tünetei
A meddőség hétterében igen gyakran endokrin zavarok állnak, ám ennek kapcsán viszonylag kevés szó esik a prolaktinomáról, mely az agyalapi mirigy jóindulatú daganata okozta magas prolaktin szinttel jár. Ezen hormon mennyisége ugyanis csupán terhesség és szoptatás során ugrik meg, más esetekben igen kevés termelődik belőle. Prolaktinoma esetén azonban a daganat jelenléte fokozza a prolaktin termelését, ami olyan tünetekkel járhat, mint a szoptatás nélküli tejcsorgás, az emlők feszülése, hüvelyszárazság, fokozott szőrösödés, túlsúly, menstruációs zavarok, valamint meddőség. Bár sokan úgy gondolják, igen ritka problémáról van szó, ám egyáltalán nem az, ráadásul a hipofízis adenómák közül a leggyakoribb.
A probléma diagnózisához vérvételen kívül képalkotó vizsgálatokra van szükség (CT, MRI) Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondta, az agyalapi mirigy jóindulatú daganata jó esetben csupán gyógyszeres terápiát igényel, ám előfordulhat, hogy műtéti beavatkozás, illetve mindkettő indokolt. Viszont jó hír, hogy amennyiben még idejében megkezdődik a kezelés, úgy a beteg akár teljesen felépülhet.
Véleményeket Dr. Polyák Annamáriáról itt olvashat >>>
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 70 431 9728
További véleményekVégre olyan orvoshoz kerültem, aki ért ahhoz is, hogyan kell a beteggel beszélni. Pozitív csalódás volt!
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.